Kategorie bloga
Jak nauczyć dziecko mądrze korzystać z internetu?

Jak nauczyć dziecko mądrze korzystać z internetu?


W obecnych czasach widok dziecka wpatrzonego w ekran komputera czy tabletu nikogo nie zadziwia i nie zaskakuje. Już przedszkolaki potrafią korzystać z internetu i trzeba przyznać, że całkiem nieźle sobie radzą. Internet to zarówno miejsce zabawy, nauki jak i nawiązywania nowych kontaktów, nowych przyjaźni. Tylko jak nauczyć dziecko dobrze korzystać z internetu?

Dzieci są ogromnie ciekawe świata, wszystko je interesuje. To samo dotyczy internetu. Każda nowa ikonka, nowa strona czy nowy obrazek. Najchętniej poznałyby cały internet wzdłuż i wszerz. Kolejną dziecięcą cechą jest ufność i łatwowierność, maluchy we wszystko wierzą i każdemu ufają. A jak wiadomo w internecie czyha na nie wiele niebezpieczeństw. Dlatego rodzice powinni wprowadzić i zapoznać dziecko nie tylko ze światem realnym, ale i wirtualnym.

Na początku ustalcie zasady

Zanim pozwolicie swojemu dziecku korzystać z internetu, ustalcie zasady. Ile razy w tygodniu i przez ile czasu maluch może korzystać z komputera? Dowiedźcie się, czym Wasze dziecko jest najbardziej zainteresowane. Czy są to gry, czy jakieś konkretne strony, a może portale społecznościowe? Rodzic powinien dokładnie wiedzieć, co maluch przegląda w internecie. Jeśli dziecko chce grać w gry, sprawdźcie czy są dostosowane do jego przedziału wiekowego. Najlepiej sami w nią zagrajcie i zobaczcie, czy nie ma krwi i wulgaryzmów. Możecie wybrać się także na warsztaty dla rodziców, które pomogą Wam w nauczeniu dziecka bezpiecznego korzystania z internetu.

Wspólny czas przed komputerem

Warto, zwłaszcza na początku, razem z dzieckiem odkrywać możliwości jakie daje internet . Możecie wtedy pokazać adekwatne do jego wieku strony, bajki czy gry komputerowe. Dzięki temu macie kontrolę nad tym, co maluch przegląda w internecie.

Ograniczone zaufanie

Wytłumaczcie dziecku, że nie każda informacja znaleziona w internecie jest prawdziwa. Nie każda osoba  jest tym, za kogo się podaje.  Dzieci często także poszukują w internecie informacji naukowych, potrzebnych na zajęcia szkolne. Nauczyciele często podają adresy zaufanych stron, z których warto czerpać wiedzę. Najlepiej, aby właśnie takie strony posłużyły Waszemu dziecku do nauki.

Chrońmy swoją prywatność

Niebezpieczeństw i podstępnych osób w internecie czyha całe mnóstwo. Uczulcie dzieci, aby absolutnie nikomu nie podawały swojego imienia i nazwiska, adresu zamieszkania czy też numeru telefonu. Maluch nie zdaje sobie sprawy, że osoba, która podaje się za 7-letnią Kasię, może być 30-letnim mężczyzną. Naprawdę uczulcie na to swoje dzieci. Nastolatki, które zalogowane są na różnego rodzaju portalach społecznościowych, często umieszczają tam swoje zdjęcia.  Czasami wystarczy jakiś charakterystyczny budynek na zdjęciu, czy nazwa ulicy, aby odnaleźć dziecko w realnym świecie. Dlatego przed umieszczeniem jakiegokolwiek zdjęcia poproście, aby koniecznie Wam je wcześniej pokazało. Na warsztatach dla dzieci i młodzieży, które organizowane są w większych miastach, prowadzący zwracają na to szczególną uwagę.

Kontrola rodzicielska

Mimo Waszej kontroli i nadzoru, może zdarzyć się, że  całkiem przypadkowo dziecko znajdzie stronę przeznaczoną dla osób dorosłych. W tym przypadku najlepszym rozwiązaniem jest zastosowanie programu „kontrola rodzicielska”. Niestety, nie chroni ona przed wszystkimi zakazanymi stronami. Dlatego uczulcie dziecko, aby po wyświetleniu się strony tylko dla dorosłych, niezwłocznie Was o tym poinformowało.

Niebezpieczeństw i zagrożeń w internecie czyha całe mnóstwo. Dlatego już od samego początku tak ważne jest wprowadzenie pewnych reguł i zasad. Nie jesteście w stanie przed każdym złem uchronić Wasze dziecko. Jednak jeśli maluch będzie Wam o wszystkim mówił, będzie Wam ufał, jesteście w stanie odpowiednio szybko zareagować. Pamiętajcie, interent to tylko mały dodatek do dzieciństwa. Najważniejszy jest sport, zabawa na świeżym powietrzu i prawdziwi, realni przyjaciele. 


Komentarze