Kategorie bloga
Jak ustrzec dziecko przed pedofilią w internecie?

Jak ustrzec dziecko przed pedofilią w internecie?


Internet zawładnął całym światem. Korzystają z niego zarówno dorośli jak i dzieci. Jednak kiedy dziecko włącza internet i siada przed ekranem komputera, mało kto zdaje sobie sprawę jakie w tym momencie czyhają na nie zagrożenia. Pedofilia to bardzo ciężki i trudny temat,  który w niektórych domach nawet nie jest poruszany. Niestety z roku na rok rośnie aktywność pedofilii w internecie. Wystarczy włączyć wiadomości, aby usłyszeć o kolejnym pedofilu, który zaatakował swoją ofiarę. Temat jest trudny, ale bardzo istotny. Dlatego nie można przed nim uciekać. Jaka jest rola rodziców, co mogą zrobić, aby uchronić dziecko przed niebezpieczeństwem?


źródło: freepik.com

Pedofil w sieci – realne zagrożenie

Wbrew pozorom na pedofila w sieci nie jest wcale trudno trafić. Wystarczy zalogować na czacie, który przeznaczony jest dla dzieci i nastolatków. Czy to tak wiele? Na czatach często logują się pedofile, którzy tylko czekają, aż pojawi się nowy użytkownik. Po krótkiej chwili zaczynają działać. Pedofile najczęściej postępują zawsze w podobny sposób. Zagadują dziecko, pytają o wiek i zaczynają przyjacielską rozmowę. Dzieci zwierzają się z różnych problemów, mając wrażenie, że odnalazły bratnią duszę. Przez kilka a może i kilkanaście kolejnych dni pedofile, którymi najczęściej są mężczyźni, rozmawiają z dzieckiem na czacie, aż w końcu proponują spotkanie. Wasza pociecha jest przekonana, że idzie na spotkanie ze swoją nowo poznaną kilku bądź kilkunastoletnią przyjaciółką, a niestety rzeczywistość jest zupełnie inna. Na spotkaniu pojawia się mężczyzna, który tylko czeka, aby dziecku wyrządzić krzywdę.

Zdarza się również, że już podczas pierwszej bądź drugiej rozmowy na czacie pedofil poprosi o przesłanie zdjęcia, najpierw zwykłego, a potem niestety już bardziej intymnego. A niektóre dzieci, niestety spełniają jego oczekiwania.

Rozmowa przede wszystkim

Dzieci są bardzo łatwowierne. Wasza córeczka bądź synek nie są sobie w stanie wyobrazić, że ich nowa przyjaciółka bądź przyjaciel, którego poznali przez internet może być dorosłym mężczyzną, który ma wobec nich złe zamiary. Dlatego jeśli Wasze dziecko korzysta już z komputera, powinniście przeprowadzić z nim rozmowę. Jej celem nie jest przestraszenie malucha, bo nie chodzi o to, żeby dziecko bało się każdej nowej osoby, ale ostrzeżenie. Nauczcie dziecko ograniczonego zaufania do nowo poznanych osób. Delikatnymi słowami przybliżcie temat pedofilii. Nie opowiadajcie strasznych historii, jednak podkreślcie, że nie każda osoba ma dobre zamiary i nie można ufać osobom poznanym w świecie wirtualnym. Taka rozmowa jest niezbędna, bo przecież dla Wszystkich rodziców bezpieczeństwo i zdrowie dzieci jest najważniejsze.

Możecie poszukać warszatów dla rodziców, które pomogą Wam przygotować się do takiej rozmowy.


źródło: freepik.com

Edukacja seksualna

Dla niektórych rodziców, rozmowa z dzieckiem na tematy dotyczące seksu, jest bardzo ciężka i krępująca. Jednak Waszą rolą jest dbanie o bezpieczeństwo Waszych pociech. Jeżeli wydaje Wam się, że kontrolujecie strony z jakich korzystają dzieci, niestety jesteście w błędzie. Mimo szczerych chęci, nie macie oczu dookoła głowy. Czasami wyjdziecie na chwilę do innego pokoju, odwrócicie się, zajmiecie się czymś innym, wystarczy naprawdę chwila nieuwagi a maluch po kryjomu zaloguje się na czacie. Dlatego edukacja seksualna dzieci jest bardzo ważna. Uświadomcie, że dziecko nie może dać się przytulać ani dotykać obcym osobom. Przestrzeżcie je przed tym! Jeżeli temat jest dla Was zbyt trudny, udajcie się do poradni psychologiczno – pedagogicznej, tam specjaliści udzielą Wam wielu cennych rad i wskazówek.  W edukacji dla dzieci mogą okazać się również pomocne książeczki dedykowane najmłodszym.

W ostatnim czasie ruszyła akcja: Uważni Rodzice, organizowana przez Fundację Dajemy Dzieciom Siłę. Ma ona na celu uchronienie dzieci przed pedofilią i uwodzeniem w internecie poprzez większą uważność rodziców. Koniecznie zajrzyjcie na stronę uwaznirodzice.pl

Wielu rodziców nawet nie zdaje sobie sprawy, że pedofilia jest bardzo realnym zagrożeniem. Dlatego musicie zrobić wszystko, aby uchronić przed nią Wasze dziecko. Szczera rozmowa jest naprawdę bardzo ważna. Ostrzeżcie, wytłumaczcie i nauczcie ograniczonego zaufania. Przecież bezpieczeństwo i zdrowie dzieci jest dla Was najważniejsze.


Komentarze