Kategorie bloga
10 rekordów ciążowo – porodowych. Zgadniesz, jaka jest największa różnica wieku między dziećmi?

10 rekordów ciążowo – porodowych. Zgadniesz, jaka jest największa różnica wieku między dziećmi?


Uważasz, że 4-kilogramowy noworodek jest spory? Że troje dzieci to już liczna gromadka?  A może czujesz się zbyt dojrzała na ciążę, bo skończyłaś 40-tkę? Poznaj ciążowo – porodowe rekordy, a inaczej spojrzysz na te kwestie. Oto 10 z nich!

1. Najlżejszy noworodek

Obecnie za najlżejsze w chwili przyjścia na świat dziecko uznaje się Emilię Grabarczyk. Dziewczynka urodziła się w 2016 roku w 25 tygodniu ciąży, ważąc tylko… 220 gramów. Maleństwo miało wówczas 22 centymetry długości. Przez pierwsze sześć miesięcy nie wiadomo było, czy dziecko przeżyje, wkrótce potem kryzys został zażegnany.

Emilia Grabarczyk urodziła się w Niemczech. Z kolei najlżejszym noworodkiem w Polsce jest mały Szymek, który w chwili narodzin w 2017 roku ważył 400 gramów.

2. Najcięższy noworodek

Jeśli wierzyć doniesieniom mediów, najcięższy noworodek świata przyszedł na świat w Australii i ważył… 18 kilogramów. Bardziej sprawdzone informacje mówią o chłopczyku, który urodził się w 1879 roku z wagą 10,4 kg. Niestety, dziecko wkrótce zmarło. Noworodki ważące ponad 10 kilogramów (10,2 kg) rodziły się później w latach 1955 oraz w 1982 roku.

Najcięższym noworodkiem w Polsce jest z kolei „mały” Kacper, który urodził się ważąc 7,1 kg.

3. Najwcześniej urodzony

Najmłodszym wcześniakiem na świecie była dziewczynka, która urodziła się w Seulu w 2012 roku. Przyszła na świat dokładnie w 21 tygodniu i 5 dniu trwania ciąży. Noworodek pochodził z ciąży bliźniaczej, jednak brata dziewczynki nie udało się uratować. Ona sama rozwija się dzisiaj… bez zarzutu.

W Polsce za najwcześniej urodzone dziecko uważa się małego Ksawerego, który przyszedł na świat w 2015 roku w 25 tygodniu ciąży. Dziecko opuściło szpital po pięciu miesiącach pobytu. Niestety, malec nie cieszył się dobrym zdrowiem - zmarł z nieznanych przyczyn jeszcze przed ukończeniem 1 roku życia.

4. Najmłodsza mama

Za najmłodszą mamę na świecie uważa się Linę Medinę z Peru. Urodziła dziecko mając… 5 lat. Zapłodnienie stało się możliwe przez bardzo przyspieszone dojrzewanie płciowe, które nastąpiło u dziewczynki. Przypuszczano, że ciąża jest efektem gwałtu, ale sama Lina Medina – która wciąż żyje, nigdy tego nie potwierdziła.

 Najmłodsza mama w Polsce urodziła swoje dziecko w wieku 12 lat w Kielcach (w 2016 roku).

5. Najstarsza mama

Najstarszą matką na świecie jest Daljinder Kaur z Indii. Kobieta wraz z mężem zdecydowali się na zapłodnienie in vitro. W chwili narodzin małego Armaana jego mama miała 72 lata, jego ojciec 79. Kobieta szybko przyznała, że opieka nad dzieckiem bardzo ją wyczerpuje.

W naszym kraju najstarszą matką świata jest Barbara Sienkiewicz. Aktorka urodziła bliźnięta w 2015 roku, mając wówczas 60 lat.

6. Największa różnica wieku między dziećmi

Zdecydowanie największą (i szokującą) różnicę wiekową między dziećmi odnotowano w 1997. Wtedy to swoje drugie dziecko urodziła Elizabeth Ann Buttle. Po raz pierwszy kobieta została matką… 41 lat wcześniej, czyli w 1956 roku. Cóż, to rodzeństwo raczej nie bawiło się wspólnie w bawialni dla dzieci.

7. Najliczniejszy poród

O tej ciąży i porodzie być może już słyszeliście. Nadya Suleman, matka ośmioraczków, ma już bowiem status celebrytki. Kobieta wzbudza liczne kontrowersje, między innymi przez rozpaczliwą chęć upodobnienia się do Angeliny Jolie, fakt, że ma (poza ośmioraczkami) jeszcze 6-tkę dzieci oraz to, ze wszystkie maluchy powstały z in vitro, a sama Suleman nie ma partnera.

W Polsce najliczniejszy poród obejmował pięcioro dzieci. Pierwsza taka sytuacja miała miejsce w 1971 roku, druga – w 2008.

8. Najwięcej dzieci

Najwięcej dzieci w ciągu swojego życia urodziła nieznana nikomu z imienia Rosjanka, żona Fiodora Wasilijewa. Kobieta została matką 69 dzieci (dwoje zmarło w okresie niemowlęcym), wszystkie jej ciąże były mnogie. Ta kobieta mogłaby otworzyć szkołę rodzenia!

W Polsce rekord pobili państwo Karczewscy, którzy są rodzicami 21 pociech.

9. Najstarszy ojciec

To osiągnięcie będzie niezwykle trudny do pobicia. Ramdżit Raghav z Indii pobił swój własny rekord, kiedy został ojcem w wieku… 96 lat. Jak twierdzi, potencję gwarantuje mu dieta bogata w migdały, mleko i masło, a z żoną po prostu uwielbia uprawiać seks.

Najstarszym ojcem w Polsce jest z kolei 81-letni pan Andrzej z Pasymia.

10. Najniższa mama świata

73 centymetry – tyle mierzy najniższa matka świata, Stacey Herald. Kobieta jest matką nie jednego, a trójki dzieci i udowadnia, że niepełnosprawność (choruje na wrodzoną łamliwość kości) nie jest przeszkodą, aby cieszyć się macierzyństwem.

Zszokowani? Co prawda takie przypadki zdarzają się raz na milion, a jednak się zdarzają. 5-letnia mama, 96-letni tata. Ciężko nam to sobie wyobrazić. Rekordziści udowadniają jednak, że wszystko jest możliwe.


Komentarze