Kategorie bloga
15 pytań, które musisz zadać potencjalnej opiekunce do dziecka

15 pytań, które musisz zadać potencjalnej opiekunce do dziecka


Dobra opiekunka do dziecka to prawdziwy skarb. Aby jednak taką znaleźć, trzeba się natrudzić – w tym przeprowadzić dobrą rozmowę kwalifikacyjną. Jakie pytania powinnaś w trakcie niej zadać, aby obyło się później bez zgrzytów i niedomówień? Oto cenna lista!

Pytania do niani przez telefon – dla poszanowania czasu

Kiedy zamieścisz ogłoszenie o poszukiwaniach niani, z pewnością odezwie się do ciebie kilka, jeśli nie kilkanaście kandydatek. Gdybyś chciała spotkać się z każdą z nich, oznacza to kilkanaście godzin rozmów. Nikt nie ma na to czasu, dlatego wstępne pytania – wykluczające kandydatkę albo zachęcające do spotkania, warto zadać już przez telefon. O co możesz zapytać?

1. Czy ma pani doświadczenie i czy może pani potwierdzić je stosownymi referencjami?

Wiele kobiet, które oferują swoje usługi w sieci, nie ma doświadczenia w opiece nad dziećmi. Jeśli ci to odpowiada, bo np. twoja pociecha ma już kilka lat i potrzebujesz tylko fajnej „cioci”, która będzie wychodziła plac zabaw – ok. Jeśli jednak szukasz kogoś z doświadczeniem, do malutkiego dziecka, to po usłyszeniu „nie, ale…” wiesz już, że to nie niania dla ciebie.

2. Czy mieszka pani w pobliżu?

To bardzo ważne zwłaszcza w dużych, zakorkowanych rano miastach. Opiekunka mieszkająca w pobliżu nie będzie miała żadnych problemów z dotarciem na czas. Ta, która będzie dojeżdżała do was 20 kilometrów, może mieć co jakiś czas problemy z punktualnością. Dodatkowo musisz pamiętać, że opiekunka mieszkająca w pobliżu będzie prawdopodobnie znała ciekawe miejsca dla dzieci – te w pobliżu waszego miejsca zamieszkania.

3. Czy pali pani papierosy?

Jeśli odpowiedź brzmi: „tak”, daj sobie spokój z kandydatką – nawet, jeżeli zapewnia, że nie będzie palić przy dziecku. Marne szanse, że mówi prawdę.

4. Jaki wymiar pracy panią interesuje?

Nawet jeśli wyraźnie zaznaczyłaś w ogłoszeniu, że szukasz kogoś na pełen etat, to prawdopodobnie i tak odezwie się do ciebie kilka niań, które szukają dorywczej pracy. Warto ustalić już przez telefon, czy jesteście tutaj zgodne co do wzajemnych oczekiwań i możliwości.

5. Czy toleruje pani zwierzęta?

To oczywiście pytanie, które muszą zadać właściciele domowych pieszczochów. Jeśli mieszka z wami labrador, kot czy inny zwierzak, dopytaj, czy opiekunka nie ma co do tego żadnych zastrzeżeń.

Pytania, które warto zadać opiekunce/niani na rozmowie kwalifikacyjnej

Odpowiedzi uzyskane przez telefon cię usatysfakcjonowały? Świetnie, pozostaje zatem umówić spotkanie i zadać kolejne pytania. O których szczególnie warto pamiętać (i najlepiej je zapisać)?

1. Z jakimi dziećmi pani pracowała? Jak długo? W jaki sposób zakończyła się współpraca?

Zupełnie inaczej pracuje się z niemowlętami, a inaczej z przedszkolakami – dlatego to pytanie jest bardzo ważne. Może się okazać, że niania nie ma doświadczenia z maluchami w wieku twojego, co będzie cię niepokoić. To, jak skończyła się współpraca, również jest bardzo istotne. Jeśli potencjalna niania zaczyna narzekać na byłych pracodawców i wspomina, że współpraca nie zakończyła się w zgodzie, niech jest to dla ciebie sygnał alarmowy. Pamiętaj także, że referencje członków rodziny („pilnowałam dzieci siostry”) są trudne do zweryfikowania.

2. Jakie miała pani obowiązki w poprzednim miejscu pracy? Jak wyglądał pani plan dnia?

Dobra niania odpowie na te pytania bez najmniejszego problemu – zna potrzeby dzieci i wie, że w ich przypadku ważna jest rutyna. Przy okazji dowiesz się, czy w czasie drzemki dziecka niania np. prasuje jego ubranka czy może jednak czyta książkę.

3. Czy ukończyła pani kurs pierwszej pomocy?

Wiele osób sądzi, że to nierealne wymagania – jest wręcz przeciwnie. Najlepsze nianie wiedzą, że certyfikat ukończenia takiego kursu jest nie tylko zwyczajnie potrzebny, ale też korzystnie odbierany przez klientów. Koniecznie o to zapytaj – chodzi przecież o życie i zdrowie twojego brzdąca.

4. Jak pani reaguje, gdy dziecko wpada w histerię?

Dobra niania powinna wiedzieć, jak zareagować w przypadku roczniaka (warto odwrócić uwagę) i czterolatka (tu akurat warto spokojnie wytłumaczyć, a potem poczekać, aż dziecko się uspokoi i wrócić do rozmowy). Przy okazji dopytaj, jak niania ma zamiar dyscyplinować dziecko. Niektóre – w co trudno uwierzyć – wprost przyznają, że dają dzieciom klapsy.

5. Jakie ma pani wykształcenie/na którym roku studiów pani obecnie się uczy?

Jeśli zapytasz nianię, jak długo chce u ciebie pracować, zapewne odpowie, że tak długo, jak będzie to możliwe. Dlatego warto zapytać o to, na którym roku studiów jest kandydatka (jeśli studiuje). Jeżeli na ostatnim, to zapewne niedługo będziesz szukała pracy w zawodzie. Gdy natomiast chodzi o sam kierunek studiów czy wykształcenie – nie trzeba oczywiście nikogo przekonywać, że psycholog dziecięcy czy pedagog będzie wyjątkowo cenną nianią.

6. Czy istnieje opcja, aby zajmowała się pani dzieckiem w weekendy/wieczorami?

Jeśli nie masz nikogo, kto mógłby zająć się dzieckiem w razie spontanicznych wypadów z mężem/partnerem, to zapewne prędzej czy później poprosisz o to nianię. Warto dowiedzieć się, czy w ogóle bierze ona taką opcję pod uwagę.

7. Czy odpowiada pani zakres obowiązków?

Upewnij się, że niania dobrze przeczytała ogłoszenie – zwłaszcza, jeśli chcesz, aby zajmowała się nie tylko dzieckiem, ale też np. sprzątała czy gotowała.

8. Jakie ma pani propozycje planu dnia?

Zabawa, spacer do parku, drzemka, a może jeszcze nieco inaczej? Niech potencjalna niania wykaże się inicjatywą w oparciu o swoje doświadczenie. Dopytaj, jakie zajęcia dla dzieci potrafi zorganizować i czy umie dobrać rodzaj zabawy do wieku malca.

9. Czy miała pani w swojej poprzedniej pracy jakieś trudne doświadczenia? Jak pani zareagowała?

Nawet najlepsza niania nie uchroni dziecka przed upadkami, uderzeniami czy po prostu przed infekcją. Dobrze byłoby, gdy kandydatka opowiedziała ci, co robi, gdy takie sytuacje mają miejsce. Oczywiście ważnym punktem jest: „Informuję rodziców”.

10. Czy była pani karana?

Tego punktu nie trzeba wyjaśniać – jedyna poprawna odpowiedź to oczywiście „nie”.


Komentarze