Kategorie bloga
Co zabrać na wakacje z dziećmi nad morzem? Krótki poradnik + lista

Co zabrać na wakacje z dziećmi nad morzem? Krótki poradnik + lista


Na zadane przez nas pytanie na fanpage'u "Co zabrać na wakacje z dziećmi?" najczęściej odpowiadaliście:
Po pierwsze dzieci. Po drugie worek pieniędzy. Po trzecie  babcię lub nianię. I tak...dzieci to raczej oczywiste, pieniądze na wakacjach niestety przelatują przez palce, a babcia, która przypilnuje maluchów - wybawienie ;)
A teraz na poważnie- spakować się trzeba i to porządnie, żeby niczego nie zabrakło. Poza listą najpotrzebniejszych rzeczy podpowiemy także kiedy wybrać się na pierwsze wakacje z dzieckiem, gdzie można pojechać i co robić, kiedy już macie dość leżenia na plaży. 

Kiedy na pierwsze wakacje z dzieckiem? 

Na wakacje możecie się wybrać z niemowlakiem już od 3 miesiąca życia, ale...nie będzie to beztroskie leniuchowanie. Niektóre mamy twierdzą, że nie opłaca im się wyjeżdżać na wakacje, skoro będą musiały robić to samo co w domu, tyle że w innych warunkach. Dlatego może warto trochę odczekać aż maluch podrośnie i pojechać na wakacje z przynajmniej półrocznym dzieckiem. 

Jeśli jednak czujecie się na siłach, by wyjechać z trzymiesięcznym dzieckiem - spróbujcie i zróbcie to, co podpowiada Wam intuicja. Może na początek gdzieś niedaleko, tylko na kilka dni.

Gdzie na wakacje?

Główne kierunki to oczywiście: morze, góry i Mazury. Dość popularne miejsca, ale sprawdzone i pewne. Dla odmiany możecie pojechać w góry, ale zamiast do Zakopanego wybierzcie się do Kotliny Kłodzkiej. Zamiast do gwarnego Sopotu - wybierzcie spokojniejsze Rowy albo przyległe miejscowości. Miejsca. W Polsce jest jeszcze wiele nieodkrytych lub niedocenianych miejsc, takich jak np. Góry Świętokrzyskie. Nie dość, że są łagodne i przyjazne dzieciom, to w okolicy pojawiło się kilka parków  rozrywki. Podobnie w okolicach Krakowa, Lublina czy na Śląsku. Wszystkie parki rozrywki znajdziecie również na Rodzicowo.pl. Warto zajrzeć i poszukać dodatkowych atrakcji.
Na rynku pojawiły się też ciekawe pozycje książkowe dla dzieci - Podróżowniki, które są przewodnikami po danych regionach Polski i nie tylko. Jeśli przejrzycie i wypełnicie książeczkę razem z dzieckiem będziecie mieć gotowy plan podróży (z miejscami godnymi uwagi). Bomba! :) 

Jeśli wyjeżdżacie za granicę, ze względu na sytuację polityczną wybierajcie miejsca bezpieczne i sprawdzone. Pamiętajcie o tym, że dzieci czasem wolniej przystosowują się do zmiany klimatu, innego jedzenia i kultury. 

A teraz przechodzimy do meritum, czyli co spakować na wyjazd z dziećmi.
 

Co spakować na wyjazd z dziećmi?

Wspólnie z Wami przygotowaliśmy listę rzeczy, które przydadzą się na wakacjach nad morzem. Możecie ją wydrukować i odhaczać pozycje, które już trafiły do walizki.
Zebraliśmy Wasze odpowiedzi w jednej grafice. Lista może różnić się w zależności od wieku dzieci. Niektóre nie będą potrzebowały nocnika czy nosidełka. Jeśli jakieś pozycje nie pasują do Waszej sytuacji - wykreślcie je. 
Odpowiedzi płyną z doświadczenia rodziców, którzy byli już na wakacjach z dziećmi i wiedzą co może im się przydać, a co jest zupełnie zbędne. Niżej przeczytacie dodatkowe cenne rady. 

Dobre rady: 

Najlepsze co możecie zabrać to: zdrowy rozsądek, oczy dookoła głowy, poczucie humoru, morze cierpliwości i męża/babcię/nianię lub znajomych z dziećmi ;) 

Co jeszcze radzicie?

Arleta:
"Obowiązkowo miś maskotka, z którą dziecko czuje się pewniej w każdym nowym miejscu, gdy pora iść spać." 

Agnieszka: "Teraz wszędzie są markety, nie musisz brać ze sobą tony pieluch czy litrów mleka, wystarczy zabrać na pierwsze dni pobytu, a później resztę dokupisz po rozeznaniu terenu"

Ania: "Jeżeli będziesz jechać w ciemno to proponuję dodać kubek talerz i sztućce. Nigdy nie wiadomo, czy miejsce, w którym będziecie spać posiada zaplecze kuchenne."

Istnieją dwa podejścia do pakowania na wakacje z dzieckiem: 

1. zabierz więcej ubrań niż myślisz, że potrzebujesz (właściwie spakuj pół domu)
2. część rzeczy możesz kupić na miejscu, więc to zawsze nieco lżejszy bagaż (mniej dźwigania)

Który lepszy? Ty zdecyduj! Jeśli lubisz mieć wszystko przy sobie, nie chcesz w czasie wakacji zwiedzać marketów postaw na pierwszy wariant. Jeśli jednak wolisz zapakować tylko niezbędne rzeczy, a resztę kupić w razie potrzeby, wariant drugi jest dla Ciebie.

Pamiętaj:

  • zabierz spacerówkę, by łatwiej było przewozić cały ekwipunek
  • już przed wyjazdem zacznij zbierać drobniaki na atrakcje takie jak dmuchańce, automaty, lody
  • jeżeli zabierasz przekąski w słoiczkach, wybierz te sprawdzone i pewne (nie testuj nowych smaków na wakacjach)
  • przed wyjazdem sprawdź ciekawe miejsca w okolicy, gdzie możecie pojechać w razie niepogody
  • gry planszowe, ciekawe książki, czy zabawki też mogą się przydać, by zabić nudę
  • jeśli wybieracie się za granicę pamiętaj o karcie EKUZ, dodatkowym ubezpieczeniu i dowodzie osobistym dziecka.

Wyjazd na wakacje z dziećmi nie będzie wyglądał jak kiedyś tylko we dwójkę. To inny wymiar wypoczynku. Na pewno trzeba się do niego lepiej przygotować, umieć przewidzieć wiele sytuacji i zapakować dużo pozytywnej energii. Wtedy wyjazd z dziećmi przyniesie Wam wiele frajdy i radości. Wrócicie zadowoleni i wypoczęci. 

Jeśli macie jakieś dodatkowe rady, uwagi i opinie napiszcie w komentarzu, przydadzą się.

PS Dziękujemy za wszystkie cenne komentarze na naszym fanpage'u - jesteście wspaniali!
 


Komentarze