Pokaż
Zapomniałeś hasła?

Pokaż

Pokaż

Dane firmy

*

*

*

Podaj swój adres e-mail, na którego wyślemy link do zmiany hasła


Wróc do logowania

Zamknij
Zamknij

Blog Czas dla rodziny

Wróć
Kategorie bloga
Czy wiesz co zrobić, aby Twoje dziecko spędziło bezpiecznie ferie?

Czy wiesz co zrobić, aby Twoje dziecko spędziło bezpiecznie ferie?


Ferie zimowe dla niektórych są już wspomnieniem, a niektórzy jeszcze czekają na nie z niecierpliwością. Dzieci i młodzież odliczają już dni i godziny, bowiem czeka na nich aż dwa tygodnie wolnego. Przyznacie sami, wspaniała perspektywa? Zimowym szaleństwom nie będzie końca. Niezależnie od tego czy maluchy będą spędzały ferie w mieście, pojadą na obóz lub zimowisko, czy też wszyscy razem spędzicie rodzinne ferie w górach, warto pamiętać o kilku zasadach bezpieczeństwa.


 

Zasady bezpiecznych ferii w górach

Podczas wypraw górskich i szusowania na stoku należy przestrzegać kilku zasad, które zagwarantują bezpieczeństwo nie tylko Wam, ale i pozostałym osobom.

 • Przed wyjściem w góry zapoznajcie się z warunkami atmosferycznymi. Jeśli zapowiadają duże opady śniegu lub pojawił się komunikat lawinowy lepiej zostańcie w ośrodku. Pogoda w górach potrafi się diametralnie zmienić i o wypadek czasami naprawdę nie jest trudno.
 • Stosujcie się do znaków, nie wchodźcie na zakazane ścieżki, nie zbaczajcie z drogi.
 • Trudność trasy dostosowujcie do swoich umiejętności i umiejętności pozostałych członków rodziny.
 • Zanim wybierzecie się na stok, sprawdźcie stan techniczny sprzętu.
 • Jeśli Wasze dzieci są w wieku przedszkolnym bądź wczesnoszkolnym, podczas pobytu na stoku narciarskim nie spuszczajcie ich z oczu.
 • Pamiętajcie, aby wszyscy członkowie rodziny podczas jazdy na desce bądź na nartach mieli na głowie kask. Czasami nawet niegroźny upadek może nieść za sobą poważne konsekwencje.

Jeśli spędzacie ferie w domu tutaj znajdziecie 100 pomysłów na zabawy w domu.
Wszystkie wydarzenia dla dzieci  w czasie ferii znajdziecie w zakładce EventyWarsztaty.
Bawialnie, centra nauki i inne ciekawe miejsca do zwiedzenia w ferie są natomiast w zakładce Rozrywka.


Zasady bezpiecznych ferii w górach i w mieście

O zasadach bezpieczeństwa należy pamiętać nie tylko podczas jazdy na stoku, ale także podczas każdej zabawy na świeżym powietrzu. Dlatego już na samym początku ferii wytłumaczcie dziecku jak prawidłowo postępować i czego absolutnie nie można robić.

 • Na łyżwach jeździmy tylko w wyznaczonych miejscach. Jeśli Wasza pociecha uwielbia taki rodzaj atrakcji, wybierzcie się z nią na lodowisko. Będzie to miło spędzony czas i wspaniały relaks po pracy. Jazda na jeziorze czy zamrożonej sadzawce jest zabroniona! Zupełnie niespodziewanie tafla lodu może się załamać i dziecko wpadnie do lodowatej wody. Sami wiecie, że o nieszczęście nietrudno.
 • Na sankach można zjeżdżać z górek, które oddalone są od jezdni i od zbiorników wodnych. Podczas zjazdów dzieci niech nie doczepiają do siebie sanek i zachowują bezpieczną odległość.
 • Jeśli Wasze dzieci marzą o kuligu, spróbujcie zorganizować im prawdziwy kulig, po zaśnieżonej polance bądź dróżce w lecie. W wielu miastach można zapisać się na rodzinny kulig, który będzie wspaniałą atrakcją dla maluchów. Doczepianie sanek do samochodu jest zakazane! Po pierwsze podczas gwałtownego hamowania dziecko może wpaść pod samochód, a poza tym wpychanie spalin nie ma chyba nic wspólnego ze zdrowym przebywaniem na świeżym powietrzu.
 • Wybieracie się na bitwę na śnieżki? Pamiętajcie, śnieżki można lepić z białego i miękkiego śniegu. Poinformujcie maluchy, że do śnieżek nie chowamy sopli lodu i nie formujemy ich z twardego, niemalże zamrożonego śniegu.
 • Piękne, duże zwisające sople aż proszą się, aby dzieci je strąciły.  Przestrzeżcie jednak przed tym maluchy. Taki zamrożony sopel może przecież uderzyć dziecko w głowę bądź w oko.
 • Niezależnie czy Wasze dziecko ma 10 czy 16 lat, do jego kurtki przyczepcie znaczek odblaskowy. Zimą już o godzinie 16 zapada szarówka i to właśnie dzięki odblaskowi kierowca z daleka widzi idącą chodnikiem lub przechodzącą przez pasy osobę.
 • Ubieramy się adekwatnie do pogody panującej za oknem. Zarówno przegrzewanie jak i wychłodzenie nie jest wskazane. Jednak zimą dzieci nie powinny zapominać o założeniu czapki i szalika.
 • Przestrzeżcie dzieci przed nieznajomymi osobami. Nikomu nie podajemy adresu zamieszkania, z nikim nigdzie się nie oddalamy i nie przyjmujemy od nikogo żadnych podarunków. 

Dzieci czasami nie zdają sobie sprawy, jakie konsekwencje niosą za sobą pewne zachowania.  Dlatego też to właśnie rolą rodzica jest dbanie o ich bezpieczeństwo. Przed rozpoczęciem ferii, usiądźcie i wytłumaczcie dziecku czego nie można robić, jak się zachowywać i dlaczego. Taka rozmowa potrwa jedynie 10 minut, a dzięki  niej ten zimowy wypoczynek będzie bezpieczny i pozostawi wiele miłych wspomnień.


Komentarze