Kategorie bloga
Czy wiesz co zrobić, aby Twoje dziecko spędziło bezpiecznie ferie?

Czy wiesz co zrobić, aby Twoje dziecko spędziło bezpiecznie ferie?


Ferie zimowe dla niektórych są już wspomnieniem, a niektórzy jeszcze czekają na nie z niecierpliwością. Dzieci i młodzież odliczają już dni i godziny, bowiem czeka na nich aż dwa tygodnie wolnego. Przyznacie sami, wspaniała perspektywa? Zimowym szaleństwom nie będzie końca. Niezależnie od tego czy maluchy będą spędzały ferie w mieście, pojadą na obóz lub zimowisko, czy też wszyscy razem spędzicie rodzinne ferie w górach, warto pamiętać o kilku zasadach bezpieczeństwa.


 

Zasady bezpiecznych ferii w górach

Podczas wypraw górskich i szusowania na stoku należy przestrzegać kilku zasad, które zagwarantują bezpieczeństwo nie tylko Wam, ale i pozostałym osobom.

 • Przed wyjściem w góry zapoznajcie się z warunkami atmosferycznymi. Jeśli zapowiadają duże opady śniegu lub pojawił się komunikat lawinowy lepiej zostańcie w ośrodku. Pogoda w górach potrafi się diametralnie zmienić i o wypadek czasami naprawdę nie jest trudno.
 • Stosujcie się do znaków, nie wchodźcie na zakazane ścieżki, nie zbaczajcie z drogi.
 • Trudność trasy dostosowujcie do swoich umiejętności i umiejętności pozostałych członków rodziny.
 • Zanim wybierzecie się na stok, sprawdźcie stan techniczny sprzętu.
 • Jeśli Wasze dzieci są w wieku przedszkolnym bądź wczesnoszkolnym, podczas pobytu na stoku narciarskim nie spuszczajcie ich z oczu.
 • Pamiętajcie, aby wszyscy członkowie rodziny podczas jazdy na desce bądź na nartach mieli na głowie kask. Czasami nawet niegroźny upadek może nieść za sobą poważne konsekwencje.

Jeśli spędzacie ferie w domu tutaj znajdziecie 100 pomysłów na zabawy w domu.
Wszystkie wydarzenia dla dzieci  w czasie ferii znajdziecie w zakładce EventyWarsztaty.
Bawialnie, centra nauki i inne ciekawe miejsca do zwiedzenia w ferie są natomiast w zakładce Rozrywka.


Zasady bezpiecznych ferii w górach i w mieście

O zasadach bezpieczeństwa należy pamiętać nie tylko podczas jazdy na stoku, ale także podczas każdej zabawy na świeżym powietrzu. Dlatego już na samym początku ferii wytłumaczcie dziecku jak prawidłowo postępować i czego absolutnie nie można robić.

 • Na łyżwach jeździmy tylko w wyznaczonych miejscach. Jeśli Wasza pociecha uwielbia taki rodzaj atrakcji, wybierzcie się z nią na lodowisko. Będzie to miło spędzony czas i wspaniały relaks po pracy. Jazda na jeziorze czy zamrożonej sadzawce jest zabroniona! Zupełnie niespodziewanie tafla lodu może się załamać i dziecko wpadnie do lodowatej wody. Sami wiecie, że o nieszczęście nietrudno.
 • Na sankach można zjeżdżać z górek, które oddalone są od jezdni i od zbiorników wodnych. Podczas zjazdów dzieci niech nie doczepiają do siebie sanek i zachowują bezpieczną odległość.
 • Jeśli Wasze dzieci marzą o kuligu, spróbujcie zorganizować im prawdziwy kulig, po zaśnieżonej polance bądź dróżce w lecie. W wielu miastach można zapisać się na rodzinny kulig, który będzie wspaniałą atrakcją dla maluchów. Doczepianie sanek do samochodu jest zakazane! Po pierwsze podczas gwałtownego hamowania dziecko może wpaść pod samochód, a poza tym wpychanie spalin nie ma chyba nic wspólnego ze zdrowym przebywaniem na świeżym powietrzu.
 • Wybieracie się na bitwę na śnieżki? Pamiętajcie, śnieżki można lepić z białego i miękkiego śniegu. Poinformujcie maluchy, że do śnieżek nie chowamy sopli lodu i nie formujemy ich z twardego, niemalże zamrożonego śniegu.
 • Piękne, duże zwisające sople aż proszą się, aby dzieci je strąciły.  Przestrzeżcie jednak przed tym maluchy. Taki zamrożony sopel może przecież uderzyć dziecko w głowę bądź w oko.
 • Niezależnie czy Wasze dziecko ma 10 czy 16 lat, do jego kurtki przyczepcie znaczek odblaskowy. Zimą już o godzinie 16 zapada szarówka i to właśnie dzięki odblaskowi kierowca z daleka widzi idącą chodnikiem lub przechodzącą przez pasy osobę.
 • Ubieramy się adekwatnie do pogody panującej za oknem. Zarówno przegrzewanie jak i wychłodzenie nie jest wskazane. Jednak zimą dzieci nie powinny zapominać o założeniu czapki i szalika.
 • Przestrzeżcie dzieci przed nieznajomymi osobami. Nikomu nie podajemy adresu zamieszkania, z nikim nigdzie się nie oddalamy i nie przyjmujemy od nikogo żadnych podarunków. 

Dzieci czasami nie zdają sobie sprawy, jakie konsekwencje niosą za sobą pewne zachowania.  Dlatego też to właśnie rolą rodzica jest dbanie o ich bezpieczeństwo. Przed rozpoczęciem ferii, usiądźcie i wytłumaczcie dziecku czego nie można robić, jak się zachowywać i dlaczego. Taka rozmowa potrwa jedynie 10 minut, a dzięki  niej ten zimowy wypoczynek będzie bezpieczny i pozostawi wiele miłych wspomnień.


Komentarze