Kategorie bloga
Dlaczego warto piec mazurka?

Dlaczego warto piec mazurka?


Zapach babki piaskowej już unosi się w powietrzu, barszcz biały zaczyna się gotować, a kolorowe pisanki właśnie wskoczyły do koszyczka. Dom pięknie błyszczy, a stół zdobią dekoracje świąteczne.  W większości polskich domów, przygotowania do Wielkiej Nocy już dawno zostały rozpoczęte. Jednak czy naprawdę warto aż tyle czasu im poświecić? Czy nie lepszym rozwiązaniem byłoby zamówienie cateringu i kupienie wszystkich ciast w cukierni? Czy naprawdę te wszystkie świąteczne przygotowania są potrzebne? Czy naprawdę warto piec mazurka?

Sens świąt Wielkanocnych

Wielkanoc to jedno z ważniejszych świąt chrześcijańskich, które wspomina śmierć i zmartwychwstanie Jezusa Chrystusa. Dlatego od najmłodszych lat warto opowiadać dziecku o sensie tego ważnego święta i zapoznawać z jego symboliką. Z racji tego, że jest to święto ruchome, możemy obchodzić ja najwcześniej 22 marca, a najpóźniej 25 kwietnia. Jego datę wyznacza pierwsza, wiosenna pełnia księżyca. Ze świętem Wielkiej Nocy związanych jest wiele cudownych tradycji, które przekazywane z pokolenia na pokolenie, mają szansę przerwać wieki.

Wspólne przygotowania

Wielkanoc to święto, z którym wiąże się wiele symboli i tradycji, którymi zainteresują już najmłodsze maluchy. Wspólne przygotowywanie pisanek, czy dekorowanie koszyczka to wspaniała okazja do przybliżenia dziecku sensu Wielkiej Nocy.  Starajcie się zaangażować malucha w jak najwięcej zajęć. W niedzielę palmowa, która poprzedza Wielkanoc, pójdźcie razem do kościoła. Oczywiście palmę przygotujcie sami, to naprawdę nic trudnego. Palma nie musi być idealna ważne, aby została stworzona przez Was i Wasze dzieci. Wielkanocne pisanki, zajączki i króliczki, te kolorowe akcenty powinny zainteresować każdego malucha.

Dzieci w kuchni

Wszystkie ręce na pokład! Podczas kulinarnych przygotowań świątecznych, każda pomoc się przyda. Niestety dzieci potrafią czasami więcej nabrudzić niż pomóc, jednak wspólnie spędzony czas jest najcenniejszy. Nie ma chyba cudowniejszego widoku, od roześmianego malucha ubrudzonego mąką. Podczas przygotowywania świątecznych potraw, zapoznajcie dziecko ze smakami, opowiadajcie o daniach, jakie gotujecie. Jeśli pieczecie mazurka, babkę, czy sernik, poproście o pomoc w dekorowaniu. Nie musi być idealnie, nie przejmujcie się jeśli migdały na mazurku nie będą równo ułożone!

Miłość, bliskość, rodzina

Święta są czasami jedyną okazją do spotkania się z nieco dalszą lub daleko mieszkająca rodziną. Dla dziecka to czas, w którym może spotkać się z ciocią, kuzynką lub ciotecznym bratem, których widziało 3 razy w życiu. Kilka dni wcześniej przypomnijcie maluchowi osoby, z którymi niedługo się spotka. Śniadanie Wielkanocne jest naprawdę bardzo magiczne, wytwarza się wówczas cudowna, rodzinna atmosfera, a troski i zmartwienia odchodzą w zapomnienie.

Święta Wielkiej Nocy mają miejsce raz w roku. Te wszystkie przygotowania, sprzątanie i gotowanie gospodyni domu potrafią dać w kość. Jednak nie warto z nich rezygnować, catering czy babka kupiona w cukierni nie stworzy tej wyjątkowej atmosfery. Będzie Wam również o wiele trudniej przybliżyć maluchom tradycje, jeśli nie będą mogły uczestniczyć w przygotowaniach do świąt. Nie musicie przygotowywać 10 dań i mieć idealnie posprzątanego domu. Liczy się symbolika, tradycja i pyszne smaki, które Waszym dzieciom zawsze będą kojarzyły się z Wielkanocą w domu rodzinnym.


Komentarze