Kategorie bloga
Jak bezpiecznie jeździć z dzieckiem na rowerze?

Jak bezpiecznie jeździć z dzieckiem na rowerze?


Całkiem niedawno nastoletnia rowerzystka w Świdnicy, została potrącona przez kierującego samochodem marki Peugeot. Dziewczynka została przewieziona do szpitala, jej życiu na szczęście nie zagrażało niebezpieczeństwo.

Mimo iż rowerzystka jechała chodnikiem, doszło do wypadku. Pani Magdalena Ząbek z KPP w Świdnicy informowała, że do wypadku przyczynił się również kierowca samochodu Seat, który to rozpoczął wyprzedzanie w momencie, gdy 68-letni kierowca Peugeota chciał skręcić w lewo. Pojazdy zderzyły się, a duża siła uderzenia, wyrzuciła jeden z samochodów na chodnik, po którym jechała nastolatka.

Niestety każdego roku, liczba wypadków z udziałem rowerzystów jej zastraszająco wysoka.


Photo by Caroline Hernandez on Unsplash

Czy można jeździć rowerem po chodniku?

Według artykułu 26 Prawa o Ruchu drogowym rowerem po chodniku jeździć nie wolno. Od przepisu tego są jednak trzy odstępstwa:

  1. Rowerzysta może jechać po chodniku, jeśli ma pod opieką drugiego rowerzystę poniżej 10 roku życia.
  2. Na dworze panuje niekorzystna aura pogodowa - pada deszcz, śnieg, wieje silny wiatr, pojawiła się gęsta mgła.
  3. Jeśli zostały spełnione jednocześnie trzy poniższe warunki:
  • Nie ma oddzielnej drogi bądź pasa ruchu dla rowerów.
  • Chodnik ma szerokość co najmniej dwóch metrów.
  • W terenie zabudowanym, gdy dozwolony jest ruch powyżej 50km/h.

Zasady bezpiecznej jazdy rowerem

Należy pamiętać,  że w ruchu drogowym napotkać można  na liczne zagrożenia, dlatego wszystkich bez wyjątku, zarówno pieszych, jak i kierujących obowiązują przepisy zawarte w Ustawie Prawo o ruchu drogowym (Dz.U. 1997 nr 98 poz. 602), Rozporządzeniu o znakach i sygnałach drogowych( Dz.U. 2002 nr 170 poz. 1393), Ustawie o kierujących pojazdami (Dz.U. 2011 nr 30 poz. 151).

Nie zapomnijcie o kasku

Zanim Wasze dzieci rozpoczną sezon rowerowy, nie zapomnijcie kupić im kasku. Podczas upadku, oczywiście poza łokciami i kolanami, to właśnie głowa jest najbardziej narażona. Dlatego też jej ochrona jest absolutną koniecznością. Ostatnio pojawia się coraz więcej akcji promujących zakładanie kasków przez rowerzystów. I słusznie, bo nie jedną głowę już uratowały.

Sprawny i w pełni wyposażony sprzęt

Zasada jest dość prosta, rower powinien być sprawny i w pełni wyposażony. Światła są szczególnie ważne o zmroku, ale są niezbędne również w szary i ponury dzień. Dodatkowo zaopatrzcie dziecko w odblaski, które pozwolą kierowcy na wcześniejszą reakcję i zachowanie bezpiecznego odstępu. Dobrym pomysłem są również kamizelki odblaskowe. Nie zapomnijcie dokładnie sprawdzić sprawności hamulców. Przezorny zawsze ubezpieczony!

Wcześniejsze sygnalizowanie manewru

Zwróćcie uwagę na wcześniejsze sygnalizowanie manewru, najbardziej niebezpieczny jest skręt w lewo. W tym przypadku, przed skrętem należy zawsze upewnić się w lusterku, czynie wyprzedza rowerzysty żaden pojazd. Nauczcie dziecko jak powinno sygnalizować skręt.

Żadnych słuchawek!

Uczulcie swoich nastolatków, aby podczas jazdy na rowerze, nigdy nie słuchali muzyki, czy też nie rozmawiali przez telefon. Słuchawki w uszach, z których wydobywa się głośny dźwięk, mogą być przyczyną nieszczęśliwego wypadku.

Z dziećmi po parku

Rodzinna jazda na rowerze po ruchliwej ulicy nie jest dobrym pomysłem. O wiele bezpieczniej i przyjemniej będzie pojeździć po parku, polanie, czy leśnych ścieżkach. Tam jest zdecydowanie spokojniej, macie więcej miejsca i większą swobodę ruchu.

Dziecko jak najdalej od jezdni

Jeśli wraz z dzieckiem jedziecie rowerami po chodniku, pamiętajcie, aby dziecko było zawsze jak najdalej oddalone od jezdni. To dorosły powinien jechać bliżej drogi.

Jazda na rowerze całą rodziną jest niezwykle przyjemną formą spędzania wolnego czasu. Pamiętajcie jednak, że na drodze obowiązują zasady, samochody nie zatrzymują się w 1 sekundę i nie każdy kierowca jest na tyle czujny, by w porę zareagować. Starajmy się sami jak najbardziej zadbać o bezpieczeństwo swoje i dzieci. Na początek sprawdźcie, czy Wasz maluch ma kask :)


Komentarze