Kategorie bloga
Jak być dobrym rodzicem chrzestnym?

Jak być dobrym rodzicem chrzestnym?


Bycie rodzicem chrzestnym to zaszczyt i odpowiedzialność. Jest to również spore zobowiązanie, z którego należy wywiązywać się przez całe życie. Wymaga poświęcenia, czasu, miłości i duchowej porady. Ta cudowna rola, dla zaangażowanych osób może być niezwykle satysfakcjonująca.

Przygotowanie do roli rodzica chrzestnego

1. Dowiedz się, jakie oczekiwania mają rodzice. W zależności od rodziny, rola chrzestnego może się znacznie różnić. Dla niektórych osób może to oznaczać jedynie udział w Chrzcie Świętym dziecka, podczas gdy inni mogą oczekiwać ciągłego duchowego przewodnictwa. Upewnij się, że dokładnie wiesz, na co się zgadzasz, aby uniknąć nieporozumień.

Tradycyjni Rodzice Chrzestni są odpowiedzialni za wychowanie dziecka, gdyby cokolwiek stało się z jego rodzicami. Jest to naprawdę ważna rola. Godząc się na zostanie Rodzicem Chrzestnym zastanów się, czy w razie konieczności będziesz w stanie wychować i zaopiekować się dzieckiem.

2. Bycie Rodzicem Chrzestnym to nie tylko udział w Chrzcie Świętym. To także zobowiązanie czasowe. Będziesz musiał poświecić dziecku część swojego czasu. Zanotuj w kalendarzu ważne daty takie jak urodziny, dzień dziecka, rocznicę Chrztu Świętego. Planowanie z wyprzedzeniem jest naprawdę istotne, zwłaszcza jeśli jesteś zapracowaną osobą. Nie zapomnij, że z dzieckiem należy spotykać się również bez okazji. Wspólne wyjście na spacer, odwiedziny w domu, wyjście do kina czy bawialni – okazji do spotkania będzie całe mnóstwo.

3. Bycie Rodzicem Chrzestnym to nie tylko przywiązanie do dziecka, ale także do całej rodziny. To zaszczyt pełnić tę rolę, która wymaga utrzymywania pozytywnej więzi z rodzicami. Dlatego Rodzice Chrzestni są często krewnymi lub bliskimi przyjaciółmi rodziny. Upewnij się, że priorytetowo traktujesz tę szczególną relację.

Zapewnienie wskazówek duchowych przez chrzestnego

1. Rodzic Chrzestny powinien aktywnie uczestniczyć w przygotowaniach do Chrztu Świętego. Często wiąże się to z przychodzeniem z rodziną do kościoła na spotkania przed Chrztem, aby umocnić swoje zobowiązanie jako Chrzestnego. Poza Chrztem oczekuje się, że Rodzice Chrzestni będą obecni w innych religijnych etapach, takich jak Pierwsza Komunia, Bierzmowanie, ślub.

2. Rozwijaj swoją wiarę. Duchowe przewodnictwo jest ważnym aspektem bycia Rodzicem Chrzestnym. Aby skutecznie pełnić tę rolę, musisz być pewien własnych duchowych przekonań. Upewnij się, że spędzasz czas z Bogiem, uczęszczasz do kościoła. Jeśli zmagasz się z przekonaniami, możesz spróbować z kimś o nich porozmawiać. Może Ci to pomóc rozwiązać niektóre wątpliwości. Codzienna pobożność jest również użytecznym narzędziem do pielęgnowania wiary. 

3. Podziel się swoimi przekonaniami. Poświęć swój czas i rozmawiaj ze swoim chrześniakiem o Bogu, gdy będzie już nieco starszy. Możesz zacząć od powiedzenia chrześniakowi, że Bóg go kocha i się nim opiekuje. Jeśli potrzebujesz pomocy w przekazywaniu wiary, możesz skorzystać z religijnej książki dla dzieci. Takie wspólne czytanie to naprawdę dobry pomysł.

4. Módl się za chrześniaka. Konsekwentne modlenie się za chrześniaka jest jedną z najważniejszych i najpiękniejszych rzeczy, którą może zrobić Rodzic Chrzestny. Postaraj się każdego dnia prosić Boga, aby nad nim czuwał. Niech Twój chrześniak wie, że modlisz się za niego. Udowodni mu to, jak bardzo o nim myślisz i jak Ci na nim zależy.

5. Przeczytajcie razem Biblię. Podziel się swoimi ulubionymi historiami biblijnymi i powiedz swojemu chrześniakowi, które części Bożego słowa są dla Ciebie szczególnie ważne. Na początku, możesz używać Biblii dla małych dzieci, a następnie stopniowo przejść do pełnej Biblii.

7. Rozmawiajcie o problemach. Już od najmłodszych lat starajcie się umocnić Wasz związek z chrześniakiem. Gdy dorośnie będzie miał odwagę  przyjść do Was i zadać nurtujące i trudne pytania. Bądźcie osobą, do której zawsze może przyjść z wątpliwościami i pytaniami. Możecie wywrzeć  na niego duży wpływ, udzielając mądrych rad i cennych wskazówek.

8. Nawet jeśli na niedzielną mszę chodzicie do innego kościoła, spróbujcie czasem odwiedzić kościół chrześniaka. Wspólne chodzenie do kościoła to piękna i pozytywna duchowa aktywność.

Przyjaźń i miłość 

1. Postaraj się spędzać ze swoim chrześniakiem jak najwięcej czasu. Być może uda Ci się raz na miesiąc zjeść razem z nim  posiłek, odebrać z przedszkola i spędzić razem czas. Dowiedz się jakie jest jego hobby i spróbuj się zaangażować.  Być może Twój chrześniak uwielbia  sport, muzykę lub inne zajęcia dodatkowe. Staraj się uczestniczyć w jak największej ilości wydarzeń, w których bierze udział. Chrześniak będzie czuł, że otrzymuje od Ciebie wsparcie. Staraj się być na bieżąco z tym, czego uczy się w szkole. Na przykład, jeśli uczy się o Układzie Słonecznym, możesz zapytać: "Jaka jest Twoja ulubiona planeta?"

2. Wymyśl pewne rzeczy, czynności, które będziecie wykonywać razem co roku. Może na Święta Bożego Narodzenia będziecie piec razem ciasteczka, a na Wielkanoc malować jajka? Zapytaj swojego chrześniaka, co chciałby abyście robili razem, tylko we dwójkę? Może kocha samochody i marzy, aby w każde urodziny zabierać do na wyścigi.

3. Wysyłaj kartki swojemu chrześniakowi. Ten drobny gest pokaże mu, że o nim pamiętasz i że Ci na nim zależy. Jeśli nie możesz przyjechać na jego urodziny, wyślij kartę z życzeniami i prezent. Pamiętaj też o wysyłaniu kartek świątecznych. Jeśli masz chwilę czasu i posiadasz zdolności manualne, możesz takie kartki wykonać własnoręcznie.

4. Oprócz spotkań z chrześniakiem, należy czasami spotykać się również z jego rodzicami. Raz na jakiś czas zorganizuj obiad w domu i zaproś całą rodzinę. Zacieśnianie relacji z całą rodziną to świetny sposób na zaangażowanie się w życie Twojego chrześniaka.

5. Jeśli nawet mieszkacie na drugich końcach Polski, a może nawet i świata i tak powinniście starć się utrzymywać jak najczęstszy kontakt. Rozmawiajcie przez telefon, wysyłajcie maile, co jakiś czas rozmawiajcie przez wideo czat.

6. Dzieci potrzebują pozytywnych wzorów do naśladowania. Twój chrześniak obserwuje Twoje zachowanie i będzie chciał je naśladować. Dlatego upewnij się, że postępujesz dobrze, a Twoje zachowanie jest godne naśladowania. Kiedy pokazujesz swojemu chrześniakowi, że dbanie o innych ludzi jest ważne, pomożesz mu  nauczyć się empatii.

7. Bądź dobrym słuchaczem. Bądź przy swoim chrzestnym dziecku w trudnych okresach, takich jak choroba rodzinna, niepowodzenie w przedszkolu czy szkole. Niech Twój chrześniak wie, że zawsze może Ci się zwierzyć i że zawsze może na Ciebie liczyć. Twoje wsparcie będzie mu czasami bardzo potrzebne.

W przypadku strasznej tragedii powinniście zaopiekować się swoim chrześniakiem. Dajcie mu miłość i bezpieczeństwo. Nigdy nie zastąpicie mu rodziców, ale odegracie istotną rolę, w tak trudnym dla niego czasie.

źródło: https://www.wikihow.com
Źródło zdjęć: pixabay.com


Komentarze