Kategorie bloga
Jak przygotować dziecko na Wszystkich Świętych?

Jak przygotować dziecko na Wszystkich Świętych?


Przed nami dni, w których w sposób szczególny wspominamy naszych bliskich zmarłych.  Zanim zabierzesz dziecko na groby warto porozmawiać z nim o uroczystości Wszystkich Świętych. Opowiedz dziecku co to za miejsce, co tam zobaczy i jak trzeba się zachować.


źródło zdjęcia: http://thedailycrisp.com

To co chcesz powiedzieć dostosuj do wieku dziecka i daj mu tyle informacji na ile jest w tym momencie gotowe. Dziecięca ciekawość pewnie i tak Cię zaskoczy, ale dobrze mieć przemyślany choć wstępny scenariusz rozmowy.

Co to jest cmentarz?

Małemu dziecku powinno wystarczyć, że cmentarz to miejsce gdzie są groby. Przy grobie spotyka się rodzina i przyjaciele, aby wspominać bliskich. Zapalamy znicze i przynosimy kwiaty prababci, dziadkowi itd. na pamiątkę. Nie ma sensu od razu opowiadać dziecku o śmierci, co może wywołać u niego niepokój.

Jeśli bardziej dociekliwy malec zapyta o to gdzie jest, np. prababcia? Możesz odpowiedzieć, że prababcia odeszła od nas, tzn. zasnęła i już się nie obudzi, a jej dusza uleciała do nieba i tam mieszka. Obserwuj reakcje dziecka i zakończ temat jeśli się niepokoi.

Dzieci mają nieograniczoną wyobraźnię i mogą zadawać różne pytania. Ważne żeby uzyskały odpowiedź. Nawet jeśli dziecko będzie pytało na cmentarzu, nie uciszaj go - wiesz przecież, że to nic nie da. Dziecko pyta do póki się nie dowie. Kucnij przy dziecku i spokojnie odpowiedz. Postaraj zachowywać się naturalnie i spokojnie. Nie rób ze śmierci tragedii, bo jest nieodzowną częścią naszego życia. Pamiętaj, że dziecko oddaje twoje emocje.

Zachowanie na cmentarzu

Kiedy przebrniecie już przez rozmowę o tym, co to jest cmentarz, pora wyjaśnić dziecku jak się tam zachować. Poprośmy, żeby starało się zachować cieszę, ponieważ w tym  miejscu ludzie modlą się i wspominają swoich dziadków, rodziców lub przyjaciół. Młodszym dzieciom zaproponuj zabawę w mówienie szeptem, a w razie potrzeby tylko o tym przypomnisz. Uprzedź też, żeby się nie martwiło gdyby ktoś płakał, bo to nic złego. Po prostu tęskni za kimś kto już odszedł.

W dzień Wszystkich Świętych przypomnij dziecku, gdzie jedziecie, co będziecie robić. Nie zapomnij dodać, że na cmentarzu będzie dużo ludzi i nie może nawet na chwilę oddalać się od ciebie, bo między grobami łatwo się zgubić.


źródło zdjęcia: http://ogrod.smcloud

Jeśli planujesz odwiedzić więcej niż jeden cmentarz w tym dniu zabierz dla dziecka kanapkę i przygotuj herbatę w termosie. Dbaj o to, żeby dziecko odpoczęło. Jeśli będzie się nudzić, zaproponuj spacer, wyjdź na chwilę za bramę cmentarza.

Warto zabrać też więcej zniczy i zapalać je na zapomnianych grobach. Odwiedź z dzieckiem także grób nieznanych żołnierzy w waszej miejscowości. Tam zwykle pali się dywan zniczy. To na pewno zrobi wrażenie na dziecku. Buduje także poczucie bliskości i jedności między ludźmi. 


źródło zdjęcia: http://www.ptp.tarnow.opoka.org.pl

Każdy ma swoją legendę

W tych dniach skupcie się, nie tyle na mówieniu o śmierci, ale na wspominaniu zmarłych i opowiadaniu o ich życiu. Zwłaszcza trochę starsze dzieci lubią słuchać historii swojej rodziny i tego jaka była osoba, której grób odwiedzacie. To dobry czas na przeglądanie starych fotografi lub rysowanie drzewa genealogicznego. Twórzcie z dzieckiem jego legendę i odkrywajcie korzenie. To wielki skarb.

Człowiek żyje tak długo, jak długo żyje pamięć o nim.  


Komentarze