Kategorie bloga
Jak wyrobić paszport lub dowód osobisty dla dziecka? Instrukcja krok po kroku

Jak wyrobić paszport lub dowód osobisty dla dziecka? Instrukcja krok po kroku


Wielkimi krokami zbliżają się wakacje – jest to zatem ostatni dzwonek na wyrobienie dziecku paszportu albo dowodu osobistego. Nie wiesz, jak to zrobić? Spokojnie, oto nasz mały przewodnik dla rodziców.

Paszport

  • Kto może złożyć wniosek o paszport dla dziecka?

Złożenie wniosku o paszport wymaga obecności obojga rodziców, choć od tej zasady są oczywiście wyjątki. Jeśli drugi rodzic nie żyje, jest nieznany, nie ma prawa decydować o dziecku (z orzeczenia sądu) albo zgodzi się na piśmie, to wniosek może złożyć tylko mama albo tylko tata. Podobnie jest w sytuacji, gdy z jakiegoś powodu zgodzi się na to sąd rodzinny i wyda specjalne orzeczenie. Te same zasady dotyczą opiekunów prawnych.

Uwaga! Dziecko do 5 roku życia nie musi być obecne przy składaniu wniosku. Starsze już tak.

  • Gdzie składa się wniosek?

Wniosek o przyznanie paszportu można złożyć w dowolnie wybranym punkcie paszportowym.

  • Dokumenty

Przede wszystkim potrzebujesz samego wniosku. Nie szukaj go w sieci – punkty paszportowe akceptują tylko własne dokumenty. Najlepiej zgłosić się po taki wniosek, a potem wrócić już z wypełnionym (ale nie podpisanym!)

Do wniosku musisz dołączyć jedno, kolorowe zdjęcie twojej pociechy. Powinno zostać zrobione najpóźniej 6 miesięcy przed złożeniem wniosku, starsze są już nieprzydatne. Ponadto niezbędne jest potwierdzenie opłaty za wniosek, które otrzymasz na miejscu.

Jeżeli z kolei tylko jeden rodzic składa wniosek, musi dostarczyć także niezbędne orzeczenie sądu, odpis urodzenia dziecka (gdy ojciec jest nieznany) albo akt zgonu drugiego rodzica.

Uwaga! Pamiętaj, że podpisanie wniosku powinno nastąpić przy urzędniku. Nie składajcie swoich podpisów w domu.

Uwaga! Jeśli masz Kartę Dużej Rodziny, zabierz ją ze sobą – jej okazanie zmniejszy opłatę za złożenie dokumentu.

Ile to kosztuje?

Cena za wniosek uzależniona jest od kilku czynników. Mianowicie: za wniosek dotyczący dziecka do lat 5 zapłacimy 30 zł (15zł z Kartą Dużej Rodziny), za dziecko w wieku od 5 do 13 lat – 60 zł lub 30 złotych, jeśli przedłożymy ważną legitymację szkolną (15 złotych – z Kartą Dużej Rodziny). Z kolei paszport dla dziecka w wieku od 13 do 17 lat to wydatek rzędu 140 złotych (70 zł z ważną legitymacją i 35 złotych z Kartą Dużej Rodziny).

Jak długo czeka się na paszport?

Niestety, czas oczekiwania to aż do 30 dni. To, czy dokument już na ciebie czeka, sprawdzisz na stronie obywatel.gov.pl, możesz też po prostu zadzwonić do odpowiedniego urzędu wojewódzkiego.

Dowód osobisty

  • Kto może złożyć wniosek o dowód osobisty dla dziecka?

Wniosek może złożyć jeden z rodziców, opiekunów prawnych albo kurator. Warto jednocześnie pamiętać, że przy składaniu dokumentu musi być obecne dziecko, które ukończyło 5 lat.

  • Gdzie złożyć wniosek o przyznanie dowodu osobistego?

Najlepiej w urzędzie gminy odpowiednim dla waszego miejsca zamieszkania.

  • Dokumenty

Potrzebujesz wniosku o przyznanie dowodu osobistego dla dziecka. Możesz pobrać go ze strony obywatel.gov.pl albo po prostu poprosić urzędnika urzędu gminy o jego wydrukowanie.

Dodatkowo musisz także dostarczyć zdjęcie dziecka – powinno spełniać ono specjalne kryteria, dlatego najlepiej udać się do profesjonalnego fotografa.

Niezbędny będzie również dowód osobisty lub paszport rodzica, który składa wniosek.

  • Ile to kosztuje?

Wyrobienie dowodu osobistego dla dziecka jest bezpłatne – nie zapłacisz ani złotówki.

  • Jak długo czeka się na dowód osobisty dla dziecka?

I tutaj czas oczekiwania to około 30 dni, ale w wielu przypadkach dokument gotowy jest znacznie wcześniej. Aby sprawdzić, czy można już odebrać dowód, wystarczy wejść na stronę obywatel.gov.pl. Pamiętaj, że dokument może odebrać nawet ten rodzic, który nie składał wniosku.

Uwaga! Jeśli dziecko skończyło już 5 lat, musi być obecne podczas odbioru dokumentu.


Komentarze