Kategorie bloga
Jak zaplanować budżet domowy by nie zbankrutować w święta?

Jak zaplanować budżet domowy by nie zbankrutować w święta?


Grudzień czyli czas świąt to miesiąc, który przynosi Polakom najwięcej wydatków. Sklepy walczą o każdego klienta, chcą przyciągnąć uwagę jak największej ilości osób. Kolorowe reklamy, promocje, wyprzedaże to wszystko czeka na nas w centrach i galeriach handlowych. Każdy z nas stara się, aby czas świąt był wyjątkowy, pełen pysznego jedzenia i niesamowitych prezentów schowanych pod choinką. Jak jednak rozplanować domowy budżet, aby nie zbankrutować w te święta? Przygotowaliśmy dla Was kilka wskazówek, które mamy nadzieje okażą się pomocne.

Jak zaplanować budżet domowy by nie zbankrutować w święta?

Zacznij od ustaleń

Zanim zaczniesz przygotowania i zakupy związane ze Świętami Bożego Narodzenia, ustal ile pieniędzy możesz wydać w tym roku. Zaplanuj ilość potraw jakie będą gościły na stole Wigilijnym a następnie sporządź listę niezbędnych zakupów. Kolejnym krokiem jest oszacowanie wydatków związanych z zakupem choinki i ewentualnych ozdób choinkowych. Dopiero resztę pieniędzy możesz przeznaczyć na prezenty dla najbliższych. Cały szczegółowy plan rozpisz sobie na kartce, nazwy dań, niezbędne składniki i ich ceny. Zaufajcie nam, taka szczegółowa rozpiska pomoże Wam dokładnie zaplanować i kontrolować domowy budżet.

Przygotowaliśmy dla Was taki planer. Wydrukujcie i wypełnijcie go już dziś, a  uporządkujecie przedświąteczny chaos, same święta przebiegną spokojniej i zaoszczędzicie pieniadze.


  

Planer do pobrania (.pdf)

Wcześniejsze kupowanie prezentów

Zazwyczaj dopiero na początku grudnia zaczynamy zastanawiać się jakie prezenty kupić najbliższym pod choinkę. Bardzo często z braku pomysłu, wręczamy im droższe podarunki niż mieliśmy w planach. Bardzo dobrym rozwiązaniem jest kupno prezentów już w listopadzie. Dzięki temu unikniecie szału zakupowego, jak również będziecie mieć czas na poszukanie korzystnych promocji bądź wyprzedaży. Wcześniejszy wybór podarunków ma jeszcze jedną zaletę, a mianowicie możecie je kupić przez internet w naprawdę okazyjnych cenach. Będziecie mieć pewność, że prezenty dla najbliższych na pewno dojdą na czas.

Niebawem pojawią się na naszym blogu Patenty na fajne i tanie prezenty dla najbliższych, gdzie podpowiemy Wam kilka ciekawych rozwiązań na upominki bez wydawania fortuny.


A może losowanie?

Jeżeli masz liczną, wielopokoleniową rodzinę zakup nawet drobnego podarunku dla każdej osoby to naprawdę spory wydatek. Jeśli nie możesz sobie na to pozwolić może zaproponuj, aby w tym roku przeprowadzić losowanie. Przygotuj losy z imionami członków rodziny i niech każdy wylosuje osobę, dla której w tym roku będzie kupował podarunek. Dzięki temu Twój domowy budżet będzie w o wiele lepszym stanie.

Zachowaj zdrowy rozsądek

Stara tradycja głosi, że na stole wigilijnym powinno znaleźć się aż 12 potraw. Jednak pamiętajcie, żeby zachować zdrowy rozsądek i umiar. Nie musicie przygotowywać 12 dań ciepłych. Kompot czy ciasto także wlicza się do magicznej 12. Podczas wyboru prezentów także warto się chwilę zastanowić, przemyśleć i przeanalizować budżet. Jeśli macie ograniczone finanse, nie wydawajcie więcej niż zaplanowaliście na podarunki pod choinkę. Pamiętajcie liczy się pamięć i gest a nie wartość materialna prezentu!

Ozdoby wykonane własnoręcznie

Jeżeli macie zbyt mało ozdób choinkowych nie musicie wydawać całkiem sporych pieniędzy w sklepie z dekoracjami, możecie wykonać je własnoręcznie! Haftowane aniołki, kolorowe cukierki, pozłacane orzechy włoskie a może dekoracje z bibuły? W przygotowywanie ozdób zaangażuj swoje maluchy! Piękny efekt i mnóstwo wspaniałej zabawy gwarantowane! Jeżeli marzycie o wyjątkowym stroiku na świąteczny stół, nic nie stoi na przeszkodzie abyście także wykonały go własnoręcznie. Świeże gałązki świerku, szyszki pomalowane na kolor srebrny, piękne srebrne świece i ususzone plastry pomarańczy – to wszystko sprawi, że Wasz stroik będzie naprawdę wyjątkowy!
Przykładowy stroik na drzwi:


Źródło: www.loveoffamilyandhome.net

Trzymaj się planu

Jeżeli przygotowałaś szczegółowy plan swoich wydatków, trzymaj się go sztywno! Nie wymyślaj dodatkowych potraw, nie kupuj więcej niż zaplanowałaś. Nie obawiaj się na pewno każdy będzie najedzony i zadowolony, bo zazwyczaj po 2-3 daniach wszyscy już są nasyceni. To samo tyczy się prezentów czy ozdób choinkowych.

Święta Bożego Narodzenia to wspaniały i wyjątkowy czas. Każdy z nas stara się, aby naszej rodzinie niczego w tych dniach nie zabrakło. Jednak do wszystkiego należy podchodzić z umiarem. Najlepiej zaplanujcie sobie domowy budżet, w którym uwzględnicie wszystkie wydatki. Dzięki temu nie będziecie się obawiać, że zbankrutujecie a co za tym idzie unikniecie stresowych i nerwowych sytuacji. A my już teraz życzymy Wam cudownych Świąt Bożego Narodzenia!


Komentarze