Kategorie bloga
Jak zarządzać finansami rodzinnymi?

Jak zarządzać finansami rodzinnymi?


Ponoć pieniądze szczęścia nie dają, ale bez nich żyje się trudno. To właśnie dzięki nim możemy zrobić zakupy, zabrać dzieci do bawialni, czy pojechać na wakacje. Nie ukrywajmy, pieniądze bardzo łatwo się wydaje i czasami zupełnie nie wiadomo kiedy możemy popaść w długi. Kiedy wydatki przewyższają przychody, sprawa się już nieco komplikuje. Jak mądrze zarządzać domowymi finansami, na co zwrócić uwagę i o czym nie zapomnieć?

Jak zarządzać domowym budżetem?

Część 1 - Koordynacja finansów rodzinnych

 1. Rozmawiajcie otwarcie o swoich finansach. Nie miejcie przed sobą tajemnic, nawet przed ślubem. Jeśli jeden z partnerów ma słabą historię kredytową lub duże zadłużenie, powinien poinformować o tym swojego przyszłego małżonka. Nie ma sensu udawać, że zarabiacie miliony, jeśli sytuacja wygląda zupełnie inaczej.  Pamiętajcie, szczerość jest podstawą udanego związku.
 2. Przynajmniej raz w miesiącu rozmawiajcie o  swojej sytuacji finansowej. Wybierzcie stałą porę, może to właśnie ostatni dzień miesiąca będzie właściwym momentem na podsumowanie wydatków i zaplanowanie kolejnych. Tylko dzięki regularnym podsumowaniom i regularnemu planowaniu będziecie mogli kontrolować domowy budżet.  
 3. Wiele rodzin decyduje się, aby to tylko jedna osoba zarządzała rodzinnymi finansami. Jednak taka sytuacja powoduje  niepotrzebne obciążenie jednej osoby i prowadzi do tego, że inni domownicy nie są świadomi obecnej sytuacji finansowej rodziny. Zarówno Ty jak i Twój współmałżonek powinniście orientować się w domowych finansach, znać hasła i numery kont bankowych.
 4. Jedno wspólne konto czy może dwa oddzielne – to odwieczny problem młodych małżonków. Niektórzy decydują się trzymać wszystkie pieniądze razem,  podczas gdy inni pozostają przy dwóch oddzielnych kontach. Warto mieć wspólne konto, aby wypłacać z niego pieniądze na wspólne wydatki. Jeśli jednak zdecydujecie się na dwa oddzielne konta, pod koniec miesiąca możecie podliczyć największe wydatki, podzielić je na pół i przelać drugiej osobie odpowiednią sumę pieniędzy. W niektórych przypadkach, posiadanie oddzielnego konta może zapobiegać kłótniom, które mogą wynikać z nadmiernego wydawania pieniędzy przez drugą osobę. Czasami warto ustalić limity, tak aby nikt nie czuł się pokrzywdzony.

Część 2 - Korzystanie z budżetu

 1. Zanim zaczniecie zarządzanie domowym budżetem, musicie zastanowić się w jaki sposób spisywać i planować wydatki. Niektórzy podchodzą do sprawy bardzo tradycyjnie, korzystają jedynie z notatnika i długopisu. Z kolei inni, mogą zdecydować się na śledzenie wydatków za pomocą arkusza kalkulacyjnego lub oprogramowania finansowego. Istnieje wiele bezpłatnych programów dostępnych online, które można wykorzystać do śledzenia domowego budżetu.
 2. Przez miesiąc dokładnie śledźcie swoje wydatki. Za każdym razem, gdy wydajecie pieniądze, nawet bardzo małe sumy, zapiszcie kwotę na kartce papieru i zanotujcie za co zapłaciliście. Pod koniec miesiąca usiądź ze swoim współmałżonkiem, zsumujcie i przeanalizujcie wydatki. Uzyskacie jasny obraz tego, na co przeznaczyliście pieniądze. Możecie również podzielić wydatki według kategorii (jedzenie, samochód, odzież, rozrywka itd.). Następnie porównajcie uzyskaną kwotę z łącznym dochodem. Pomocne może również okazać się sprawdzenie wyciągu z konta bankowego. Upewnicie się, że nie przeoczyliście ani nie zsumowaliście żadnych płatności. Pamiętajcie, aby zawsze w swoim miesięcznym budżecie zostawiać miejsce na nieprzewidziane wydatki, takie jak np. wizyta u lekarza czy naprawa samochodu.
 3. Kontrolujcie swoje wydatki i pracujcie nad nimi. Analizujcie stale swój budżet i jeśli to możliwe postarajcie się wyeliminować zbędne wydatki. Przykładowo, urodzenie dziecka może spowodować konieczność całkowitej restrukturyzacji budżetu. W każdym razie stale szukajcie obszarów, w których możecie nieco zaoszczędzić.

Część 3 – Oszczędności na cele życiowe

 1. Porozmawiajcie o wspólnych celach, weźcie pod uwagę również te odległe i długoterminowe. Pomyślcie o kupnie mieszkania czy też budowie domu, kupnie samochodu jak i o oszczędnościach, które przydadzą się na emeryturze.
 2. Nikt nie jest w stanie przewidzieć niespodziewanych sytuacji życiowych. Nigdy nie wiadomo, kiedy któreś z Was może stracić pracę lub doświadczy nieoczekiwanych problemów ze zdrowiem. Odłóżcie pieniądze na awaryjną sytuację, na tak zwaną czarną godzinę. Mamy nadzieję, że nigdy nie spotka Was przykra, nieoczekiwana sytuacja, jednak przezorny zawsze ubezpieczony.
 3. Jeśli musieliście wziąć kredyt w banku lub też zadłużyliście się u rodziny, przyjaciół, Waszym pierwszym celem powinno być spłacenie istniejącego zadłużenia. Jeśli to możliwe spłacajcie więcej niż minimalna rata każdej pożyczki. Razem ze swoim współmałżonkiem, stwórzcie plan i harmonogram spłaty zaległego zadłużenia.
 4. Jeśli planujecie sfinansować studia wyższe swojego dziecka, powinniście zacząć oszczędzać odpowiednio wcześnie.

Część 4 – Miejcie się na baczności

 1. Starajcie się nie robić dużych zakupów bez uprzedniego ich omówienia. Ustalcie limit zakupów, którego nie powinniście przekroczyć. W przypadku wydatków ponad stan, skonsultujcie się ze współmałżonkiem. Może okazać się, że da się na czymś zaoszczędzić, z czegoś zrezygnować.
 2. Unikajcie niepotrzebnego zadłużenia się. Starajcie się unikać zaciągania długów w przypadku niezbyt koniecznych zakupów takich jak np. biżuteria, dodatki do domu, zabawki. Duże zakupy zaplanuj wcześniej ze współmałżonkiem. Dzięki temu unikniecie nie tylko zadłużenia, ale także niepotrzebnych odsetek.
 3. Użyjcie oprogramowania do monitorowania swoich finansów. Na początek spróbujcie śledzić swój miesięczny  budżet w udostępnionym arkuszu kalkulacyjnym, takim jak te dostępne na Dysku Google. W internecie dostępne są przeróżne programy, które pomogą Wam w rozsądnym zarządzaniu domowym budżetem. Większość z nich jest bezpłatna lub darmowa chociaż w trakcie trwania okresu próbnego.

Więcej o planowaniu i ustalaniu budżetu domowego możecie przeczytać w książce Michała Szafrańskiego "Finansowy ninja" lub na jego blogu:"Jak oszczędzać pieniądze". Ciekawą propozycję przedstawia także Kamila Rowińska w swojej książce: "Kobieta Nizależna". Obie te pozycje wartę są Waszej uwagi i na pewno pomogą zapanować nad domowym budżetem.

Źródło: https://www.wikihow.com


Komentarze