Kategorie bloga
Jak zmniejszyć stres rodzicielski?

Jak zmniejszyć stres rodzicielski?


Każda mama i każdy tata przyzna i potwierdzi, że bycie rodzicem bywa trudne. Niektórzy nawet uważają, że rodzicielstwo jest bardzo stresujące, co może przyczynić się do pojawienia się u nich napięcia psychicznego zwanego stresem rodzicielskim.

Jaki wpływ na rodzinę ma stres rodziców?

Stres rodzicielski może spowodować, że rodzice będą czuli się przytłoczeni obowiązkami, będą wyczerpani i będą mieli wrażenie, że rodzicielstwo przyniosło im więcej pracy niż przyjemności. Stres ten może mieć również wpływ na dzieci. Dzieci rodziców o wyższym poziomie stresu rodzicielskiego, mają gorsze wyniki rozwojowe i częściej doświadczają problemów behawioralnych.

Jak zmniejszyć stres rodzicielski?

Wiele badań koncentruje się na matczynym stresie rodzicielskim. Dzieje się tak, ponieważ matki częściej opiekują się maluchami, mimo iż w ostatnich czasach ojcowie stali się bardziej pomocni w wychowaniu i organizowaniem zajęć dla dzieci.

Badania dotyczące ojców i stresu rodzicielskiego nie opierają się bezpośrednio na ich napięciu nerwowym, ale na roli w łagodzeniu stresu rodzicielskiego matki. Ojcowie, którzy spędzają więcej czasu ze swoimi dziećmi, bawią się z nimi, czytają, spacerują, mają partnerów o niższym poziomie stresu.

Stres rodzicielski matek zdecydowanie zmniejsza się wówczas, gdy ich ciężar opieki zmniejsza się poprzez aktywny udział ojców w rodzicielstwie. Socjolodzy nazywają to "delegacją ról" - obciążenie można zmniejszyć, gdy role społeczne lub ich aspekty mogą zostać przekazane komuś innemu.

Okazało się, że u rodziców, którzy korzystali z pomocy opiekunek czy dziadków, odnotowano niższy poziom stresu rodzicielskiego. Wcześniejsze badania wykazały, że opieka sprawowana przez dziadków, ma przewagę nad opieką w żłobku czy przedszkolu. Jest przede wszystkim przyjemniejsza dla dziecka i znacznie tańsza.

Co jest lepsze dla dziecka: edukacja w żłobku/przedszkolu czy opieka dziadków?

Opieka formalna, czyli ta w przedszkolu, jest najczęstszym rodzajem opieki nad dziećmi stosowanym na przykład w Australii. Badania pokazują, że niestety nie zmniejsza ona stresu rodzicielskiego tak jak pomoc opiekunki czy dziadków. Formalna opieka jest jednak dla maluchów bardzo korzystna. Badania wykazały, że uczestniczenie w edukacji wczesnoszkolnej wiąże się z lepszymi wynikami uczniów w późniejszym wieku. Dzieci, które uczestniczyły w programach wczesnej edukacji przedszkolnej, ładniej się wysławiają, czytają, liczą.

Drodzy rodzice, spróbujcie znaleźć złoty środek. Cieszcie się z czasu, który spędzacie ze swoimi maluchami, ale także dajcie sobie pomóc. Poproście o wsparcie dziadków, a jeśli to nie możliwe raz na jakiś czas wynajmijcie opiekunkę.

źródło: http://www.essentialbaby.com


Komentarze