Kategorie bloga
Jak zorganizować idealny Baby Shower?

Jak zorganizować idealny Baby Shower?


Baby Shower to impreza organizowana dla przyszłej mamy i maluszka.  W Polsce nie jest jeszcze tak popularna jak w Ameryce, ale powoli wpisuje się do kalendarza " towarzyskich świąt obowiązkowych". Podpowiadamy jak ją zorganizować, jak wybrać odpowiednie miejsce i termin imprezy, podajemy przykładowe zabawy oraz prezenty dla przyszłej mamy. Słowem -  Baby Shower w pigułce!

1. Baby Shower - co to takiego?

Pomysł na organizowanie baby shower dotarł do nas ze Stanów Zjednoczonych, a jego nazwa (shower) przywodzi na myśl prysznic prezentów, ofiarowanych mamie i dziecku przez gości. Jest to okazja do celebrowania oczekiwania na maleństwo oraz spotkania się w przyjaznym gronie jeszcze przed narodzinami dziecka. Mimo, że jest to amerykański pomysł z powodzeniem możemy go wprowadzać na swoje podwórka. Prezenty na pewno pomogą w przygotowaniu wyprawki dla dziecka.

2. Kto i kiedy organizuje Baby Shower?

Najlepiej, gdy organizacją przyjęcia zajmie się dobra przyjaciółka lub siostra przyszłej mamy. Może to być niespodzianka, ale aby impreza nie okazała się totalną porażką, lepszym rozwiązaniem będzie ustalenie pewnych kwestii z gwiazdą wieczoru. Sama przyszła mama może zorganizować baby shower, jednak będzie to dla niej nieco uciążliwe. Najlepszym momentem będzie trzeci trymestr (7-8 miesiąc) ciąży. Zdarza się, że baby shower jest organizowany już po porodzie. Jest to dobre rozwiązanie, gdy stan kobiety w ciąży nie pozwala na "imprezowanie". 

5. Lista gości i  zaproszenia

Zaplanowanie listy gości jest ważnym elementem, który warto uzgodnić z przyszłą mamą. Możemy niechcący kogoś pominąć lub zaprosić nielubianych gości. Baby shower organizowane jest głównie dla kobiet. Przyjęło się, że jest to babskie spotkanie, takie pogaduchy z przyjaciółkami. Ale dlaczego mamy się ograniczać? Jeśli tylko  znajdziemy chętnych mężczyzn... :). 

 

Zaproszenia można przygotować samodzielnie,  kupić bądź zamówić. Świetnym pomysłem są klasyczne zaproszenia na kartkach, dostarczone osobiście lub wysłane pocztą, Jeśli nie mamy takiej możliwości, zaprośmy gości drogą mailową lub telefonicznie. Należy pamiętać, aby zrobić to odpowiednio wcześniej, by nie okazało się, że wszyscy inaczej zaplanowali sobie ten dzień.

4. Miejsce imprezy

Baby shower może odbyć się zarówno w domu jak i w lokalu na mieście.

 • W restauracji czy kawiarni będzie trzeba wcześniej zarezerwować termin oraz uzgodnić kwestie cateringu i dekoracji sali. Jest to rozwiązanie droższe, ale również praktyczniejsze, wymaga mniej wysiłku i zaangażowania.
 • Bliscy przyszłej mamy mogą zorganizować baby shower w swoim domu. Nie jest to duża impreza, więc nie potrzeba także dużych pomieszczeń. Z uwagi na to, że dom przed przyjęciem należy jednak przygotować i posprzątać, nie obciążajmy tym kobiety w ciąży. Na pewno znajdzie się ktoś, kto zaoferuje swoje lokum.

5. Dekoracja 

Dekorację wybieramy w zależności od tego czy impreza ma być tematyczna, czy ogólna. Kolory możemy dobrać według płci dziecka (o ile jest  wszystkim znana). Dla dziewczynek zazwyczaj przeznaczony jest róż, dla chłopców - niebieski. Dekoracje można przygotować samodzielnie, lub kupić/zamówić przez internet. Najprostszą formą będą balony, serpentynki, kolorowe serwetki oraz banery. Poza tym ciekawie ozdobiony i kolorowy stół naprawdę robi wrażenie. 

Źródło zdjęć: Pinterest.com

6. Jedzenie

Przygotowaniem jedzenia możemy zająć się samodzielnie lub zamówić catering. Możemy także poprosić gości, aby przynieśli coś ze sobą. Nie ma potrzeby podawania trzech dań gorących. Najlepiej przygotować szwedzki stół z jedzeniem. Mogą się tam pojawić wszelkiego rodzaju babeczki, roladki, cukierki, owocowe szaszłyki - proste i szybkie przekąski. Świetnym pomysłem jest tort ze specjalną dedykacją lub ozdobami tematycznymi. Należy pamiętać, aby zamówić go wcześniej.

7. Zabawy

Na prawdziwym Baby Shower nie może zabraknąć zabaw dla przyszłej mamy i gości. Nie muszą być one drogie i wyszukane. Własnoręcznie wykonane rekwizyty najlepiej się sprawdzą. Nagrodą za wygraną konkurencję może być, np. słodka babeczka. Oto 3 przykładowe zabawy:

 • Odgadujemy wielkość brzuszka- każda osoba odcina według uznania kawałek sznurka, ma być on tak długi, aby objął przyszłą mamę w pasie. Potem następuje mierzenie. Wygrywa osoba, która  była najbliżej właściwych wymiarów.
 • Baby food - do zadania potrzebne będą słoiczki z jedzeniem dla dzieci, np. indyk z marchewką. Każda osoba (a przede wszystkim przyszła mama) musi z zamkniętymi oczami spróbować jedzenia i odgadnąć co zjadła. Nie jest to proste zadanie :)
 • Kolaż - przydadzą się kolorowe gazety i nożyczki - każda osoba wycina części z różnych stron gazet i tworzy wizerunek maluszka, które niedługo przyjdzie na świat. Potem następuje prezentacja prac. Inną wersją może być np. stworzenie wizerunku przyszłej mamy po urodzeniu dziecka lub za 20 lat.

8. Prezenty dla mamy i dziecka

Prezenty dla maluszka na pewno wspomogą i tak już nadszarpnięty budżet przyszłej mamy. Możemy wcześniej zapytać jakich rzeczy będzie potrzebować, zrobić listę i przekazać zaproszonym gościom. Warto zastanowić się czy każdy przyniesie swój prezent,  czy lepiej zrobić składkę na coś większego. Prezenty nie muszą być duże i kosztowne. Świetnym rozwiązaniem jest kreatywne stworzenie tortu z pieluszek czy kosmetyków dla dziecka. 

Co możesz podarować przyszłej mamie i dziecku:

 • śpioszki, śliniaczki
 • skarpetki dla maluszka
 • tort z pieluszek (czasochłonny, ale wspaniały prezent)
 • smoczki, butelki, gryzaki
 • pluszaki (również te "szumiące")
 • pieluszki (przyda się każda ilość)
 • pudełko z wyprawką (nie musi być to kompletna wyprawka)
 • bujaczki, leżaczki i huśtawki niemowlęce
 • wspólna sesja zdjęciowa (rozwiązanie nieco kosztowne, ale jest wspaniałą pamiątką).

Więcej inspiracji znajdziecie na stronie pinterest.com.  


Komentarze