Kategorie bloga
Pamiątki z ciąży i pierwszego roku życia dziecka – jakie naprawdę warto mieć?

Pamiątki z ciąży i pierwszego roku życia dziecka – jakie naprawdę warto mieć?


Choć ciąża bywa niełatwa, trudno zaprzeczyć, że jest to czas na wskroś magiczny – to właśnie wtedy z dwóch niewidocznych gołym okiem życia komórek powstaje człowiek z krwi i kości, mieszanka genów swoich rodziców. Warto zatem zrobić wszystko, aby w dowolnej chwili móc cofnąć się do wspomnień z tego okresu – a pomogą w tym wyjątkowe pamiątki. Które z nich naprawdę warto mieć i jak utrwalić także pierwsze chwile życie maluszka?

Pamiątki z okresu ciąży – zdjęcia, odlewy i testy

 1. Test ciążowy

Tak naprawdę to wtedy wszystko zaczęło – ten cudowny moment, w którym zobaczyłaś na teście dwie kreseczki. Być może jednak z nich była bledsza od drugiej, być może sama nie wiedziałaś, czy wzrok nie spłatał ci figla – tak czy owak, warto ten test zachować.

Pamiętaj jednak, że taka pamiątka może stać się niewyraźna po kilku latach. Na wszelki wypadek zrób jej więc choć jedno zdjęcie.

 1. Zdjęcie USG

Ma je właściwie każda z nas, ale nie zawsze stają się cenioną pamiątką – nierzadko są pogniecione, wciśnięte gdzieś między wyniki badań, trudne do zlokalizowania. To wielka szkoda!

Wybierz jedno ulubione zdjęcie USG, a potem włóż je w ramkę i postaw na półce albo choćby schowaj w szufladzie z pamiątkami. To nie jest byle jaka fotografia, więc dbaj o nią w odpowiedni sposób.

 1. Sesja ciążowa

Opcje są dwie. Jeśli zdrowie ci na to pozwoli, możesz zdecydować na profesjonalną sesję ciążową, gdy brzuszek będzie już duży (sesję zaleca się w okolicach 34-36 tygodnia ciąży – później może już się to nie udać). Zdjęcia wykonane u fotografa z pewnością będą cudowną pamiątką, zwłaszcza jeżeli zostaną stworzone na łonie natury.

Druga opcja – dla odmiany zupełnie darmowa, to robienie zdjęć w domu, już od 6 tygodnia odmiennego stanu. Ważne jest to, aby nie były to selfie, ale zdjęcia robione przez osobę trzecią – zawsze z tej samej odległości i w tym samym miejscu, dodatkowo przyszła mama zawsze powinna mieć na sobie te same ubrania. Zdjęcia mogą być wykonywane np. raz w tygodniu.

Po dziewięciu miesiącach zyskujemy fantastyczny obraz zmieniającego się ciała kobiety – można z nich przygotować zabawny filmik. Oczywiście na ostatniej fotografii powinien już znajdować się bobas w ramionach mamy.

 1. Karta ciąży

Nie wszystkie mamy lubią wracać do niej myślami – w końcu to właśnie na niej odnotowywane są wszystkie nasze dolegliwości. Nie wyrzucaj jednak dokumentu pochopnie. Zostaw go sobie na dwa lata, a potem stwierdzisz, czy nadal ma dla ciebie negatywny wydźwięk.

 1. Gipsowy odlew

Jeśli wyżej wymienione pamiątki to dla ciebie za mało, możesz zdecydować się na gipsowy odlew brzucha. Pamiętaj jednak, że większość kobiet (zwłaszcza mamy mieszkające w niewielkich mieszkaniach) żałuje tego kroku, ponieważ taka pamiątka zajmuje bardzo dużo miejsca, a dodatkowo jest dość delikatna – nie można jej zatem gdzieś „wcisnąć”. Zastanów się, czy na pewno tego potrzebujesz.

Pamiątki z pierwszego roku życia dziecka

 1. Wypis ze szpitala

Drobiazg, który niewiele z nas postrzega jako pamiątkę – a przecież to właśnie na nim wyraźnie jest napisane, o której godzinie przyszła na świat nasza pociecha i ile ważyła. Zdecydowanie odkładamy do pudełka z pamiątkami!

 1. Opaska na rączkę

Słodka i taka niewiarygodnie malutka – aż trudno uwierzyć, że mieścił się w niej nadgarstek bobaska. Opaska na rączkę jest jedną z tych pamiątek, które są za darmo, a rodzą wiele emocji. Wszystkie wspomnienia ożywają w mgnieniu oka.

 1. Kikut

Niektóre młode mamy postanawiają zachować kikut pępowiny dziecka. Oczywiście zdania na temat tego, czy jest to wartościowa pamiątka, są mocno podzielone – dla niektórych kobiet to raczej dość obrzydliwy odpadek niż obiekt sentymentu. Decyzję musisz podjąć samodzielnie, niemniej nie spodziewaj się zachwytów, gdy pokażesz ususzony kikut dorosłemu już dziecku – raczej nie podzieli twoich zachwytów.

 1. Odcisk stópki

Żadnej mamy nie trzeba przekonywać, że maleńkie stópki noworodka są tak słodkie, że chciałoby się je niemal zjeść. Oczywiście to akurat odradzamy, za to świetnym pomysłem jest zrobienie odbicia stópki w gipsie albo atramencie.

 1. Pierwsze ubranko

W pierwszym roku życia twoje dziecko będzie błyskawicznie wyrastało ze swoich ubranek. Nie oddawaj jednak wszystkich kuzynce w ciąży – zachowaj chociaż jedno. Wybierz to najmniejsze, w którym mieściło się twoje maleństwo. Już po dwóch latach trudno będzie ci uwierzyć, że twoja pociecha naprawdę była tak drobna.

 1. Dziennik

Jeśli tylko masz ochotę, możesz prowadzić dziennik ciążowy albo kalendarz pierwszego roku życia dziecka. Nie miej jednak do siebie pretensji, jeśli ten ostatni nie będzie dokładnie uzupełniony – młode mamy nie zawsze mają na to czas.

Pudełko wspomnień, czyli dbaj o swoje wspomnienia

Pamiętaj, że im mniej dbamy o swoje pamiątki, tym większe ryzyko ich zniszczenia. Kup zatem piękny karton albo plastikowe pudełko, zbierz wszystkie rzeczy, które pragniesz zachować na lata, a potem umieść je gdzieś wysoko – zdecydowanie poza zasięgiem małych rączek.


Komentarze