Kategorie bloga
Wspólne gotowanie - pomysł na świetną zabawę!

Wspólne gotowanie - pomysł na świetną zabawę!


Chcecie spędzać z dziećmi więcej czasu, zapewnić im świetną zabawę, a jednocześnie zyskać małych pomocników? Nic prostszego, zaproście je do kuchni! Każdy maluch chce uczestniczyć życiu rodzinnym i mieć swój wkład w różne czynności, które zarezerwowane są dla starszych. Pora pozwolić małym szefom kuchni się wykazać. Przeczytaj dlaczego warto przymknąć oko na rozsypaną wszędzie mąkę i pobawić się w gotowanie!

Dlaczego warto razem gotować?

Ewa Świerżewska w swojej książce "Aktywni Razem. Pomocnik pozytywnego rodzicielstwa" słusznie zauważa, że już najmłodsze dzieci zamiast wymyślnych zabawek, grających stolików i mówiących misiów wolą garnki, durszlaki i drewniane łyżki z kuchni. Ciekawią je te wszystkie kuchenne sprzęty, mimo że mają całą masę swoich rozwojowych gadżetów. Z wiekiem skłonność ta przeradza się w chęć pomagania w przyrządzaniu posiłków i aktywnym uczestnictwie w pieczeniu, miksowaniu, krojeniu. I bardzo dobrze, bo wspólne gotowanie ma wiele plusów. To świetna atrakcja dla dzieci!

 

Nie są to wszystkie zalety gotowania razem z dziećmi, długo by wymieniać jakie rzeczy możemy przekazać maluchom w kuchni. Chociażby nauka zjawisk fizycznych i chemicznych nie z teorii a w praktyce (np. dyfuzja herbaty w gorącej wodzie, ciecze nienewtonowskie, trzy stany skupienia wody). Poza tym przekazujemy im informację, które produkty są zdrowe i wartościowe, jak ważne jest gotowanie w domu, jakie znaczenie ma jedzenie warzyw i owoców. Dzieci uczą się o kuchni włoskiej, francuskiej czy hiszpańskiej poznając przy okazji kulturę tych krajów. Świetnym pomysłem jest nauka angielskiego podczas gotowania. Nazywajmy składniki posiłków po angielsku, bawmy się w zgadywanki. Kuchnia daje szeroki wachlarz możliwości rozwoju.

Jak się przygotować do wspólnego gotowania?

Aby w kuchni nie zapanował totalny chaos warto przygotować się do kucharzenia razem z dziećmi. Jak to zrobić? Oto kilka podpowiedzi:

 • ustal z dziećmi regulamin pracy w kuchni, napiszcie go wspólnie, aby łatwiej było go przestrzegać (może zawierać zasady sprzątania, odkładania rzeczy na miejsce, nierozrzucania składników dookoła)
 • przygotuj dla dzieci fartuszki, czapeczki czy inne osłonki przed pobrudzeniem się (chociaż jest to nieuniknione)
 • zadbaj o bezpieczeństwo dzieci - przygotuj dla nich nieostre nożyki, plastikowe talerzyki, itp.
 • wytłumacz, do czego służą poszczególne sprzęty kuchenne, kto i kiedy może ich używać (zapewne będzie trzeba powtórzyć te rzeczy kilkakrotnie, ale w czasie pracy powinny się dzieciom utrwalić)

Jakie prace mogą wykonywać dzieci?

W zależności od wieku dzieciaków możemy im powierzać różne czynności. Począwszy od podawania składników, po krojenie ich i wrzucanie do garnka. Dużą frajdą jest również ozdabianie kanapek, ciasteczek, sałatek - dzieci mają świetną wyobraźnię. 

Co gotować  z dziećmi?

Mamy do wyboru wiele możliwości, od prostych dań dedykowanych dzieciom po potrawy przygotowywane dla całej rodziny. Najlepiej razem zaplanować menu, spisać listę potrzebnych składników, zrobić wspólnie zakupy. Najlepsze będą proste i zdrowe przepisy. 

Dania, które możesz przygotować z dziećmi:

- kolorowe kanapeczki ( z różnych składników dzieci wycinają i układają np. zwierzątka)
- owocowe szaszłyki
- sałatki z warzywami
- naleśniki lub racuszki z dżemem
- kruche ciasteczka (dzieci ozdabiają je lukrem, cukierkami, lukrowymi pisakami).

Skąd czerpać przepisy?

Skarbnicą przepisów jest internet, blogi i portale kulinarne, a także książki kucharskie dla dzieci. 

Blogi kulinarne:
-
 dziecijedza.com http://www.dziecijedza.com/
-  
MARTA GOTUJE.PL http://www.marta-gotuje.pl/kategoria/dania-dla-dzieci/
-  Cooking for Emily   http://cookingforemily.pl/
-  kwestia smaku http://www.kwestiasmaku.com/blog-kulinarny/category/dla-dzieci

Książki kucharskie:
-
Anna Stalmach "Pyszności. Kulinarne pomysły dla małych szefów kuchni", wyd. Znak
- Mariola Jarocka "Dzieci gotują czyli kuchnia pełna przygód", wyd. Bellona
- Agnieszka Sowińska, „Przekroje: owoce i warzywa”, Nasza Księgarnia
- Joanna Gorzelińska, „Piramida w kuchni, czyli dzieci zdrowo gotują”, Wydawnictwo Wilga.

Na co przymknąć oko? ;)

Najważniejsza jest świetna zabawa, dlatego aby jej nie popsuć musimy zaakceptować pewne nieuniknione komplikacje. Dzieci nie zawsze są na tyle sprawne manualnie, by trafić do szklanki, czy rozerwać opakowanie tak, by nie wszystko wylądowało na podłodze. Dajmy im szansę się wykazać, bez krzyków i narzekania. To ma być rozrywka dla dzieci. Kto wie, może w  przyszłości może zaskoczą nas samodzielnie przygotowanym daniem i posprzątaną kuchnią? Póki co przygotujmy się na: 

 • ubrudzone ściany, buźki, rączki, ubrania
 • rozlane mleko
 • rozsypaną mąkę
 • potłuczone talerze
 • niekształtnie pokrojone warzywa
 • dziwne i mniej lub bardziej estetycznie wyglądające potrawy
 • ukradkowe podjadanie
 • dużo, dużo radości i uśmiechu na twarzy dzieci! :)


Komentarze