Kategorie bloga
 Zorganizuj dla swojego dziecka dzień tylko  z dziadkami!

Zorganizuj dla swojego dziecka dzień tylko z dziadkami!


Nasze dzieci lubią spędzać czas z dziadkami, szczególnie, gdy są przez nich rozpieszczane. Niestety nie zawsze mamy możliwość, by spotkania z babcią czy dziadkiem odbywały się regularnie. Przeszkodą może być zarówno odległość jak i brak czasu. A przecież relacje rodzinne są dla dzieci najważniejsze. Z okazji zbliżającego się Dnia Babci i Dnia Dziadka postarajmy się zrobić coś zarówno dla dzieci jak i seniorów - dajmy im szansę pobyć razem!

 

Dzieci uwielbiają gotować, pomagać przy sporządzaniu posiłków nawet, jeśli ich głównym zadaniem jest obieranie marchewki.  Dlaczego same nie mogłyby przygotować uczty dla dziadków? Oczywiście składających się z prostych dań według ich możliwości. W popularnym programie kolacje odbywają się u każdego z uczestników, w tym przypadku uczestnikiem będzie nasze dziecko a gośćmi dziadkowie.

Zadania do wykonania:

1. Zaproszenie dziadków - niech dziecko samodzielnie zadzwoni lub przygotuje zaproszenie

2. Przygotowanie menu - opracuj z dzieckiem menu kolacji, proste dania, które dziecko będzie mogło samo przygotować i podać. Pamiętaj o tym, że posiłek składa się z przystawki, dania głównego i deseru. Wszystko można wykonać wcześniej.

3. Przygotowanie posiłku - w zależności od wyboru dania przygotujcie składniki i postarajcie się,
by dziecko jak najwięcej mogło wykonać samodzielnie.

4. Nakrycie do stołu - może być kolorowo lub elegancko, przy stole kuchennym lub stoliku dla dzieci - wszystko zależy od was.

5. Przyjęcie gości - postarajcie się, aby dziadkowie czuli się wyjątkowo na takiej kolacji. Pozwólcie dziecku samodzielnie podawać dania i cieszyć się wspólnymi chwilami.

 

 

 


Kukiełkowy, z aktorami czy pacynkami na palce - wersja dowolna. Dzieci przygotowują się do roli, natomiast rodzice starają się jak najlepiej przygotować scenę i miejsce na widowni. Kurtyna nie jest konieczna, ale jeśli tylko uda się ją zorganizować będzie doskonale. Sceną może być stół przykryty ciemnym obrusem.


 

 

 

Modelami mogą być zarówno chłopcy jak i dziewczynki. Ubrania na pokazie nie koniecznie muszą być odświętnymi sukienkami. Można zorganizować pokaz tematyczny, np. z motywem przewodnim postaci z bajek. Dzieci same przygotują swoje stroje, niech postarają się czymś zaskoczyć dziadków. Wybiegiem może być wyznaczony pas podłogi przez środek pokoju, w tle muzyka z radia. Nie potrzebujemy wielkich środków, by przygotować coś wspaniałego.

 

 
Wybierzcie filmy, które zadowolą zarówno dzieci jak i dziadków. Bardzo dobrą propozycją, będą bajki Disneya, które oprócz pięknych historii zawierają także mądre przesłanie. Przygotujcie salę kinową z przyciemnionymi roletami a także przekąski (nie muszą być tuczące i niezdrowe). Przerwy między filmami mogą być dłuższe i być poświecone na posiłek lub inną rozrywkę - gry planszowe, układanie puzzli czy kalambury.

 

 

 


Propozycja dla dzieci lubiących wyzwania artystyczne. Należy przygotować odpowiednio zabezpieczone pomieszczenie oraz przybory do malowania, rysowania, wycinania, klejenia. Zaproponuj dziecku określony temat, np. portret babci. Gdy przyjdą dziadkowie, mogą pełnić zaszczytną funkcję modeli bądź sami wykonać swoją pracę razem z dziećmi. Dobrym pomysłem będzie lepienie figurek z masy solnej, które potem możemy zachować na pamiątkę.

 

Pamiętajmy, że ten dzień ma być wyjątkowy dla dziecka i dla dziadków. Dajmy im pobyć razem, dyskretnie pomagajmy dziecku, ale nie wtrącajmy się zanadto. Ono samo będzie z siebie dumne, nie mówiąc już o babci czy dziadku.


Komentarze