Kategorie bloga
Stwórz z dzieckiem piasek kinetyczny - przepis i możliwości wykorzystania

Stwórz z dzieckiem piasek kinetyczny - przepis i możliwości wykorzystania


Zabawa w piaskownicy i budowanie zamków z piasku to miła forma spędzenia wolnego czasu, którą uwielbiają niemalże wszystkie dzieci. Piasek bez wątpienia kojarzy nam się z wakacjami, morzem, ciepłymi i słonecznymi dniami. Jednak kiedy za oknem pada deszcz lub śnieg, a termometr wskazuje niską temperaturę, zabawy w piaskownicy są raczej niemożliwe. Jednak świetnym pomysłem jest piasek kinetyczny, z którego dzieci w domu będą mogły budować zamki, ale nie tylko. Jeśli jeszcze ten magiczny piasek nie zagościł w Waszym mieszkaniu, najwyższa pora nadrobić zaległości. Specjalnie dla Was przygotowaliśmy przepis i możliwości jego wykorzystania. A więc zaczynamy!

Czym jest pasek kinetyczny?

Piasek kinetyczny cieszy się w ostatnich czasach niesłabnącą popularnością. W niemalże każdym sklepie z artykułami dziecięcymi możecie zobaczyć torebeczki wypełnione piaskiem, który dostępny jest we wszystkich kolorach tęczy. Ten rodzaj piasku kinetycznego składa się aż z 98% zwykłego piasku i z 2% polimeru. Niestety jego cena w porównaniu do użytych surowców jest naprawdę wysoka. Wspaniałym pomysłem jest własnoręczne stworzenie tej magicznej zabawki. A przepis jest naprawdę prosty!

Przepis na piasek kinetyczny

Przepisów, dzięki którym uzyskacie piasek kinetyczny jest kilka. My jednak chcielibyśmy zaproponować Wam dwa z nich.

Przepis I

Składniki:

  • Płynny klej (np. Colorino) – 1 łyżka
  • Płyn do prania – ½ łyżki
  • Piasek

Wykonanie:

Klej wymieszajcie z płynem do prania. Następnie to co otrzymaliście obtaczajcie w piasku i ugniatajcie. Czynność powtarzajcie do momentu, aż piasek pochłonie całą masę. Jeśli chcecie otrzymać kolorowy piasek, do kleju i płynu do prania dodajcie odrobinkę barwnika.

Przepis II

Składniki:

  • 2 szklanki piasku
  • 1 łyżka mąki ziemniaczanej
  • 1 łyżka płynu do mycia naczyń
  • woda

Wykonanie:

Piasek wymieszajcie z mąką ziemniaczaną a płyn do mycia naczyń z odrobiną wody. Następnie wszystko ze sobą połączcie i ugniatajcie. Jeśli otrzymana masa jest zbyt sucha, dodajcie kilka kropli wody. W tym przypadku również możecie dodać barwnika, który sprawi że piasek kinetyczny będzie jeszcze bardziej magiczny.

Pamiętajcie, poproście o pomoc dzieci, bowiem przygotowywanie piasku kinetycznego będzie dla nich wspaniałą atrakcją.

Jak bawić się piaskiem kinetycznym?

Piasek kinetyczny przyciąga wszystkich niezależnie od wieku. Kochają go maluchy, przedszkolaki, rodzice a nawet dziadkowie! Zabawa ta jest wspaniałym doświadczeniem i dostarcza wielu niesamowitych doznań. Kiedy tylko weźmiecie piasek w dłonie, sami się przekonacie. Możecie budować z niego zamki, labirynty, niesamowite budowle. Do zabawy posłużą Wam foremki z piaskownicy, ale także możecie wykorzystać foremki na ciasteczka, które macie ukryte w kuchni. Babki, które otrzymacie z piasku kinetycznego są o wiele trwalsze w porównaniu do tych z tradycyjnego piasku. Maluchy, dla których budowanie zamków jest jeszcze zbyt trudne uwielbiają dotykać tą magiczną substancję. Piasek ten rozwija zdolności manualne i bardzo często wykorzystywany jest na zajęciach terapii sensorycznej.

Spójrzcie za okno, pogoda nas niestety nie rozpieszcza. Jednak w domu również możecie spędzić miło czas. Czym prędzej przygotujcie piasek kinetyczny i do zabawy zaproście wszystkich domowników. Zobaczycie ile będzie radości i uśmiechu! Dajcie znać co udało Wam się zbudować!


Komentarze