Kategorie bloga
Urządzamy pokój dla dziecka - Prawdy i Mity!

Urządzamy pokój dla dziecka - Prawdy i Mity!


Stworzenie bezpiecznego i funkcjonalnego wnętrza, w którym najmłodsi domownicy będą chętnie spędzać czas i czuć się komfortowo nie jest dla rodziców łatwym zadaniem. Jeśli rezygnujemy z pomocy architekta i sami planujemy urządzić pokój dla dziecka musimy pamiętać, że pełni on kilka funkcji. Jest jednocześnie miejscem zabawy i nauki oraz sypialnią. 

Ważny jest wybór kolorystyki, funkcjonalność mebli, ale również umiejętnie dobrane elementy dekoracyjne, które nie tylko spersonalizują przestrzeń, ale dadzą pole do popisu dziecięcej kreatywności. Każda inność w aranżacji przestrzeni inspiruje, rozwija wyobraźnię oraz zachęca do nauki i zabawy.

 

Wokół aranżacji pokoju dla dziecka narosło wiele stereotypów. Oto prawdy i mity dotyczące pokoju dziecięcego:

 

Pokój dziecięcy na planie prostokąta najłatwiej urządzić – mit!

Tylko pozornie taka regularna przestrzeń jest najlepszym rozwiązaniem, ponieważ stwarza również ograniczenia. Większość mebli dziecięcych przystosowanych jest do powierzchni typu pudełko i łatwo je ustawić, ale  trudno tu znaleźć miejsce na schowki. Jeśli we wnętrzu są wnęki, skosy, narożniki, zakamarki można stworzyć miejsca na pudełka do przechowywania zabawek, pojemną szafę, dodatkowe półki lub regały na książki montowane na ścianie, ale także pojemnik na pościel. Już na etapie projektu należy zaplanować miejsce na przechowywanie dziecięcych rzeczy, ponieważ z czasem ich liczba na pewno wzrośnie.

www.ikea.com

 

Trudno zaaranżować wysoki pokój – mit!

Wysoki pokój to nie problem, a możliwość kreatywnej aranżacji. Swobodnie zmieści się tu lubiane przez dzieci piętrowe łóżko, które w przypadku pokoju dla rodzeństwa jest idealnym rozwiązaniem pomagającym zaoszczędzić powierzchnię. Możemy pokusić się o wydzielenie dwóch poziomów: parteru i antresoli lub umieścić łózko na podeście, a w nim zamontować szufladę na pościel i pojemniki na przechowywanie akcesoriów i zabawek.

www.vox.pl

 

Funkcjonalność to podstawa – prawda!

Zaplanowanie wystroju dziecięcego pokoju w taki sposób, by przy zmianie zaledwie kilku elementów - pozostał on jak najdłużej funkcjonalny to sposób na spore oszczędności. Dobrym rozwiązaniem jest wybór mebli modułowych, które umożliwiają stopniowe doposażanie pokoju dorastającego dziecka. Takie meble „rosną” wraz z dzieckiem. To idealne rozwiązanie, by niewielkim kosztem dostosować pokój do aktualnych potrzeb twojego dziecka przy zachowaniu maksymalnej funkcjonalności.

www.timoore.eu

 

Pokój dziecka to najłatwiejsza przestrzeń do zaprojektowania - mit!

Wielu rodzicom wydaje się, że pokój dla dziecka nie wymaga profesjonalnego projektowania. Ale nie każdy rodzić potrafi sprostać temu zadaniu. Najczęściej urządzamy je w zgodzie ze stylem domu lub według własnego wyobrażenia o tym jak taki pokój powinien wyglądać. Zamiast spełniać własne marzenia z dzieciństwa spróbujmy włączyć nasze dziecko w urządzanie pokoju. Zachęćmy je, aby samo wybrało dodatki, kolory lub styl w jakim będzie urządzony pokój. Dzieci chcą i powinny mieć możliwość decydowania o wyglądzie własnego pokoju. Rodzice mogą doradzać, ale nie decydować.

http://www.babyland.pl/photos/ppt/bellamy-cutie-classy-zestaw-58038-7a9f7339.jpg

www.babyland.pl

 

Dziecięcy pokój powinien zaspokoić jego wszystkie potrzeby - mit!

Ciągłe przebywanie  dziecka we własnym pokoju nie służy utrzymywaniu bliskiej więzi z rodziną. Pokój nie powinien zaspokajać wszystkich potrzeb młodego człowieka. Lepiej zachęcić dziecko do wspólnego spędzania czasu na grach, rozmowach, wspólnym oglądaniu filmu. Zamiast komputera i telewizora w każdym pokoju lepiej wydzielić wspólna przestrzeń do pracy, gdzie są ustawione dwa komputery oraz salon z dużym telewizorem gdzie wspólnie oglądamy telewizję. Takie rozwiązanie służy rozwijaniu więzi z najbliższymi i umożliwia rodzicom kontrolowanie czasu spędzanego przy komputerze i telewizorze.

Znalezione obrazy dla zapytania meble vox pokój młodzieżowy

www.agatameble.pl

 

Dziecko powinno mieć tematycznie urządzony pokój – prawda!

Aranżacja pokoju dziecięcego może wzmocnić osobowość, pomóc w rozwoju intelektualnym, rozwijać zmysł estetyczny, wyobraźnię oraz sprecyzować i ugruntować zainteresowania. Do tego celu będzie służyło tematyczne urządzenie pokoju, np. jeżeli dziecko interesuje się modą, można wprowadzić związane z nią dodatki: pościel w ubranka lub wieszaki, zdjęcia modelek, szkice projektów, najsłynniejsze cytaty projektantów, manekin, duże lustro, moodboard  z inspiracjami, miejsce na kolekcje ubranek itp.

www.meblik.pl

 

Pokoje dziecięce muszą być kolorowe - mit!

Zachowanie umiaru kolorystycznego w aranżacji pokoju dziecięcego to warunek konieczny, aby uzyskać pozytywny efekt końcowy. Wybór kolorystyki, w jakiej utrzymane będzie wnętrze ma ogromne znaczenie. Nie eksperymentujmy z paletą barw. Pokój powinien być jasny i przytulny. Krzykliwe kolory męczą wzrok, a w pomieszczeniach o niewielkim metrażu mogą być przytłaczające. Lepiej postawić na jasne barwy, które optycznie powiększą przestrzeń i stworzą idealne tło dla wyrazistych elementów wystroju, takich jak dywan, łóżko, zawieszone na ścianie literki z imieniem dziecka lub wzorzyste poduszki, rolety lub zasłony. Starsze dzieci z pewnością docenią ściany pokryte farbą tablicową, umożliwiającą malowanie kredą po ich powierzchni.

www.meblepinio.pl

 

Urządzając dziecięcy pokój należy uwzględnić zmieniające się z wiekiem potrzeby – prawda!

Dzieciaki w zależności od wieku mają różne potrzeby. Pokój dziecka w wieku przedszkolnym nie musi być duży wystarczy około 11m2, ponieważ maluchy najchętniej spędzają czas blisko opiekunów. Rodzice wolą kiedy ich dziecko rysuje przy kuchennym stole, buduje z klocków na podłodze w pokoju dziennym, bo mają je na oku. Pokój przedszkolaka powinien więc być niewielki, ale usytuowany jak najbliżej sypialni rodziców. Dzieci w wieku szkolnym lubią czasem być same, chętnie też zapraszają koleżanki i kolegów na wspólne nocowanie. Potrzebne więc będzie dodatkowe miejsce do spania w dziecięcym pokoju dla małych gości. Nastolatek na pewno wybierze pokój najbliżej wejścia do domu, na poddaszu czy w oddzielnym skrzydle budynku. Powinien być większy - około 18 m2, ponieważ nastolatek wiele czasu spędza w swoim pokoju  ucząc się, czytając, słuchając muzyki itp. Najważniejsze jest to, by  pokój był słoneczny i jasny.

Caps

www.brw.com

 

Istnieją uniwersalne sposoby na aranżacje dziecięcego pokoju - mit!

Przemyślana aranżacja pokoju najmłodszych członków rodziny może pomóc w rozwijaniu ich wyobraźni i kreatywnego myślenia. Błędnie uważamy, że wystarczy powtórzyć aranżację z katalogu, a pokój naszego dziecka będzie perfekcyjnie urządzony. Przenosząc gotową aranżację do mieszkania zupełnie nie uwzględniamy charakteru i potrzeb dziecka. A tymczasem świadomie wybrane elementy wyposażenia, kolory ścian i mebli, oświetlenie mogą nam pomóc w wychowaniu naszego dziecka oraz przyczynić się do kształtowania jego osobowości. W pokoju młodszego dziecka warto przewidzieć miejsce na eksponowanie jego talentów – dyplomów, medali, prac plastycznych, a w pokoju nastolatka na plakaty z idolami. Bez względu na wiek dziecka sprawdzi się tablica magnetyczna lub korkowa zawieszona nad biurkiem.

www.vox.pl

Zdjęcie główne: www.meblik.pl


Komentarze