Kategorie bloga
 14 pomysłów na ciekawy dzień w Świętokrzyskim

14 pomysłów na ciekawy dzień w Świętokrzyskim


Wybraliśmy dla Was najciekawsze miejsca do zobaczenia w Górach Świętokrzyskich. Trzeba było zaplanować zwiedzanie na dni i wyszły nam 2 tygodnie aktywnego wypoczynku. Zabierzcie całą rodzinę, bo będzie mnóstwo atrakcji dla dzieci i dorosłych. Wybierajcie co podoba Wam się najbardziej. Zapraszamy!

Świętokrzyskie  - czaruje, czaruje… przekonajcie się sami! Możecie po kolei poznawać kolejne atrakcje, lub przejść bezpośrednio do konkretnego dnia:

Dzień 1  / Dzień 2  / Dzień 3  / Dzień 4  / Dzień 5  / Dzień 6 /  Dzień 7  / Dzień 8  / Dzień 9  / Dzień 10 /  Dzień 11  / Dzień 12  / Dzień 13  / Dzień 14

Dzień 1

Miasto Kielce

"Scyzoryk, scyzoryk, tak na mnie wołają!" – dlaczego tak mówi na „kielcoków”? Historyk Charles van Onselen, w swojej ostatniej książce dowodzi, że Kuba Rozpruwacz, słynny seryjny morderca posługujący się nożem, pochodził z Kielc. Jakby nie było wszyscy w kieleckim nosili scyzoryki – taka moda, taki przemysł regionalny. Pierwsza zmianka o „kieleckich scyzorykach” pochodzi z 1911 roku.

Spacerując po mieście warto zwiedzić:

 1. Ulica Sienkiewicza (kielecki deptak) – proponujemy spacer jednym z najdłuższych (ok. 1270 m) i najstarszych deptaków w Polsce, który ciągnie się od dworca kolejowego przy placu Niepodległości do placu Moniuszki. Na końcu ulicy przywita was pomnik zamyślonego wieszcza Henryka Sienkiewicza;


Kielecki deptak, źródło zdjęcia: inwestycje.kielce.pl

 1. Park im. Stanisława Staszica – oprócz starych drzew, klimatu miejscu dodaje staw z fontanną, muszla koncertowa oraz ptaszarnia; przy parku jest też Pałacyk Zielińskiego z atrakcyjnym dziedzińcem i miejscem zabaw dla dzieci.


Park im. Staszica, źródło zdjęcia: www.um.kielce.pl

 1. Wzgórze Zamkowe - w murach dawnego więzienia kieleckiego znajduje się multimedialny Ośrodek Myśli Patriotycznej i Obywatelskiej;


Wzgórze Zamkowe, źródło zdjęcia: http://www.gazeta.wyborcza.pl

 1. Pałac Biskupów Krakowskich - wzniesiony w połowie XVII wieku. Dziś Muzeum Narodowe;


Pałac Biskupów Krakowskich, źródło zdjęcia: www.facebook.com/kielce.official/

 1. Bazylikę Katedralną – piękna barokowa świątynia z 1171 roku. Do zwiedzania udostępnione są podziemia katedry oraz skarbiec;


Bazylika katedralna w Kielcach, źródło zdjęcia: www.um.kielce.pl

 1. Rynek – odrestaurowany, dość nowoczesny i tętniący życiem. Do Waszej dyspozycji są ogródki, parasolki oraz ciekawe ławki otoczone krzewami;


Kielecki rynek, źródło zdjęcia: www.um.kielce.pl

 1. Plac Wolności – tu przywita Was Józef Piłsudski na koniu. Przy Placu znajduje się Muzeum Zabawek i Zabawy – bardzo ciekawe miejsce dla dzieci. Na dziedzicu muzeum jest przyjazna kawiarnia Kawka Zabawka z pokojem zabaw dla najmłodszych. Po drugiej stronie placu znajduje się też manufaktura słodyczy „Magia Karmelu”  - to bajkowe miejsce gdzie dzieci mogą samodzielnie robić lizaki i cukierki z kolorowego karmelu. 


Muzeum Zabawek i Zabawy, źródło zdjęcia: www.muzeumzabawek.eu

 1. Rezerwat Kadzielnia – wizytówka Kielc. Jest tutaj najpiękniejszy amfiteatr w Polsce. W ścianach skalnych znajduje się kilkadziesiąt jaskiń udostępnionych do zwiedzania, pomnik bojowników o wyzwolenie narodowe i społeczne oraz Mojżeszowe tablice.


Kadzielnia, źródło zdjęcia: www.um.kielce.pl

 1. Dworzec PKS –nie można nie wspomnieć o statku UFO z kieleckich pocztówek. Co prawda jest przed remontem, ale mimo to warty zobaczenia.
 2. Karczówka – na wzgórzu znajduje się klasztor Pallotynów. Można stąd podziwiać panoramę całych Kielc. Miejsce wyjątkowe na mapie miasta.

Źródło zdjęcia: www.facebook.com/kielce.official/

Jest w czym wybierać. Atrakcją dla najmłodszych będzie na pewno:

 1. Geopark - Centrum Geoedukacji, zlokalizowane w rezerwacie Wietrznia. Ciekawy architektonicznie, nowoczesny budynek, a w środku mnóstwo atrakcji i nauki przez zabawę: zwiedzanie Galerii Ziemi z wirtualną jaskinią, podróż do wnętrza Ziemi – kapsułą symulatorem 5D, zwiedzanie wystaw czasowych.  Wstęp wolny, po wcześniejszej rezerwacji.

Geopark Kielce, źródło zdjęcia: http://geopark-kielce.pl


Geopark Kielce, źródło zdjęć: http://geopark-kielce.pl

 1. Stadion Leśny – zielona cześć miasta, można spacerować, biegać, próbować swoich sił na Parku Linowym, wybrać się z dziećmi do największej bawialni „Leśny Raj” w środku lasu, zjeść obiad w restauracji „Siedem Pokus”, wypożyczyć rowery i szaleć po wyznaczonych leśnych ścieżkach lub próbować jazdy konnej w ośrodku Stangret.


Stadion Leśny, źródło zdjęcia: http://www.parklinowykielce.pl

 1. Energetyczne Centrum Nauki – tu przeżyjecie prawdziwą przygodę i dzięki interaktywnej wystawie, której możesz dotknąć i doświadczyć, oraz projekcji w kinie 3D dowiedz się wszystkiego o energii. Zabawa czeka takżew niezwykłym placu zabaw - Energetycznym Ogrodzie Doświadczeń przy budynku Centrum.


Energetyczne Centrum Nauki, źródło zdjęcia: http://ecn.kielce.pl/


Energetyczny Ogród Doświadczeń, źródło zdjęcia: http://ecn.kielce.pl/

Dzień 2

Chęciny

Z Kielce jedziemy trasą nr 762 w kierunku Krakowa i po drodze zwiedzamy:

 1. Centrum Neandertalczyka, w którym z ciekawych wystaw dowiemy się więcej o naszych przodkach i zobaczymy min. prawdziwych rozmiarów mamuta.


Źródło zdjęcia: http://alemuzea.pl

 1. Jaskinia Raj – najpiękniejsza jaskinia w Polsce. Należy zarezerwować wcześniej wstęp i zwiedzać jaskinie z przewodnikiem. Zbadano, że 40 tyś lat temu zamieszkiwali ją neandertalczycy.


Źródło zdjęcia: http://jaskiniaraj.pl

 1. Chęciny  - będąc w Chęcinach warto zobaczyć:
 • Klasztor franciszkański i gotycki kościół z 1368 roku ufundowany przez Kazimierza Wielkiego,
 • Niemczówkę - kamienica z 1570 r. w renesansowym stylu,
 • Rynek chęciński


Rynek w Chęcinach, źródło zdjęcia:  http://kielce.wyborcza.pl

 1. Zamek Królewski w Chęcinach – wizytówka województwa świętokrzyskiego i konieczny punkt zwiedzania regionu. Zamek jest pięknie położony, a z jego wieży, na którą można wejść, rozpościera się widok na okolicę. Przy pięknej pogodzie można dostrzec szczyty Tatr.

Zamek w Chęcinach, źródło zdjęcia: https://www.facebook.com/zamek.krolewski.checiny

 1. Centrum Nauki Leonardo Da Vinci – miło i ciekawie spędzicie wolny czas. Miejsce porównywane do Centrum Nauki M. Kopernika w Warszawie. Tematem wystawy mówiąc ogólnie jest zdrowy organizm ludzki. Wystawy są co jakiś czas zmieniane.


Źródło zdjęcia:  http://www.rmf24.pl

Dzień 3

Tokarnia - Sobków - Nagłowice

Jeszcze dalej na południe od Kielc w stronę Jędrzejowa, znajduje się Skansen w Tokarni – cel wyprawy w propozycji na dziś.

 1. Skansen w Tokarni - Park Etnograficzny Muzeum Wsi Kieleckiej - to miejsce przeniesie was do innego świata, w którym czas się zatrzymał.  Jest malowniczo i pięknie. Można zatrzymać się na dłużej i nocować na terenie skansenu.


Skansen w Tokarni, źródło zdjęcia: http://mwk.com.pl/

Co tu zobaczymy:

 • wiejskie zagrody, chałupy i domy z różnych regionów województwa
 • wiatraki
 • młyny
 • wiejską szkołę z lat 30 ubiegłego wieku
 • starą aptekę
 • sklep małomiasteczkowy
 • dwór z XIX wieku
 • Kościół drewniany z XVIII
  Na terenie skansenu organizowane są licznie eventy tematyczne oraz wydarzenia dla rodzin. Informacji o nich szukaj tutaj: Eventy
 1. Zamek Rycerski w Sobkowie – w ruinach zamku i zespołu podworskiego nad brzegiem rzeki Nida można przenocować, dobrze zjeść, skorzystać ze stajni rycerskiej, zorganizować spływy kajakowe lub ognisko. Miejsce pełne atrakcji i piękne samo w sobie, z niezwykłym klimatem.


Zamek Rycerski w Sobkowie, źródło zdjęcia: http://www.zameksobkow.eu

 1. Dworek Mikołaja Reja w Nagłowicach -  będąc w świętokrzyskim warto zajrzeć do Reja. Niedaleko Jędrzejowa w cichych Nagłowicach soi dworek pisarza nazywanego „ojcem języka polskiego”. Dziś znajduje się tam muzeum poświęcone jego twórczości. Dwór otoczony jest pięknym parkiem w angielskim stylu.


Dworek Mikołaja Reja w Nagłowicach, źródło zdjęcia: http://www.echodnia.eu/

Dzień 4

Krajno – Św. Katarzyna i Łysica – Bodzentyn – Ciekoty

 1. Sabat Krajno Park Rozrywki i Miniatur – po drodze do Św. Katarzyny warto zajrzeć do parku miniatur z najważniejszymi budowlami z całego świata min. watykańską bazyliką z Placem Świętego Piotra, krzywą wieżą w Pizie, Katedrą Notre Dame. Jest tutaj także Lunapark, Park linowy i kino 6D. Dzieci będą zachwycone!


Sabat Krajno Park Rozrywki i Miniatur, źródło zdjęcia: http://sabatkrajno.pl

 1. Św. Katarzyna i Łysica – najwyższy szczyt Gór Świętokrzyskich (612 m n.p.m.) i jednocześnie najniższy szczyt w Koronie Gór Polskich. Zdobycie góry nie jest wielkim wyzwaniem i może stanowić miły i uroczy spacer z dziećmi po Parku Narodowym. Wyprawę zaczynamy w malowniczej wsi Święta Katarzyna.  


Klasztor bernardynek w Św. Katarzynie, źródło zdjęcia: https://pl.wikipedia.org/

Co tu zobaczymy:

 • Muzeum Minerałów i Skamieniałości
 • Klasztor Bernardynek i kościół św. Katarzyny
 • Kapliczka świętego Franciszka
 • Kapliczka Janikowskich, zwana kapliczką Żeromskiego


Łysica, źródło zdjęcia: https://pl.wikipedia.org/

 1. Bodzentyn – wracają w stronę Kielc przez to miasteczko będące oazą spokoju, warto zwiedzić ruiny średniowiecznego zamku na malowniczym wzgórzu.


Zamek Bodzentyn, źródło zdjęcia: https://pl.wikipedia.org/

 1. Ciekoty - stał tu dwór, w którym lata swojego dzieciństwa i młodości spędził Stefan Żeromski. Dziś w tym miejscu powstało Centrum Edukacyjne Szklany Dom oraz odbudowany dworek pisarza.


Centrum Edukacyjne Szklany Dom, źródło zdjęcia: https://www.facebook.com/centrum.dom/

Dzień 5

Nowa Słupia – Św. Krzyż

1. Nowa Słupia – miejscowość słynie z dorocznego festynu archeologicznego Dymarki Świętokrzyskie. Zawsze jednak  warto tu zobaczyć:

 • Muzeum Starożytnego Hutnictwa w Nowej Słupi
 • Centrum Kulturalno-Archeologiczne w Nowej Słupi
 • Kościół Św. Wawrzyńca w Nowej Słupi
 • Dom Opata


Centrum Kulturowo–Archeologiczne w Nowej Słupi, źródło zdjęcia: http://www.nowaslupia.pl

 1. Święty Krzyż - najstarsze w Polsce sanktuarium położone na szczycie Łysej Góry (595m n.p.m.). Konieczny punkt wycieczki w górach świętokrzyskich.

Co tu zobaczymy:

 • Kościół Trójcy Przenajświętszej z relikwiami Drzewa Krzyża Świętego,
 • Kaplice Oleśnickich,
 • krypty grobowe,
 • zmumifikowane ciało księcia Jeremiego Wiśniewskiego,
 • widok z klasztornej wieży na krajobraz Gór Świętokrzyskich,
 • wieżę przekaźnikową o wysokości 157 m,
 • Puszczę Jodłową,
 • Gołoborze,
 • Osadę Średniowieczną w Hucie Szklanej. 


Klasztor na Św. Krzyżu, źródło zdjęcia: https://pl.wikipedia.org/

Znajdziemy tutaj zaplecze noclegowo - gastronomiczne, targ regionalny i duży parking. Łysą Górę możemy zdobyć kilkoma szlakami pieszymi – dostępnymi także dla wózków i rowerów.

Dzień 6

Szydłów – Kurozwęki – Zalew Chańcza

1. Szydłów – zwany "polskim Carcassonne" ze względu na zachowana architekturę obronną z Bramą Krakowską i imponujący Zamek z XIV w. Warto zwiedzić także obiekty sakralne: 

 • Kościół farny Św. Władysława
 • kościółek Wszystkich Świętych
 • synagogę


Zamek w Szydłowie, źródło zdjęcia: https://pl.wikipedia.org/

 1. Pałac w Kurozwękach - pałac z drugiej połowy XIV wieku, odrestaurowany i pięknie zaaranżowany wokół. Można tutaj bardzo przyjemnie spędzić czas i jest zdecydowanie atrakcją świętokrzyskiego. Co jeszcze możecie zobaczyć:
 • podziemia oraz wnętrza pałacu
 • hodowlę bizonów amerykańskich
 • minizoo
 • stadninę koni
 • labirynt z kukurydzy


Pałac w Kurozwękach, źródło zdjęcia: http://www.kurozweki.com/


Hodowla Bizonów w Kurozwękach, źródło zdjęcia: http://www.kurozweki.com/

 1. Zalew Chańcza - propozycja odpoczynku od zwiedzania na piaszczystej plaży nad pięknym jeziorem, gdzie cisza i spokój. Dobrze zorganizowane zaplecze gastronomiczno-rekreacyjne.  


Zalew Chańcza, źródło zdjęcia: http://www.chanczadomki.pl

Dzień 7

Krzyżtopór – Sandomierz – Opatów

1. Zamek Krzyżtopór w Ujeździe (gm. Iwaniska) - ruiny największej budowli pałacowej w Europie sprzed powstania Wersalu. Powstała w pierwszej połowie XVII w. Zaplanowana wg kalendarza: okien tyle ile dni w roku, pokoi tyle ile tygodni, sal balowych tyle ile miesięcy i cztery narożna baszty symbolizujące kwartały roku.


Zamek Krzyżtopór, źródło zdjęcia: https://www.facebook.com/zamek.krzyztopor.ujazd.castel/

 1. Sandomierz – Miasto Królewskie malowniczo położone nad Wisłą na 7 wzgórzach, pod którym ciągną się tajemnicze podziemne korytarze. Kryje w sobie mnóstwo atrakcji:
 • Zamek w Sandomierzu
 • Ratusz
 • Rynek i Stare Miasto Kamienice miejskie oraz Zbrojownia Rycerska
 • Brama Opatowska 
 • Katedra
 • Kościół Św. Michała 
 • Dom Długosza 
 • Podziemia sandomierskie (zejście w Rynku w kamienicy Oleśnickich)
 • Wąwóz Królowej Jadwigi
 • Rej statkiem po Wiśle


Panorama Sandomierza, źródło zdjęcia: http://www.echodnia.eu

 1. Opatów – wracając w stronę Kielc warto zatrzymać się także w Opatowie. Zabytki Opatowa:
 • Kolegiata Św. Marcina - romańska budowla z XII wieku, z bogatym wystrojem,
 • Brama Warszawska z XVI wieku, jedyna zachowana brama miejska w Opatowie,
 • Kościół i klasztor Bernardynów z XV wieku,
 • Podziemia w Opatowie XV-wieczne lochy miejskie, trasa o długości 400 m.


Brama Warszawska w Opatowie, źródło zdjęcia: http://www.radio.kielce.pl

Dzień 8

Kałków – Krzemionki k. Ostrowca Św. – Ćmielów

 1. Kałków – po drodze do Ostrowca w miejscowości Kałków – Godów znajduje się Sanktuarium Matki Bożej Bolesnej Pani Świętokrzyskiej.  Poza świątynią, zwiedzicie tu również inne obiekty sakralne: Droga Krzyżowa, Golgota, Dom Jana Pawła II, Szopka Betlejemska, Grota Lourdzka, Muzeum Przeszłości, Kaplica Nienarodzonych. Atrakcją dla najmłodszych jest mini zoo.


Golgota, źródło zdjęcia: http://www.kalkow.com.pl/

 1. Krzemionki k. Ostrowca Św. – jeden z największych w Europie prahistorycznych kompleksów kopalń. Krzemionki uznano za pomnik historii i trafiły na listę kilkudziesięciu najcenniejszych zabytków w Polsce. 

Warto zobaczyć tu również:

 • rekonstrukcje pradziejowej osady z epoki kamienia i wczesnej epoki brązu,
 • grobowiec megalitycznego prezentujący wierzenia i obrządek pogrzebowy sprzed 4000 lat
 • warsztat garncarza.


Krzemionki, źródło zdjęcia: https://www.facebook.com/Krzemionki

 1. Ćmielów – powstałe przy słynnej na całym świecie fabryce Żywe Muzeum Porcelany w Ćmielowie. Zobaczycie tu jak powstają porcelanowe dzieła, od masy począwszy, przez modelowanie i formowanie, odlewania, zabezpieczanie, czyszczenie i malowanie.  Bardzo wyjątkowe i ciekawe miejsce. 


Muzeum, źródło zdjęcia: https://www.facebook.com/Zywe.Muzeum.Porcelany.Cmielow/

Dzień 9
JuraPark w Bałtowie

Na pobyt w Bałtowskim Kompleksie Turystycznym przeznaczyć jeden dzień to absolutne minimum. Będzie to czas pełen wrażeń i emocji! 

 • Jurapark – ścieżka dydaktyczna przez erę dinozaurów, w której podziwiamy prawdziwych rozmiarów okazy tych prehistorycznych gadów. 
 • Muzeum Jurajskie – a w nim skamieniałe szczątki organizmów, które w czasie panowania dinozaurów zasiedlały środowisko wodne. Prezentuje min. zęby, kręgi i tropy dinozaurów.
 • Gondwana - tajemnicza wioska przedstawicieli człowiekowatych sprzed ok. 30 tys. lat, z widokiem na „Czarcią stopkę”- miejsce odkrycia pierwszego tropu dinozaura w Bałtowie,
 • Prehistoryczne Oceanarium - zobaczysz z bliska, jak wyglądało podwodne życie miliony lat temu, staniesz „oko w oko” z gatunkami, które żyły na Ziemi tysiące lat temu.
 • Żydowski Jar - przed ponad 150 milionami lat obszar, na którym dziś leży Bałtów, był terenem wędrówek dinozaurów. Świadectwa ich obecności i oryginalne ślady znajdziecie w Żydowskim Jarze.
 • Plac zabaw – zorganizowany na plaży, ogrodzony, nowoczesny i bezpieczny, wyposażony w huśtawki, karuzele, zjeżdżalnie itp. atrakcje dla najmłodszych.
 • Park Rozrywki – wesołe miasteczka wyposażone w karuzele, dmuchańce, baseny z piłeczek, tyrolke, euro-bungy, trampoliny, kolejkę górską, gokarty, kolejkę szynową itp.
 • Zwierzyniec Bałtowski - ponad 400 zwierząt biegających swobodnie w kilku sektorach żyje w warunkach zbliżonych do ich naturalnego środowiska: żubry, wielbłądy, lamy, alpaki, daniele, jelenie, kozy afrykańskie, owce, bydło, antylopy Nilgau, dziki, emu, strusie afrykańskie, kuce szetlandzkie itd. Podróż po safari odbywa się amerykańskim schoolbusem.
 • Wioska Czarownic - w Sabatówce spotkanie z sympatycznymi czarownicami
  i ich magią. To miejsce gdzie można skosztować słodyczy i wypić np. pyszną herbatkę. Chatka na kurzej łapie zachwyca! 
 • Kino Emocji 5D – dostarcza takich zmysłowych wrażeń, że stajesz się uczestnikiem akcji rozgrywającej się na ekranie.
 • Rollercoaster – 400 m emocjonalnego zjazdu dla odważnych
 • Kraina Koni – od zwiedzania stajni po naukę jazdy konnej.
 • Galeria Stary Młyn -  „żywe muzeum” stwarza możliwość poznania procesu przemiany ziarna w mąkę i pracy młynarza.
 • Skansen Pszczeli - różne formy uli, od najbardziej pierwotnych po nowoczesne. Dowiemy się wielu ciekawostek na temat życia pszczół i tego jak bardzo są nam potrzebne.
 • Atrakcje Wodne – miejsca przeznaczone do kąpieli z piaszczystą plażą i czystą wodą. Bezpieczeństwa pilnuje ratownik, a tuz obok znajduj się pole namiotowe i kamping.
 • Dzieje Polski w Miniaturze -  kilkadziesiąt miniatur polskich zamków i pałaców. Przewodnicy opowiadają legendy, interesujące  wydarzenia i postaci historyczne związane z prezentowanymi zabytkami.

Dzień 10

Skarżysko Kamienna – Wąchock

 1. Skarżysko – Kamienna jest połączone z Kielcami świetną infrastruktura drogową i kolejową… może pociągiem? Co ciekawego można tam zobaczyć:
  • Muzeum Orła Białego - drugi co do wielkości
   w Polsce zbiór militariów eksponowany w plenerze, gdzie można np. usiąść za sterami wojskowego samolotu. Obok zachowały się fragmenty XVIII-XIX wiecznego zakładu wielkopiecowego Rejów z murem oporowym, kanałem roboczym i częścią wielkiego pieca. 
  • Sanktuarium Matki Bożej Ostrobramskiej
  • Rezerwat Archeologiczny Rydno – obszar doliny rzeki Kamiennej, na którym odkryto największe na świecie skupisko osad z epoki kamienia sprzed 20 tyś. lat. Corocznie organizowany jest na terenie rezerwatu piknik archeologiczny.
  • Zalew Rejów – nad tym zbiornikiem wodnym z jego ciekawą infrastrukturą można się zrelaksować, odpocząć lub aktywnie spędzić czas na wodnym szaleństwie z dziećmi.


Muzeum Orła Białego, źródło zdjęcia: https://www.facebook.com/muzeum.skarzysko

 1. Wąchock – miasto z dowcipów istnieje naprawdę! Co ciekawego można w nim zobaczyć? 
 • Opactwo Cystersów w Wąchocku – a w środku m.in.  Muzeum Pamięci Walki o Niepodległość Narodu, grób Jana Piwnika „Ponurego”, klasztorne krużganki, romański kościół, kapitularz, karcer, fraternia, wirydarz, refektarz oraz klasztorne ogrody.
 • Pomnik Sołtysa Wąchocka - odsłonięty w 2003 roku symbolizuje to, że Wąchock od lat słynie w całej Polsce z dowcipów o sołtysie. Corocznie w Wąchocku odbywa się Zjazd Sołtysów - turniej konkurencji sprawnościowych
  i intelektualnych, opartych na poczucie humoru
 • "Lessowy wąwóz Rocław" - wąwóz o długości kilkuset metrów, szerokości 30 m i głębokości około 15 m
 • Kamieniołom w Wąchocku - historyczny kamieniołom sięgający XIII wieku, z odsłonięciem czerwonych piaskowców dolnotriasowych, z którego budowana klasztor Cystersów.
 • Ruiny dawnego zakładu metalowego z XIX wieku z pałacem


Klasztor Cystersów, źródło zdjęcia: http://www.wachock.cystersi.pl/

Dzień 11

Kompleks Świętokrzyska Polana – Dąb Bartek – zalew Kaniów – Samsonów

 1. Kompleks Świętokrzyska Polana – kompleks położony w miejscowości Chrusty (gm. Zagnańsk) w samym sercu lasu. Czeka tutaj mnóstwo atrakcji min: Oceanika – kraina wielkich akwariów, Park Miniatur największych zabytków regionu świętokrzyskiego,  Kraina Zabawy,  a w niej park linowy i inne, jazda konna, basen, Lipowy Dwór z kuchnią regionalną.

2. Dąb Bartek – najbardziej znane, najstarsze i największe drzewo w Polsce. Leże na terenie gminy Zagnańsk. Liczy około 1000 lat.


Dąb Bartek, źródło zdjęcia: http://zagnansk.pl/

 1. Zalew Kaniów – piękna sceneria sosnowego lasu i piaszczystych urwisk, zorganizowana plaża z atrakcyjnym dla dzieci statkiem pirackim na brzegu. Wspaniałe miejsce na odpoczynek.
 2. Ruiny Huty „Józef” w Samsonowie – będą w okolicy watro zobaczyć stara hutę z wielkim kamiennym piecem.


Ruiny Huty „Józef”, źródło zdjęcia: http://zagnansk.pl/

Dzień 12

Oblęgorek / Perzowa Góra / Góra Sieniawska / Zalew w Strawczynie

1. Oblęgorek – koniecznie zajrzyjcie do:

 • Dworku Henryka Sienkiewicza – prywatny pałacyk pisarza w którym mieszkał
  w latach 1902-14. W 1958 roku dzieci Henryka Sienkiewicza podarowały dworek państwu polskiemu, w którym powstało Muzeum Henryka Sienkiewicza. Odtworzona tam wygląd i wystrój pomieszczeń z czasów pisarza, a na piętrze jest wystawa jemu poświęcona.


Pałacyk Henryka Sienkiewicza w Oblęgorku, źródło zdjęcia: http://mnki.pl/sienkiewicz/pl

 • Muzeum Kowalstwa – żywe muzeum kowalstwa artystycznego kryje działającą kuźnię, w której można podziwiać pracę kowala.

2. Perzowa Góra - góra, której pokonanie nie sprawi kłopotu najmłodszym. Na końcu znajduje się kapliczka wykuta w skale, niespotykana i tajemnicza atrakcja.

3. Góra Sieniawska - góra, na której umieszczono taras widokowy na całe świętokrzyskie. Niespotykany widok, warte zobaczenia. Miejsce, gdzie na swój dom wybrał znany polski piosenkarz - Andrzej Piaseczny.

4. Zalew w Strawczynie - miejsce spacerów, wypoczynku i rozrywki. Obok znajduje się Centrum Sportowe Olimplic, gdzie znajdą się atrakcje dla całej rodziny. Basen, boiska do gry, kort tenisowy, pole golfowe, ścianki wspinaczkowe, plac zabaw dla dzieci i wiele więcej atracji. Nie brakuje też miejsc, gdzie można coś zjeść, a także przenocować.

Dzień 13

Trasa: Pińczów – Busko – Pacanów – Wiślica

 1. Pińczów - zabytki i atrakcję, które można zwiedzić gdybyście chcieli zostać tu dłużej:
 • Kościół i dawny klasztor Paulinów w Pińczowie,
 • Kaplica Św. Anny w Pińczowie z 1600 roku.
 • Pałac Wielopolskich w Pińczowie,
 • Muzeum Regionalne w Pińczowie - ciekawe Muzeum z siedzibą w równie interesującym budynku - popaulińskim, barokowym klasztorze z połowy XV wieku. Obiektem Muzeum jest też Stara Synagoga, Drukarnia Ariańska oraz Lapidarium rzeźby na cmentarzu
 • Baszta w Pińczowie - pawilon ogrodowy z XVI wieku
 • Ciuchcia Expres Ponidzie – kolejka wąskotorowa obecnie czynna w sezonie od maja do września na trasie Pińczów - Jędrzejów
 • Aeroklub Regionalny w Pińczowie - ośrodek położony nad Zalewem oferuje loty na paralotniach, motolotniach, za holem oraz loty rekreacyjne,
 • Spływy kajakowe po Nidzie - jednodniowe i wielodniowe spływy, z biesiadami i ogniskami.


Ciuchcia Ponidzie, źródło zdjęcia: http://pinczow.com

 1. Park Zdrojowy w Busku - Zdrój – rośną w nim unikalne gatunki drzew pośród których wiodą romantyczne alejki, usiane kwiatami.  Jest tutaj Pijalnia Wód, gdzie bezpłatnie można skosztować słynnych wód siarczkowych o silnym zapachu.

Dzień 14

Trasa: Pacanów – Wiślica

 1. Europejskie Centrum Bajki im. Koziołka Matołka w Pacanowie – miejsce, w który przeniesiecie się do krainy bajek, kolorowe i niezwykłe. Choć Koziołek Matołek gra tutaj „pierwsze skrzypce” i wita wszystkich już w drzwiach to w środku spotkanie wiele innych bajkowych postaci. Odbywają się tu ciekawe warsztaty i zajęcia dla dzieci. Centrum otoczone jest pięknym terenem spacerowym i odpoczynkowym.


Centrum Bajki, źródło zdjęcia: https://www.facebook.com/pg/EuropejskieCentrumBajki

 1. Wiślica – wracać w stronę Kielc można przez Wiślicę – miasteczko nad Nidą stare jak sama Polska, a tam:
 • Dom Długosza w Wiślicy - gotycki budynek z cegły z XV w.,
 • Kolegiata w Wiślicy gotycki, monumentalny kościół Narodzenia NMP, który stanął w XIV wieku z fundacji Kazimierza Wielkiego,
 • Relikty romańskie - ruiny dwóch romańskich świątyń,  jest tu najstarsza misa chrzcielna w Polsce z IX wiek,
 • Dzwonnica w Wiślicy, obok bazyliki stoi XV-wieczna dzwonnica, ufundowana przez Jana Długosza,
 • Rynek - plac o 1000-letniej historii
 • Grodzisko - pierwsza otwarta osada istniała tu już najprawdopodobniej w IX wieku, później w XI stuleciu, za czasów Bolesława Chrobrego powstało zamknięte grodzisko.


Zabytkowa Wiślica, źródło zdjęcia: http://mnki.pl/wislica/pl/

Dotrwaliście do końca i już wiecie, że świętokrzyskie kryje w sobie coś więcej niż tylko Łysą Górę i czarownice ;)  Aby dobrze się odnaleźć w tym regionie Polski musicie koniecznie zapoznać się ze słownikiem Scyzoryka, przygotowanym przez NIEMAPA:Świetokrzyskie ostatnio znacznie zwiekszyło swoją ofertę dla dzieci, głównie dzięki funduszom unijnym. Powstały liczne atrakcje, parki rozrywki, oceanaria i parki miniatur. Wszystko to z myślą o najmłodszych i ich rodzinach. Nie zapominajmy jednak o zabytkowych budowlach i przekazywaniu tradycji narodowej - to równie ważne, mimo że już troszkę mniej atrakcyjne. 

A teraz, jeśli ktoś zapyta "Co zobaczyć w świętokrzyskim?" podeślijcie mu link do tego artykułu :) 

Pamiętajcie, że te i inne miejsca rozywki dla dzieci wyszukacie  na Rodzicowo.pl

 


Komentarze