Kategorie bloga
Centra nauki w Polsce, które musicie zobaczyć!

Centra nauki w Polsce, które musicie zobaczyć!


W ostatnim czasie w Polsce bardzo dużą popularnością cieszą się centra nauki, które stały się świetną alternatywą dla tradycyjnych muzeów. Dzieci oraz młodzież chętniej odwiedzają takie miejsca, gdyż są ciekawe, bardzo często wykorzystują nowoczesne technologie i przy ich użyciu przekazują wiedzę. Takie miejsca są nastawione przede wszystkim na naukę poprzez zabawę. To świetny sposób na spędzenie czasu dla całej rodziny.

Centrum Nauki Kopernik - Warszawa

Największe i najciekawsze centrum nauki, które koniecznie musicie zobaczyć. Jeden dzień to za mało żeby spróbować wszystkiego. Będziecie latać na czarodziejskim dywanie, eksperymentować z wodą, grać na laserowej harfie. Niezliczona ilość atrakcji i doświadczeń  - to zdecydowanie najciekawsze miejsce w stolicy. Nauka poprzez zabawę, zero nudy, a w dodatku wszystkiego można dotknąć i spróbować. Do tego cykliczne warsztaty tematyczne i Planetarium – czego można chcieć więcej? To niesamowita atrakcja dla dzieci. Wyjdziecie z tego miejsca pod ogromnym wrażeniem.

  
Źródło zdjęć: www.kopernik.org.pl

Centrum Nauki Eksperyment – Gdynia

Centrum powstało w 2007 roku w Pomorskim Parku Naukowo-Technologicznym w Gdyni. Najnowsza wystawa stała w centrum nosi nazwę Kierunek Zdrowie. To kilkanaście stanowisk interaktywnych, które dotyczą  codziennych wyborów i decyzji, jakie powinniśmy podejmować, aby być zdrowym. Ideą Centrum Nauki Eksperyment jest pokazanie świata z innej perspektywy. Centrum daje możliwość eksperymentowania w bezpiecznych warunkach, a dzięki interaktywnej formie wystawy, zwiedzający mogą samodzielnie doświadczyć zjawisk zachodzących w przyrodzie.


Źródło zdjęcia: www.experyment.gdynia.pl

Ogród Doświadczeń im. Stanisława Lema – Kraków

Funkcjonuje od 2004 roku, jako sensoryczny park edukacyjny. Aktualnie jest oddziałem Muzeum Inżynierii Miejskiej w Krakowie. Zwiedzanie ogrodu to jednocześnie spacer po świecie nauki. Organizatorzy ogrodu zachęcają przede wszystkim do dotykania eksponatów i eksperymentowania. To niezwykle ciekawe miejsce dla dzieci, to również doskonała okazja do spędzenia czasu na powietrzu. Na terenie ogrodu bardzo często organizowane są warsztaty, pokazy, obserwacje nieba. Istnieje również możliwość wypożyczenia książki Stanisława Lema.


Źródło zdjęcia: www.facebook.com/pg/od.lema/photos/?ref=page_internal

Centrum Nauki Experymentarium – Łódź

Jeśli poszukujecie świetnej rozrywki dla dzieci, to miejsce jest dla Was. W parze z dobrą zabawą idzie nauka i odkrywanie wielkich tajemnic naszego świata. Łódzkie centrum powstało, aby udowodnić, że nauka nie musi być nudna. W pełni interaktywne wystawy sprawiają, że zwiedzający mogą własnymi rękami dotknąć i poczuć, czym jest nauka. Dla gości centrum przygotowano zabawę, w której wziąć udział mogą nawet najmłodsi. Polega ona na odkrywaniu tajemnic Einsteina, które zostały ukryte w opisach eksperymentów.


Źródło zdjęć: www.experymentarium.pl

EUREKA – Szczecin

Wystawa została otwarta w listopadzie 2002 roku i do dnia dzisiejszego cieszy się bardzo dużą popularnością. Głównym tematem wystawy są nauki ścisłe, które zostały zaprezentowane w formie interaktywnej. Jest to nie tylko nauka, ale również zabawa dla dzieci. Organizatorzy wystawy postawili na proste i nieskomplikowane eksponaty, które mają również rozbudzać wyobraźnię zwiedzających. Każdy eksponat został dodatkowo opisany. Zwiedzający otrzymuje polecenie, które musi wykonać, a następnie informację o zjawiskach technicznych lub fizycznych, dotyczących konkretnego eksponatu.


Źródło zdjęcia: www.fundacja-eureka.pl

Centrum Nauki Leonardo Da Vinci – Podzamcze (woj. świętokrzyskie)

Głównym tematem wystawy jest zdrowy organizm ludzki i procesy w nim zachodzące. Eksponaty wyjaśniają, jak bardzo jest on złożony i wymagający. Patronem wystawy jest Leonardo Da Vinci. Zwiedzający przy okazji poznają jego życie i twórczość naukową. Centrum umożliwia przeprowadzanie bezpiecznych eksperymentów oraz doskonale łączy naukę i zabawę.


Źródło zdjęć: www.facebook.com/centrumnaukileonardo/

Energetyczne Centrum Nauki - Kielce

Jedyne takie miejsce, gdzie można zobaczyć jak powstaje energia, skąd wydobywa się węgiel, na czym polega praca elektrowni wodnych oraz jak w energię zaopatrzone jest miasto. Niespotykane eksponaty są atutem tego miejsca. Można w nim nawet zatankować malucha! :) W Centrum jest również kino, a na piętrze laboratorium, w którym odbywają się energetyczne warszaty. Proces powstawania energii przestanie być dla Was tajemnicą :)


Źródło zdjęć: www.facebook.com/ECN.KPT/

Centra nauki dla dzieci są już praktycznie w każdym mieście. To idealne miejsce na zgłębianie tajemnic świata poprzez dobrą zabawę. To także doskonała okazja do wspólnego spędzania czasu z korzyścią dla dorosłych i dla dzieci. Warto odwiedzić takie centrum choć raz i na własnej skórze przekonać się, że nauka nie musi być nudna! :)

Wszystkie pozostałe Centra Nauki w Polsce znajdziecie tutaj :) 


Komentarze