Kategorie bloga
Zimowa atrakcja dla dzieci - wyjście na lodowisko!

Zimowa atrakcja dla dzieci - wyjście na lodowisko!


Sezon zimowy uważamy za w pełni rozpoczęty, więc lodowiska pojawiły się na pewno w każdym mieście. Nadeszła idealna  pora na zimowe zabawy na świeżym powietrzu. Na sankach już byliście kilka razy, bałwan już stoi na podwórku, zabawa śnieżkami także już się odbyła, ale czy o czymś nie zapomnieliście? Jazda na łyżwach to jeden ze sportów, który cieszy się u dzieci dużą popularnością. Pamiętacie jak w dzieciństwie jeździliście na łyżwach? Teraz z wielką chęcią zabralibyście swoje pociechy na lodowisko jednak boicie się kompromitacji? Bez obaw! Jazdy na łyżwach nie zapomina się tak samo jak jazdy na rowerze. Kiedy, gdzie i z ilu letnim dzieckiem można wybrać się na lodowisko? Przygotowaliśmy dla Was kilka wskazówek i małych podpowiedzi.


źródło: https://thedriftbackpackershostel.com

Dziecko w jakim wieku można zabrać na lodowisko?

O ile na osiedlowej ślizgawce mogą już bawić się dwuletnie maluchy, to z zabraniem dziecka na lodowisko radzilibyśmy poczekać do 3-4 roku życia. Jeżeli jednak planujecie pójść na lodowisko z trzylatkiem, zacznijcie od przygody z łyżwami saneczkowymi inaczej dwupłozowymi.  Łyżwy dwupłozowe nakładane są na buty malucha i przeznaczone są właśnie do nauki jazdy. Z kolei dzieci, które skończyły już 4 latka mogą spróbować nauczyć się jeździć na tradycyjnych łyżwach.

Lodowisko -  gdzie szukać?

Chyba niemalże w każdym większym mieście, mniej więcej od połowy grudnia rozpoczyna się sezon łyżwiarski. Lodowisko otwiera się jedno za drugim, dlatego nie powinniście mieć żadnego problemu z jego znalezieniem. W Ośrodkach Sportu i Rekreacji, w Centrum Sportu, na Rynku Starego Miasta, w pobliżu szkół – w tych jak i wielu innych miejscach szukajcie otwartych lodowisk. Niektóre z nich są bezpłatne, wiec możecie bez ograniczeń szaleć za darmo, jednak niestety za większość będziecie musieli zapłacić. Nie są to jednak duże kwoty – nie zniechęcajcie się! Lodowiska znajdziecie również na Rodzicowo.pl, w zakładce Rozrywka :) 

Rodzinna zabawa

Jesteśmy pewni, że Ty bądź Twój mąż mieliście kiedyś łyżwy na nogach i na pewno jazda nie stwarzała Wam większego problemu. Dlatego teraz nie panikujcie, nie bójcie się i również pojeździjcie z dziećmi na lodowisku. Przecież ktoś musi ich nauczyć jazdy na łyżwach i dotrzymywać im towarzystwa. A takie wspólne, rodzinne wyjście na lodowisko, to naprawdę wspaniała atrakcja dla dzieci.

Łyżwy – kupować czy wypożyczać?

Wasz maluch dopiero rozpoczyna swoją przygodę z łyżwami? Jeśli tak, to radzilibyśmy najpierw wypożyczyć sprzęt, aby sprawdzić czy dziecku ten rodzaj sportu zimowego przypadnie do gustu. Nie zapomnijcie również o kasku, który jest absolutną koniecznością, a także o ochraniaczach na kolana, które zwłaszcza na początku okażą się niezastąpione.

Jak się ubrać na lodowisko?

Wbrew pozorom na zimowe szaleństwa na lodowisku, nie trzeba ubierać się bardzo ciepło. Przecież cały czas będziecie w ruchu, a kiedy dziecko się spoci będzie o wiele większe ryzyko, że następnego dnia obudzi się przeziębione. Dlatego cienka bluzeczka z długim rękawem, sweter i kurtka w zupełności wystarczą. Nie zapomnijcie o czapce, szaliku i rękawiczkach, które przecież zawsze możecie zdjąć. Wiele zależy także od tego czy wybieracie się na lodowisko kryte czy na świeżym powietrzu, a także czy na dworze jest -1C czy może -15C.

Początki bywają trudne

Nikt z nas nie urodził się z łyżwami na nogach. Każdy musi nauczyć się tego zimowego sportu. Dlatego jeżeli na początku zdarzają się upadki, nie zniechęcajcie się! Tak samo niech nie zniechęcają się Wasze dzieci! Najważniejsze abyście nauczyli się prawidłowo upadać, tak aby nie zrobić sobie krzywdy. Postarajcie się zawsze upadać do przodu i podczas upadku podpierajcie się rękami. Na głowie zawsze musicie mieć kask ochronny. Wyobraźcie sobie, że uderzycie tyłem głowy o taflę lodu? Przezorny zawsze ubezpieczony! Podczas wejścia na lodowisko nie wymachujcie rękami, starajcie się utrzymać równowagę. Nogi miejcie blisko siebie, tak aby Wam się nie rozjeżdżały i powolutku, małymi kroczkami posuwajcie się do przodu. Jeżeli jednak nie jesteście przekonani do jazdy na łyżwach i nie odważycie się spróbować jazdy z dzieckiem, malucha możecie zapisać do szkółki łyżwiarskiej. Tam pod okiem trenerów Wasza pociecha szybko opanuje podstawy, a potem czeka ją już jazda figurowa!

Co daje jazda na łyżwach?

Sport to zdrowie! I wiadome to jest nie od dziś. A jazda na łyżwach to naprawdę cudowny, zimowy sport, którego uprawianie niesie za sobą wiele korzyści. Rodzice spalają niepotrzebne kalorie,  dzieci ćwiczą koordynację ruchową, dotleniają organizm a także wzmacniają mięśnie całego ciała. Kiedy tylko  macie wolne popołudnie, nie szukajcie wymówki, tylko zabierzcie dzieci na łyżwy – niezapomniana zabawa gwartanowana!

Nie macie pomysłu na jutrzejsze popołudnie, a może wybierzecie się całą rodziną na lodowisko? Dajcie koniecznie znać jak Wam poszło! Trzymamy kciuki!


Komentarze