Kategorie bloga
Półkolonie - czy to dobry pomysł na ferie?

Półkolonie - czy to dobry pomysł na ferie?


W niektórych województwach rozpoczną się dzisiaj ferie zimowe. O ile dzieci czekają na nie z utęsknieniem, to dla większości rodziców są one nie lada wyzwaniem. Muszą przecież zapewnić swoim maluchom opiekę aż na dwa tygodnie! No bo przecież ferie w pracy nie istnieją, a szkoda. Jednym z ciekawszych pomysłów są półkolonie, które zapewnią dzieciom moc cudownych atrakcji i niezapomnianych wrażeń. Kiedy i gdzie zapisać dziecko na półkolonie i na co zwrócić szczególną uwagę?

Czym dokładniej są półkolonie?

Półkolonie to ciekawa forma grupowego wypoczynku, która organizowana jest najczęściej przez szkoły, ośrodki sportowe, domy kultury jak i wiele innych prywatnych instytucji. „Zima w mieście”, „Zima w szkole” to niektóre z haseł, pod którymi kryje się wiele ciekawych zajęć dla wszystkich dzieci, które spędzają ferie zimowe w mieście. Urzędy dzielnicy już kilka a nawet kilkanaście tygodni przed rozpoczęciem ferii przedstawiają ofertę jaką w tym roku przygotowały dla najmłodszych mieszkańców.

Moc atrakcji

Rodzice, który po raz pierwszy zapisują dziecko na półkolonię, mają bardzo wiele wątpliwości. Zastanawiają się czy maluch na pewno będzie miał zapewnione ciekawe zajęcia, czy nie będzie się nudził i tylko czekał kiedy wreszcie wróci do domu.  Nic bardziej mylnego!  Na dzieci czeka wiele niezapomnianych atrakcji np. zajęcia plastyczne, ćwiczenia sportowe, seanse filmowe,  teatrzyki, lekcje muzyczne a nawet spotkania z ciekawymi osobami. Rodzice bez żadnych obaw mogą spokojnie pójść do pracy, a w tym czasie ich pociecha będzie miło spędzała czas ze swoimi rówieśnikami. Udział w większości zajęć orgaznizowanych przez miasto jest bezpłatny, a jeżeli niektóre z nich są płatne to są to naprawdę bardzo symboliczne kwoty. Czasami jednak trzeba zapłacić za bilet do kina bądź teatru jednak pamiętacie, że bilety grupowe są o wiele tańsze niż te kupowane indywidulanie. Jeżeli Wasze dziecko na półkolonii spędza około 8-9 godzin dziennie powinno bez wątpienia mieć wykupione posiłki. Dzienna stawka żywieniowa wynosi około 6 – 8 zł i zawiera dwa posiłki, w tym jeden ciepły.

Rodzaje półkolonii

Na samym początku musicie odpowiedzieć sobie na pytanie, ile pieniążków jesteście w stanie przeznaczyć na półkolonię dla dziecka. Jeżeli nie są to duże kwoty, a raczej symboliczne, polecamy Wam wówczas półkolonie organizowane przez miasto. Gwarantujemy Wam, że darmowe nie oznacza złe czy gorsze. Na Wasze dzieci czekają zajęcia plastyczne, muzyczne, sportowe czy też wyjścia do muzeum. To tylko kilka z wielu  ciekawych propozycji. Jeśli jednak jesteście w stanie przeznaczyć nieco więcej pieniążków, możecie zapisać dziecko na półkolonie tematyczne. Prywatne placówki już rozpoczęły bitwę o Waszego malucha. Zajęcia z technik szybkiego zapamiętywania, gry matematyczne, zajęcia z języka angielskiego, chińskiego, ćwiczenia pomagające budować pewność siebie już czekają na Wasze dzieci. W zależności od programu na jaki się zdecydujcie koszt takich półkolonii waha się od 200 zł do nawet 800 zł tygodniowo.

Zalety półkolonii

Półkolonie w mieście to ciekawa forma spędzenia wolnego czasu. Maluchy nie będą spędzały pół dnia przed telewizorem lub komputerem, tylko wspólnie z rówieśnikami będą poznawały i zdobywały świat. A kiedy skończycie pracę, zabierzecie dziecko do domu i będziecie mogły cieszyć się rodzinną i miłą atmosferą.

W niektórych miastach zapisy na półkolonie już ruszyły. Dlatego jeśli chcecie mieć pewność, że za kilka tygodni Wasze dziecko będzie mogło uczestniczyć w takich zajęciach, nie zwlekajcie i zapisujcie swojego malucha!

Aby sprawdzić jakie atrakcje w Waszym mieście czekają na dzieci w ferie, konieczcie zajrzyjcie na Rodzicowo.pl do zakładki Eventy lub Warsztaty.

Komentarze