Kategorie bloga
Zabawa to też nauka  - pozwólmy dzieciom być dziećmi

Zabawa to też nauka  - pozwólmy dzieciom być dziećmi


Prawdziwa zabawa to przede wszystkim wolność, która pozwala dzieciom uczyć się i poznawać otaczający ich świat. Badania pokazują, że zabawa ma kluczowe znaczenie w rozwoju dziecka. Wyposaża go w umiejętności niezbędne do radzenia sobie z przyszłością ludzkości. Możemy do nich zaliczyć inteligencję emocjonalną, kreatywność i rozwiązywanie problemów.

Koalicja Real Play

Unilever wraz z markami takimi jak OMO i Persil, Fundacją LEGO i Grupą IKEA, stali się założycielami Koalicji Real Play. We współpracy z National Geographic, zobowiązali się do stworzenia ruchu, który priorytetowo potraktuje znaczenie zabawy, która nie tylko pozwala dzieciom być dziećmi, ale także pobudza ich do rozwoju i nauki. Współpracując z dziećmi, rodzicami, nauczycielami, organizacjami pozarządowymi, koalicja Real Play wzmocni i ułatwi dzieciom rozwój i naukę poprzez zabawę.

Bezpieczna zabawa rozwija umysł

Możliwości te powinny być przyznawane dzieciom zawsze i wszędzie. Jednak miliony młodych ludzi na całym świecie, nie mają bezpiecznych przestrzeni do praktycznej zabawy. Aż 78% rodziców zgadza się, że w dzieciństwie świat był bezpieczniejszy. Ważne jest, aby swoboda bezpiecznej zabawy nie została utracona. Dzieci, które mogą bawić się w bezpiecznym i wspierającym środowisku, rozwijają komunikację, umiejętność pracy zespołowej i negocjacji, dzięki czemu stają się bardziej odporne na sytuacje życiowe.

Dzieci nie mają czasu na swobodną zabawę

Dużo więcej dzieci wciąż traci szansę na możliwość grania w gry. Niestety, nasza wiara w istotne znaczenie zabawy nie jest czasami wystarczająca. Badania wykazały, że w ciągu ostatnich 30 lat, czas spędzany przez dzieci w szkole jest bardzo długi i  intensywny. W niektórych krajach, aż dwoje na troje dzieci skarży się, że rodzice organizują im zbyt wiele zajęć poza szkołą. Prawie połowa (49%) rodziców uważa, że brakuje im czasu na zabawę ze swoimi dziećmi.

Dopóki nasz nieustannie zmieniający się świat, będzie stawiał nowe wyzwania, zdolność dzieci do rozwijania umiejętności istotnych dla ich przyszłości będzie utrudniona. Aż 56% współczesnych dzieci spędza mniej czasu na świeżym powietrzu w porównaniu do więźniów w USA. Z całą pewnością  poszukiwanie przyszłych liderów, twórców i odkrywców będzie utrudnione.

Dlaczego dzieci powinny się bawić?

Szybko zmieniający się świat, w tym rozwój technologii sprawia, że  ​​dzieci zaczynające obecnie naukę w szkole podstawowej będą pracować na stanowiskach, które jeszcze nawet nie istnieją. Kiedy dzieci bawią się, ćwiczą oryginalne myślenie, które jest jednym z głównych procesów poznawczych w kreatywności. Gry budowlane korelują z rozwojem umiejętności wizualizacji przestrzennej, które są silnie związane z umiejętnościami matematycznymi i umiejętnościami rozwiązywania problemów w późniejszym życiu.

Istnieje pewna zależność, im współczesne dzieci będą bawiły się więcej, tym lepiej będą przygotowywane do dorosłego życia. Gry są niezbędne, aby obdarować nas przywódcami, którzy będą potrafili rozwiązywać konflikty, rozwiązywać problemy, a także inspirować społeczeństwo do rozkwitu. Jesteśmy przekonani, że każde dziecko, gdziekolwiek się znajduje, może być takim liderem.

źródło: https://www.weforum.org


Komentarze