Kategorie bloga
Chcesz wychować pracowite dziecko? 6 cennych wskazówek!

Chcesz wychować pracowite dziecko? 6 cennych wskazówek!


Rodzice stawiają sobie wiele celów, które dotyczą ich pociech. Jednym z nich jest dobre wychowanie dziecka. Życzliwe, sympatyczne i uczynne dziecko sprawia, że serce rodzica się raduje. Poza tym każdy chciałby, aby jego pociecha znalazła w swoim życiu przynajmniej jedną rzecz, która stanie się jego pasją. Dlatego warto korzystać z warsztatów dla dzieci, by mogły poznać swoje zainteresowania i spróbować czegoś nowego.

Dziecko, które jest pracowite i ma zapewnione „narzędzia”, które wspierają jego pracę, może odnieść sukces. Rozumie, że rzeczy nie przychodzą łatwo i na wszystko trzeba zapracować.

Wychowanie dziecka, które chętnie pomaga, pracuje i docenia pracę innych nie jest wcale takie łatwe. Wymaga ciągłego zaangażowania rodziców i przestrzegania sześciu poniższych, podstawowych zasad.

1. Naucz odporności

Dzieci należy nauczyć bycia odpornym, to bardzo ważna cecha. Każdy z nas może upaść, ale po porażce należy się podnieść. Wiele dzieci uważa porażkę za coś najgorszego na świecie. Uczmy nasze dzieci, aby były odporne, dajmy im do zrozumienia, że ​​porażka jest częścią sukcesu. Niepowodzenie to zachęta do dalszej ciężkiej pracy.

2. Poinformuj, że mogą robić coś inaczej niż Ty

Punkt ten może być najważniejszą i zarazem najtrudniejszą rzecz do opanowania przez rodziców. Ucz dzieci pracowitości, ale pozwól im przy tym odkrywać własne metody i strategie. Każdy z nas ma prawo wykonać daną czynność w sposób jaki mu najbardziej odpowiada. Nie zmuszajmy dzieci do robienia czegoś w taki sam sposób jak my.

3. Bądź dumny z osiągnięć, ale przypominaj jaką drogę trzeba było pokonać

Każdy rodzic uwielbia być dumnym ze swojego dziecka. Zdecydowanie trudniej jest sobie poradzić z przypominaniem dziecku o krokach i drodze jaką musiało pokonać, aby osiągnąć ten cel. Tak, to niesamowite, że Twoje dziecko strzeliło zwycięskiego gola na zajęciach z piłki nożnej! Jednak sytuacja ta nie miałaby miejsca gdybynie ćwiczenia, praca zespołowa, rady trenerów. Umiejętności oczywiście pomogły.

4. Pozwól odkrywać różne światy

W życiu warto jest robić to, co naprawdę kochamy. Jeśli Ty lubisz czytać książki Szekspira – cudownie, jednak Twoje dziecko w tej tematyce może czuć się kompletnie zagubione. Pozwól dzieciom znaleźć to, co sprawia, że ​​są podekscytowane i pełne energii. Pozwól im odkrywać i poznawać różne światy. Nie przenoś swoich marzeń na dziecko! Marzyłaś, aby zostać lekarzem i chciałabyś, aby w przyszłości taki zawód wykonywała Twoja pociecha? A może Twoje dziecko wolałoby w życiu robić cos zupełnie innego…

5. Nie zniechęcaj

Twój trzyletni syn uwielbia pomagać w sprzątaniu? Czy jest w tym dobry? Nie, ale nie o to chodzi. Nie zniechęcaj dziecka do pomocy, skoro samo wychodzi z taką inicjatywą. Niech sprzątanie trwa dłużej, ale pozwól dziecku uporządkować zabawki w jego pokoju.

6. Świeć dobrym przykładem

Dzieci to papugi, które lubią naśladować dorosłych i stawiają ich sobie za przykład. Chcą żyć tak, jak żyją ich rodzice. Jeśli wrócicie do domu i cały wieczór będziecie narzekać na swoją pracę, dzieci za pewien czas będą Was naśladować. Bądźcie pozytywni, uśmiechnięci i cieszcie się każdą chwilą.

Wychowanie pracowitego dziecka to trudna sztuka. Ale najważniejsze, że będziecie starać się przekazać mu najlepsze wartości, wspierać, dawać dobry przykład i umożliwiać poznawanie i doświadczanie świata. Z czasem może okazać się, że to co było tylko rozrywką dla dzieci, stanie się ich największą pasją.

A przecież jeśli robisz to co kochasz, nigdy nie będziesz musiał pracować.

źródło: http://www.essentialbaby.com.au


Komentarze