Kategorie bloga
Dlaczego warto zapisać dziecko na taniec?

Dlaczego warto zapisać dziecko na taniec?


Zauważyłeś, że Twój maluch rytmicznie podryguje w rytmie muzyki i oczami wyobraźni widzisz go na parkiecie mistrzostw świata w tańcu?  Nie trać czasu i zapisz go na zajęcia taneczne. Taniec nie tylko sprawia ogromną frajdę, przynosi dużo więcej korzyści. A kto wie, może w przyszłości faktycznie staniesz się rodzicem mistrza świata? Odpowiedzi udzieli Ci życie. Ale ten jeden rytmiczny krok, czyli zapisanie dziecka na zajęcia, zależy w głównej mierze od Ciebie.

Taniec dla dzieci - dlaczego warto?

"Odkąd Julka chodzi na tańce zmieniła się nie do poznania. Od zawsze wywijała piruety, ale po zajęciach w szkole tańca jest bardziej odważna, pewna siebie. Do tego zauważyłam u niej większą sprawność fizyczną, nie męczy się tak szybko, a drogę do domu pokonuje tanecznym krokiem. I udziela nam lekcji w weekedy. Jestem bardzo zadowolona." Magda, mama 9-letniej Julki

Taniec łagodzi obyczaje i wzmacnia organizm. Naukowcy potwierdzają, że ma bardzo duży wpływ na rozwój dziecka, zarówno fizyczny jak i emocjonalny. Rozwija jego sprawności motoryczną, dzięki czemu zyskuje ono zwinność, jest bardziej wytrzymałe oraz gibkie. Taniec pobudza również wyobraźnię przestrzenną, uczy radzenia sobie z emocjami. Zajęcia taneczne dla dzieci znacząco zwiększają stopień pewności siebie, która jest niezwykle przydatna w dorosłym życiu. A ostrożnie stawiając kroczki maluch uczy się koncentracji, rozwagi i skupienia. Krótko mówiąc coś dla ciała coś dla ducha! Czyż to nie jest połączenie doskonałe?

Kiedy zapisać dziecko na tańce?

Oczywiście jak najwcześniej. Zazwyczaj zawodowi tancerze rozpoczynali starania o swoje tytuły już we wczesnym dzieciństwie. Nie martw się jednak, jeśli przegapiłeś ten doskonały moment. Nikt nie wie, w kim i kiedy może obudzić się artysta, a na naukę nigdy nie jest za późno. Przygodę w szkole tańca można rozpocząć po skończeniu przez dziecko 4 lat, a korzyści z niej płynące będą odczuwalne przez całe życie. Niektóre ośrodki oferują zajęcia już dla rocznych dzieci (umuzykalnianie, zajęcia ogólnorozwojowe zawierają elementy tańca). Już dziś sięgnij do wyszukiwarki rodzicowo.pl i zapisz swojego szkraba na zajęcia taneczne. Znajdziesz tam szkoły tańca w okolicy, masz również możliwość filtrowania miejsca, wieku dziecka i rodzaju zajęć. Przy okazji zaoszczędzisz trochę czasu.

Jaki rodzaj zajęć tanecznych wybrać?

Szkoły tańca posiadają bogatą ofertę zajęć, zaczynając od ogólnego słowa ‘tańce’ po hip-hop czy breakdance. Na początek możesz zapisać dziecko na ogólne zajęcia taneczne, by spróbowało i dobrze się bawiło. Potem, jeśli zechce samo wybierze konkretny styl. Może spodoba mu się taniec towarzyski albo balet. Prowadzący zajęcia na pewno podpowiedzą, jeśli zobaczą w Twoim dziecku potencjał. Możesz też pokazać dziecku różne style tańca zapisując je na lekcję próbną.

Po pierwsze zabawa!

Zapisując dziecko pamiętaj, że Taniec ma być przede wszystkim dobrą zabawą dla dziecka. Ambicje są ważne, lecz nie wolno stawiać ich na pierwszym miejscu. Nie wszyscy muszą być mistrzami, a zaciętość może szkodzić. Wspaniale, jeśli widzisz u swojego malucha potencjał i go wykorzystujesz - już za to należy Ci się medal. Dążenie do wygranej za wszelką cenę niszczy zabawę, ostudza zapał, a tego nikt nie chce. Wspieraj swoje dziecko, tańcz z nim w domu i nie naciskaj, jeśli nie czuje w sobie rytmu. Tak jak wszędzie, do tanga trzeba dwojga - w tym przypadku i zaangażowania rodziców i zainteresowania dziecka.

Przygotuj się psychicznie na to, że będziesz musiał zarezerwować czas na przywożenie i odwożenie dziecka, wyjazdy na turnieje. Czasem pojawi się również niechęć i opór dziecka, któremu nie będzie się chciało iść na zajęcia. Wtedy Twoim zadaniem będzie rozpoznanie, czy to jednorazowe lenistwo czy nadchodzący koniec przygody z tańcem.


Komentarze