Kategorie bloga
Jak wspierać rozwój zdolności matematycznych dziecka?

Jak wspierać rozwój zdolności matematycznych dziecka?


Zauważyłaś, że Twoje dziecko posiada zdolności matematyczne? Zadania rozwiązywane w szkole nie stanowią dla niego żadnego problemu, a wręcz przeciwnie sprawiają mu przyjemność? Nie zwlekaj, zacznij rozwijać zdolności matematyczne swojej pociechy. Kto wie, może w domu masz małego Pitagorasa?

Kształtowanie umiejętności matematycznych

Niektóre dzieci rodzą się ze zdolnościami matematycznymi, są to tacy mali geniusze. Jednak  bardzo duży wpływ na umiejętności malucha w przyszłości, ma właściwa edukacja już nawet od pierwszego roku życia. Już dziecko, które ukończyło 12 miesięcy możesz zacząć wprowadzać w ten niełatwy świat matematyczny. Oczywiście każde ćwiczenie powinno być dostosowane do przedziału wiekowego. Na samym początku możecie uczyć się orientacji w przestrzeni. Zabawka jest „pod”, „nad”, czy może „obok” ? W okolicy 2-3 roku możesz zacząć liczyć piłeczki, klocki jabłka czy inne kolorowe przedmioty. Dziecko słucha i zapamiętuje. Zachęcaj malucha do grupowania zabawek czy układania przedmiotów od najmniejszego do największego. Dla dziecka będzie to wspaniała zabawa, która wpływa korzystne na kształtowanie  jego zdolności matematycznych.

Czy szkoła zabija zdolności matematyczne?

Większość dzieci, które rozpoczynają naukę szkolną umieją liczyć do 30, 50 a niektóre nawet i do 100. A tym czasem przez większość czasu w pierwszym roku szkolnym maluchy uczą się liczenia do 20. Taki jest program i niestety nic z tym nie można zrobić. Niestety spora grupa dzieci już na pierwszych lekcji matematyki zaczyna się nudzić i absolutnie nie rozwija swoich zdolności matematycznych. Maluchy chętnie uczą się czegoś nowego, a nie przez kilkanaście tygodni powtarzają i ćwiczą te same rzeczy.

Przejdźmy do odrobinę późniejszych lat szkolnych. Nauczyciele uczą konkretnych wzorów, zasad i regułek. Jednak prawie każde zadanie można rozwiązać na kilka różnych sposobów, o czym  dzieci niestety już nie wiedzą. Nie ma im kto tego wytłumaczyć, program tego nie przewiduje i kropka.

Jak wspierać rozwój zdolności matematycznych dziecka?

Rodzice, którzy zauważą, że ich dziecko chętnie rozwiązuje zadania, ciągle coś oblicza, przelicza czyli jednym słowem interesuje się matematyką powinni zacząć rozwijać jego zdolności w tym kierunku.

W większości szkół organizowane są dodatkowe zajęcia dla dzieci. Najczęściej raz w tygodniu odbywa się kółko matematyczne, na którym poruszane są zagadnienia dodatkowe, poza programowe. Takie ćwiczenia to wspaniała szansa dla małego matematyka. Jeżeli dziecko czuje się na siłach, możesz zechce wziąć udział w jakimś konkursie szkolnym bądź olimpiadzie matematycznej. Może warto porozmawiać z nauczycielem na ten temat?

W większych miastach organizowane są również warsztaty dla dzieci i młodzieży. Zajęcia najczęściej odbywają się raz w tygodniu i trwają dwie godziny. Niestety są one dodatkowo płatne, jednak nie są to duże koszty.

Dobrym pomysłem są również prywatne korepetycje, na których mały matematyk będzie mógł zagłębić się jeszcze bardziej w świat liczb i rozwijać swoje zdolności.

Nie zmuszaj dziecka do dodatkowej nauki matematyki                

Przed podjęciem jakiejkolwiek decyzji, porozmawiajcie ze swoim dzieckiem. Jeżeli maluch nie chce pogłębiać swojej wiedzy, nie zmuszajcie go do tego. Możecie w ten sposób osiągnąć przeciwny skutek i zniechęcić dziecko do zajęć matematycznych.

Jeżeli zauważycie, że Wasze dziecko posiada zdolności matematyczne, nie lekceważcie tego. Może właśnie tą drogą maluch będzie chciał pójść w przyszłości? Wy możecie mu w tym pomóc już od najmłodszych lat życia. Kiedy dziecko jest małe, uczcie się w domu przez zabawę. Jednak kiedy zacznie chodzić już do szkoły, pomyślcie o zajęciach dodatkowych i warsztatach matematycznych.  Pamiętajcie jednak, nic na siłę. Dodatkowe lekcje powinny być przyjemnością a nie karą.

źródło zdjęć: Pixabay.com


Komentarze