Kategorie bloga
Pasja – klucz do budowy motywacji u dziecka

Pasja – klucz do budowy motywacji u dziecka


Dzieci potrzebują regularnych bodźców oraz motywacji do działania. Jedną z kluczowych kwestii budujących pozytywne postawy u dzieci jest pozwolenie im na samodzielność. Pierwszą decyzją, którą powinno podjąć dziecko już jako przedszkolak, jest wybór zajęć dodatkowych, mogących z czasem przerodzić się w pasję na całe życie.

Młody człowiek jest bardzo uzależniony od rodziców, którzy często sami decydują o jego dodatkowych zajęciach. To, czy dziecko będzie chodzić na zajęcia z tańca, rysunku czy judo, powinno być z nim skonsultowane już na samym początku. Pasja jest bardzo istotna w rozwoju dziecka, ale aby mogła się nią stać, musi wynikać bezpośrednio z pragnień młodego człowieka, a nie odgórnej woli rodziców.

Rozmawiaj i pytaj, aby skutecznie motywować dziecko

Wielu osobom może wydawać się to z początku dziwne, ale dziecko już od najmłodszych lat posiada swoje zdanie i często w rożny sposób stara się je wyrażać. Zdolność obserwacji swojego dziecka, umiejętność słuchania czy zadawania dobryh pytań pomaga dostrzec mocne i słabe strony malucha, jego upodobania,  co w konsekwencji ułatwia naprowadzenie pociechy na właściwy tor. Klasycznym przykładem niezrozumienia powyższej zależności jest narzucanie dzieciom zajęć dodatkowych, które podświadomie realizują niespełnione ambicje rodziców.

- Dzieci, które realizują potrzeby swoich rodziców w zakresie zajęć dodatkowych mogą przeżywać trudne emocje. Wysoko postawiona przez opiekunów poprzeczka, niemożność poradzenia sobie w sytuacji zadaniowej z powodu własnych słabości czy niezadowolenie rodziców w sytuacji porażki swojej pociechy mogą wywoływać smutek, złość, frustrację, a także niechęć i spadek motywacji – komentuje Dorota Maciejec, psycholog dziecięca.

Jak motywować dziecko?

Umiejętne motywowanie dziecka poprzez pasję to dla wielu rodziców duże wyzwanie. Należy przede wszystkim określić osobowość swojego dziecka tak, by nie czuło się w żaden sposób zmuszane do działań. Udzielanie konkretnych i adekwatnych pochwał, a także konstruktywna krytyka, wpływają na kształtowanie jego indywidualnych cech.

Jeśli dotyczą one tego, co dziecko lubi robić, to motywowanie odniesie lepsze efekty, nawet jeśli będzie się wiązało z pokazywaniem błędów. Obserwuj swoje dziecko i zwracaj uwagę na jego codzienne poczynania w szkole, w domu podczas nauki czy w towarzystwie kolegów. Rozmawiaj i tłumacz wiele życiowych aspektów z dużą cierpliwością i wyrozumiałością.

Zaznaczaj, że wytrwałość w dążeniu do celu, sumienne wykonywanie zadań domowych, czy też umiejętność skupiania się na danej czynności, będą pomocne w kolejnych etapach edukacji, a z czasem w dorosłym życiu. Opieraj się na przykładach ze swojego życia, co pomoże Ci w budowie swojego autorytetu w oczach dziecka.  

Nie obawiaj się także porażek swojego dziecka. Jeśli doświadczy ich w twoim towarzystwie będzie mogło liczyć na twoje wsparcie. Nauka radzenia sobie z niepowodzeniami w dzieciństwie jest ważna, ponieważ pomaga w codziennych sytuacjach na dalszych etapach rozwoju.

Kształtuj samodzielność

Potrzeby Twojego dziecka stawiaj ponad Twoje wymagania, tylko wtedy możesz spodziewać się, że wykreujesz w nim odpowiednie zachowania. Nie spełniaj każdej zachcianki, nie wyręczaj ani nie narzucaj. Miernikiem dobrego motywowania dziecka jest wzbudzenie w nim poczucia, że doszło do czegoś samo, jedynie z niewielką (w jego ocenie) pomocą rodziców. Dzieci rodzą się z pewnym potencjałem, który odpowiednio rozwijany pozwoli opanować właściwe kompetencje. Lata młodzieńcze to dobry czas na kształtowanie samodzielności, a odkrywanie jej poprzez pasję pozwoli na identyfikację mocnych stron dziecka.

- Samodzielność jest kluczową kompetencją dziecka, rozwijaną krok po kroku od najmłodszych lat. Wiek szkolny jest przełomowy, bowiem dzieci muszą poradzić sobie w nowej szkolnej rzeczywistości bez obecności i stałego nadzoru rodzica. Poczucie bycia samodzielnym buduje przekonanie że poradzę sobie w trudnej sytuacji, dodaje odwagi i wiary we własne siły, motywuje do działania i stawiania czoła przeciwnościom. Wspiera rozwój poczucia sprawstwa i mocy – dodaje Dorota Maciejec.

„Najlepiej robić swoje”

Indywidualne zainteresowania motywują i pozwalają młodym odkrywać świat, jeśli tylko rodzice rozumieją wagę i znaczenie samodzielnych wyborów swoich pociech. Założenie, aby pozwolić młodym osobom rozwijać się według ich własnych zasad stoi u podłoża kampanii ING „Najlepiej robić swoje”. 

- Od zawsze wierzyliśmy w potencjał młodych ludzi, stąd kampania skierowana do młodych „Najlepiej robić swoje”. Jej częścią jest akcja specjalna, którą realizujemy we współpracy z platformą Patronite. Zachęcamy młodych twórców do wyjścia z przysłowiowej szuflady i realizacji swoich pasji. Uczestnicy akcji specjalnej mogą wygrać udział w programie mentorskim z najpopularniejszymi twórcami Patronite oraz pozyskać środki na rozwinięcie skrzydeł:
3 nagrody po 10 tysięcy złotych - łącznie aż 30 tysięcy złotych – komentuje Mariusz Witecki, ekspert ING.

Motywowanie poprzez pasję uczy odwagi i samodzielności. Pokaż dziecku tę drogę, pójdź też nią sam, jeśli jeszcze tego nie zrobiłeś.

Aby wziąć udział w akcji należy wejść na stronę: https://patronite.pl/nrs  


Komentarze