Kategorie bloga
Smartfony i tablety – czy zawsze oznaczają stratę czasu?

Smartfony i tablety – czy zawsze oznaczają stratę czasu?


Dzieci zewsząd otoczone są poprzez urządzenia mobilne. Coraz więcej rodziców decyduje się podarować swojemu dziecku tablet, czy smartfon. Niejednokrotnie żałują oni później swojej decyzji, gdyż dzieci korzystają z tych urządzeń jedynie w celach rozrywkowych, często mocno ich nadużywając.

 Czy smartfony i tablety zawsze muszą oznaczać „marnowanie czasu”? Oczywiście, że nie!

Jak wykorzystać smartfon do nauki czegoś nowego?

Dzieci mają tendencję do korzystania z urządzeń mobilnych na dwa sposoby - albo oglądają na nich filmy, albo grają w przeróżne gry. Bardzo często robią to, ponieważ nie znają alternatywy. Najmłodsi nie wiedzą w jaki inny sposób mogą skorzystać ze smartfonów i tabletów. To właśnie rodzice, opiekunowie i nauczyciele mogą pokazać dzieciom zupełnie inny sposób wykorzystania urządzeń mobilnych. Jest nim programowanie. Aby programować nie potrzebujemy świetnego sprzętu komputerowego – wystarczy do tego zwykły tablet, czy smartfon!

Dziecko może stworzyć własną grę!

Które dziecko nie chciałoby zagrać we własną grę? A zagrać we własną grę stworzoną na smartfonie? Tym większa frajda! Od kilku lat dzieci, rodzice i nauczyciele fascynują się językiem Scratch – pozwalającym na tworzenie gier komputerowych. To bardzo proste w obsłudze narzędzie, które pisanie skryptów zamieniło w układanie ich z puzzli. Dzięki temu programować i tworzyć własne gry mogą nawet najmłodsze dzieci - co z resztą wychodzi im doskonale. Aż do tego stopnia, że Scratch został najpopularniejszym językiem programowania na świecie! To wszystko dzięki jego popularności wśród dzieci.

Biorąc pod uwagę ogromną popularność Scratch’a – niewiele jednak osób zdaje sobie sprawę z tego, że ma on swojego mobilnego odpowiednika. To Pocket Code. Aplikacja na smartfony i tablety, która pozwala na równie proste tworzenie gier i programów poprzez język oparty o puzzle.

Zajęcia z programowania dla dzieci

Ideę pozytywnego wykorzystywania sprzętu komputerowego, dzieci mogą poznać podczas zajęć w Matplanecie. Prowadzone przez firmę zajęcia uczą najmłodszych tworzenia własnych gier komputerowych z wykorzystaniem wspomnianego środowiska Scratch , a także innych edukacyjny narzędzi programistycznych, jak Small Basic, GDevelop, czy App Inventor. W programie zajęć Matplanety nie mogło zabraknąć także aplikacji Pocket Code - dzieci uczą się w mobilnych pracowniach, pracują na tabletach i mogą tworzyć w nich własne gry mobilne.

Zajęcia z programowania w Matplanecie prowadzone są na jedenastu poziomach – zależnych od wieku (od 6 do 16 lat) i zaawansowania grupy. Dzieci przychodzące do Matplanety, bardzo często zostają w niej przez wiele lat – a kończąc edukację, posiadają wiedzę i umiejętności godne profesjonalnych programistów.

Programowanie dla dzieci to nie tylko nauka. To świetna zabawa, mnóstwo frajdy, ćwiczenie logicznego myślenia, kombinowanie i wymyślanie nowych rozwiązań. W dwóch słowach: same plusy!

Artykuł przygotowany został przez Matplaneta.pl - to miejsce, w którym świeże i kreatywne umysły dzieci dostają wyzwania, które w zorganizowany i ustrukturyzowany sposób pozwalają im się rozwijać. Dzieci uczą się matematyki i logiki, ale nie w sposób szkolny – poznają je przez rozwiązywanie problemów, doświadczając tego, że te dwie nauki są właśnie po to – aby rozwiązywać problemy. W szkole dzieci często uczą się na sucho, nie mając odniesienia do rzeczywistej sytuacji, co powoduje, że tak nauka sprawia im trudności

Komentarze