Kategorie bloga
Zajęcia dodatkowe - najlepsza inwestycja w rozwój Twojego dziecka!

Zajęcia dodatkowe - najlepsza inwestycja w rozwój Twojego dziecka!


Zajęcia dodatkowe to jeden z lepszych sposobów na rozwijanie umiejętności i zainteresowań dziecka. We współczesnym świecie możliwości są naprawdę ogromne. Język angielski, niemiecki, piłka nożna, balet czy taniec towarzyski – to tylko kilka z wielu propozycji. Czym kierować się podczas wyboru zajęć dodatkowych i jak pogodzić je z codziennymi obowiązkami?

Co dają dziecku zajęcia dodatkowe?

Zajęcia dodatkowe to przede wszystkim możliwość rozwoju zainteresowań dziecka. Jest to także czas, który dziecko spędza ze swoimi rówieśnikami. Uczy się integracji, pracy w grupie, negocjacji, a także wzajemnego szacunku. Dla wielu rodziców pod pojęciem zajęć dodatkowych, kryje się  zainwestowanie w przyszłość dziecka.

Jak wybrać odpowiednie zajęcia dodatkowe?

Ze względu na ogromną ilość możliwości, wybór zajęć dodatkowych nie jest wcale taki łatwy. Rodzice bardzo często nie mogą się zdecydować czy zapisać synka do szkółki piłkarskiej czy może na lekcje pływania. Pamiętajcie, że niespełnione marzenia rodziców są najgorszym doradcą. Nie przelewajcie swoich niezrealizowanych pragnień i planów na dzieci.

W takim razie czym kierować się podczas wyboru zajęć dodatkowych? Poobserwujcie, porozmawiajcie, dowiedzcie się co lubią robić Wasze dzieci, co sprawia im przyjemność i przynosi satysfakcję. Dzieci bardzo często zmieniają swoje zainteresowania, nie jest to jednak powód do zrażania się. Zaproponujcie im kilka zajęć, pójdźcie na pierwsze zajęcia (najczęściej darmowe) i dajcie możliwość wyboru. Jeśli dziecko jest aktywnie fizycznie, wybierzcie się z nim do szkółki piłkarskiej, na zajęcia pływania, możecie mu także zaproponować lekcję tenisa. Z kolei dzieci, które posiadają zdolności językowe, warto zapisać na lekcje języka angielskiego, niemieckiego czy włoskiego.

Pamiętajcie, że zajęcia dodatkowe powinny być przyjemnością i mile spędzonym czasem. Dziecko powinno czerpać z nich satysfakcję i radość. Jeżeli nie chce w nich uczestniczyć, nie zmuszajcie go do niczego. Z biegiem czasu może samo Was poprosi, abyście zapisali je na któreś z nich.

Tutaj znajdziecie wyszukiwarkę zajęć dodatkowych dla dzieci w Waszym mieście >>> Zajęcia dodatkowe <<<


Jak pogodzić szkołę z zajęciami dodatkowymi? Jak zorganizować dzień, w którym obywają się zajęcia dodatkowe?

Rok szkolny to czas przepełniony mnóstwem zadań i wyzwań zarówno dla dzieci jak i rodziców. Odprowadzanie dziecka do szkoły, praca, szkoła, odrabianie lekcji, przygotowywanie posiłków – dla kogoś kto nie ma dzieci może wydawać się to łatwym zadaniem. Jednak rodzice doskonale wiedzą, że czasami trzeba stanąć na głowie, aby wszystko ze sobą pogodzić. A czy to codzienne zamieszanie i gonitwę można pogodzić jeszcze z zajęciami dodatkowymi? Oczywiście, dla chcącego nic trudnego.  

Zacznijmy od tego, że dzieci uczęszczające do szkoły podstawowej powinny mieć wolne od zajęć dodatkowych co najmniej dwa dni po szkole. Pozostaje Wam pogodzenie trzech dni w tygodniu ze szkołą i innymi obowiązkami. O ile z odwożeniem jednego dziecka na zajęcia dodatkowe nie powinniście mieć większego problemu, to dwójka lub trójka to już spore wyzwanie. Dlatego też najlepszym rozwiązaniem jest stworzenie planu dnia. Wszystko rozpiszcie dokładnie na kartce, którą przyczepicie do lodówki lub skorzystajcie z Kalendarza Rodzica, dostępnego dla Was bezpłatnie po zalogowaniu się na portalu. Dobry plan jest podstawą dobrej organizacji. Weźcie pod uwagę dni, które są dla Was najcięższe. Jeśli macie możliwość, możecie poprosić o pomoc bliskie Wam osoby. A może kolega Waszego synka, który mieszka nieopodal również uczestniczy w tych samych zajęciach? Jeśli tak, porozmawiajcie z jego rodzicami o naprzemiennym zawożeniu dzieci na treningi.

Czy koszt zajęć dodatkowych jest współmierny z korzyściami jakie czerpie dziecko?

W części szkół organizowane są darmowe zajęcia pozalekcyjne dla dzieci. Jest to najczęściej gra w piłkę nożna, czy kółka zainteresowań. Jeżeli jednak chcecie zapisać dziecko do szkółki pływackiej, na zajęcia tenisa, balet czy do szkoły językowej musicie liczyć się z dodatkowymi opłatami. Niektórzy zastanawiają się, czy na pewno warto jest inwestować pieniądze w tego rodzaju zajęcia. Jeśli widzicie, że dziecko chętnie uczy się języka angielskiego, czy lekcje baletu naprawdę sprawiają mu prawdziwą przyjemność, to warto. Rodzice w ten sposób inwestują w lepszą przyszłość swojego dziecka.

 Jeżeli jednak zauważycie, że zajęcia nie przynoszą żadnych rezultatów, a dziecko uczestniczy w nich niechętnie, nie zmuszajcie go do niczego. Pamiętajcie, zajęcia dodatkowe powinny przynosić dziecku satysfakcję i radość. To pewnego rodzaju nagroda i frajda, a nie kara

Tutaj znajdziecie wyszukiwarkę zajęć dodatkowych dla dzieci w Waszym mieście >>> Zajęcia dodatkowe <<<

Komentarze