Kategorie bloga
Zajęcia zaprogramowane na przyszłość - robotyka dla dzieci.

Zajęcia zaprogramowane na przyszłość - robotyka dla dzieci.


Żyjemy w świecie, w którym coraz większą rolę odgrywają roboty. Robotyka jest dyscypliną naukową, z której mniej lub bardziej świadomie korzystamy każdego dnia. Wszyscy używamy telefonów komórkowych, samochodów, sprzętów RTV i AGD. Przy produkcji każdego z nich wykorzystano zaawansowane, wyspecjalizowane maszyny - roboty. Pamiętajmy jednak, że te roboty, też ktoś musiał zaprojektować i skonstruować.

Dlaczego robotyka dla dzieci?

Warsztaty z robotyki to dość niecodzienny sposób zagospodarowania dziecku wolnego czasu. Zajęcia są prowadzone w taki sposób, aby już najmłodszych uczestników zachęcić do pogłębiania wiedzy dotyczącej nowych technologii. W większości przypadków roboty są budowane z klocków LEGO, co dodatkowo urozmaica prowadzone lekcje. Dzieci rozwijają wyobraźnię wizualno-przestrzenną, uczą się logicznego myślenia oraz pracy zespołowej. Współczesny świat dużymi krokami zmierza ku automatyzacji, co wiąże się z bardzo dużym zapotrzebowaniem na roboty.

Na czym polegają warsztaty?

Dzieci we współpracy z osobami prowadzącymi zajęcia budują rozmaite konstrukcje z klocków LEGO, a następnie mają za zadanie je w odpowiedni sposób zaprogramować. Odbywa się to przy użyciu specjalnej aplikacji, która jest dostosowana do umiejętności dzieci. Programowanie robotów polega na wykonywaniu kolejnych poleceń w formie bloczków o odpowiednich parametrach. Finalnie, robot ma wykonywać proste polecenia przekazane mu przez jego twórcę.

Wiek dziecka

Zajęcia z robotyki przeznaczone są dla dzieci w wieku minimum 5 lat. W większości przypadków są to warsztaty organizowane we współpracy z przedszkolami i szkołami, jako forma zajęć pozalekcyjnych. Wiele firm organizuje również pókolonie lub ferie, które połączone są z warsztatami. Niektóre z nich oferują również zorganizowanie urodzin, na których zaprezentowane zostaną roboty, a dzieci będą mogły samodzielnie spróbować je zbudować.

Inwestycja w przyszłość

Posyłając nasze dziecko na warsztaty z robotyki powinniśmy mieć poczucie, że to dobra inwestycja w przyszłość naszego malucha. Nie chodzi tu jednak o inwestycje w sensie materialnym, ale intelektualnym. Nigdy nie wiemy, co w danym momencie naszemu dziecku przypadnie do gustu. Być może będzie to właśnie budowanie robotów i takie zajęcia rozbudzą w nim prawdziwą ciekawość poznawania świata, odkryją jego prawdziwą pasję. Może się okazać również, że nasza pociecha w ogóle nie będzie zainteresowane tym tematem i nie pozostanie nam nic innego, jak dalsze poszukiwanie atrakcji dla dzieci.

Robotyka, to z całą pewnością przyszłość naszego świata. To najbardziej dynamicznie rozwijająca się dziedzina przemysłu. Pięciolatki niekoniecznie muszą znać się na programowaniu robotów, ale jeśli okaże się, że to lubią i potrafią, to dlaczego nie? Być może w przyszłym roku na Dzień Matki dostaniemy samosprzątający robot domowy :) 

Zajęcia i warsztaty z robotyki dla dzieci organizowane w Waszej okolicy znajdziecie na Rodzicowo.pl - w zakładce Warsztaty lub Zajęcia Dodatkowe - Inne.

Komentarze