Kategorie bloga
Co zrobić by dziecko polubiło szkołę?

Co zrobić by dziecko polubiło szkołę?


Większość dzieci i młodzieży nie przepada za chodzeniem do szkoły. Dla niektórych jest stresujące, dla innych jest nudne, a kolejnej grupie po prostu nie chce się do niej uczęszczać. Niezależnie od tego, jakie jest podejście Waszych dzieci, spróbujcie sprawić, aby polubili chodzenie do szkoły. Poznajcie konkretne strategie, które przekonają, że szkoła to nie tylko nauka, ale także zabawa i przyjaźń.

Część 1 -  Znalezienie nowych przyjaciół

 1. Chodzenie do szkoły może być czasami także świetną zabawą. Niezależnie od tego, czy Twoje dziecko interesuje się muzyką, piłką nożną czy jazdą konną, może odnaleźć dzieci, z którymi będzie mogło porozmawiać o wspólnych zainteresowaniach. Przerwa to świetny czas na poznanie przyjaciół. Rozmowa z rówieśnikami, to jeden z najlepszych sposobów na miłe spędzenie wolnego czasu w szkole.
  Wytłumacz swojemu dziecku, aby się nie martwiło, jeśli nie spędza czasu z „popularnymi” rówieśnikami. Czas spędzony z dziećmi, które mają podobne zainteresowania jest naprawdę cenniejszy.
 2. Kolejnym świetnym sposobem, aby znaleźć nowych przyjaciół jest dołączenie do kółka zainteresowań prowadzonego w szkole. Zapytaj swoje dziecko, w jakich zajęcia dodatkowych chciałoby uczestniczyć? Sprawdźcie opcje jakie oferuje szkoła i wspólnie rozważcie, które zajęcia są godne uwagi. Jeśli nie znajdziecie nic, co by Was zainteresowało, spróbujcie wybrać zajęcia, które wydają się Wam chociaż trochę interesujące. Może rozbudzicie w dziecku nową pasję?
 3. Sport zespołowy jest naszą kolejną propozycją.  Niektóre szkoły oferują zajęcia drużynowe, które pozwalają rywalizować z innymi szkołami. Dzięki temu, dzieci zapoznają  się z innymi rówieśnikami.  Piłka nożna, lekkoatletyka, koszykówka czy lekcje tańca sprawią, że szkoła stanie się nieco bardziej przyjazna i ciekawa.  Jeśli Twoje dziecko nie chce uprawiać sportu, może zawsze dopingować z innymi znajomymi.

Część 2 – optymizm i pozytywne nastawienie

 1. Pozytywne nastawienie jest niezwykle istotne. Jeśli Twoje dziecko obudzi się ze złym nastawieniem, ponury poranek zamieni się w zły dzień.  Możesz jednak sprawić, abyście wszyscy zaczęli dzień z uśmiechem na twarzy.  Nuć energiczne melodie, przygotuj śniadanie mistrzów i spraw, by wszyscy zaczęli miło dzień. Staraj się przygotowywać wartościowe śniadanie, które dostarczy Twojemu dziecku energię na cały dzień. Nie zapomnij o owocach, warzywach, produktach z ziarnami. Unikaj nadmiernie przetworzonych i słodkich produktów. Jeśli postanowicie, że chcecie, aby Wasz dzień był pozytywny i pełen radości, prawdopodobnie taki będzie!
 2. Razem z dzieckiem spersonalizujcie szkolne rzeczy. Taki drobny element może sprawić, że dziecko poczuje się  lepiej i bardziej komfortowo. Maluchowi możesz udekorować plecak, segregator czy notatnik. Używajcie nalepek, długopisów brokatowych, emblematu ulubionego zespołu lub innych rzeczy, które sprawią, że przebywanie w szkole stanie się milsze i zabawniejsze.
 3. Pozwól dziecku nosić ubrania, w których czuje się dobrze (nie mamy na myśli piżamy, czy rozciągniętego dresu). Trendy ciągle ulegają zmianie, więc trudno powiedzieć, jakie ubrania będą najfajniejsze w danym momencie. Jednak dzieci, które uczęszczają do szkoły nie muszą nosić najnowszych i najmodniejszych ubrań jakie dostępne są w centrum handlowym. Uczniowie powinny nosić ubrania, w których czują się dobrze i które podczas zabaw na przerwie nie ograniczają ich ruchów.

        Część 3 – dobra organizacja

 1. Dobra organizacja to podstawa. Zdaniem dzieci, jedną z bardziej stresujących i frustrujących rzeczy szkole jest ciągłe upewnianie się, czy mamy wszystko co powinniśmy mieć. Czy na pewno mam odrobioną  praca domową? Gdzie jest to zadanie matematyczne? Czy na pewno mam strój na w-f? Pomóż dziecku wszystko posegregować, rozplanować. Spis prac domowych, zadanych każdego dnia to również dobry pomysł. Ład, organizacja i porządek jest kluczem do sukcesu.
 2. Nauczycieli, podobnie jak i uczniów, możemy podzielić na lubianych i nielubianych. Jednak to właśnie nauczyciele są odpowiedzialni za uczniów i prowadzą zajęcia lekcyjne. Dzieci, które czują się sfrustrowane lub znudzone na zajęciach, nie powinny tego okazywać. Jeśli uczniowie będą mili dla nauczycieli, istnieje duże prawdopodobieństwo, że nauczyciele odwdzięczą się tym samym. Zachowanie to sprawi, że ​​każdy dzień Twojego dziecka w szkole będzie po prostu miły.
 3. Efektywne zarządzanie sobą w czasie, będzie dla Twojego dziecka dużym ułatwieniem. Praca domowa będzie o wiele mniej czasochłonna i pracochłonna, jeśli od razu, za pierwszym razem zostanie odrobiona. Rozpoczynanie zadania matematycznego, robienie przerwy i kończenie go za kilka godzin nie jest dobrym rozwiązaniem. Postaraj się wyeliminować niepokój i stres związany z pracą domową, który towarzyszy Twojemu dziecku. O wiele lepszym pomysłem jest odrabianie lekcji na bieżąco, niż pozostawianie ich na ostatnią chwilę. Czy poranek nie byłby o wiele milszy, gdyby niektóre dzieci nie kończyły rano odrabiania lekcji? Czy pobyt w szkolny nie byłby fajniejszy, gdyby dziecko nie martwiło się, że dostanie złą ocenę za brak pracy domowej?
 4. Wytłumacz i uświadom swojemu dziecku, że zawsze może poprosić o pomoc, jeśli ma problem z odrobieniem zadania domowego. Jeśli coś dla niego okazuje się niejasne, może zapytać starsze rodzeństwo, rodziców, czy przyjaciółkę. Odrabianie lekcji stanie się wówczas o wiele przyjemniejsze. Uczeń ma prawo również zapytać swojego nauczyciela, czy może zostać 10 minut po szkole, aby zadać kilka pytań dotyczących pracy domowej.
 5. Dzieci może nie zdają sobie jeszcze sprawy z tego, że warto unikać nieporozumień. Uczniowie uważają, że robienie innym psikusów i płatanie figli to wspaniała rozrywka. Wytłumacz dziecku, że niewłaściwe zachowanie w szkole, robienie rówieśnikom na złość, bicie się, może przynieść tylko same problemy.

Proste rzeczy, dobra organizacja, wygodne ubranie, kontakt z rówieśnikami, ciekawe zajęcia dodatkowe to tylko klika z elementów, które sprawią, że chodzenie do szkoły nie będzie męczarnią. Będzie przyjemnością, szansą na naukę, dobrą zabawę i spotkania towarzyskie.

źródło: https://www.wikihow.com
Źródło zdjęć: Unsplash.com


Komentarze