Kategorie bloga
Co zrobić gdy dziecko nie chce chodzić do szkoły?

Co zrobić gdy dziecko nie chce chodzić do szkoły?


Twoje dziecko już od dłuższego czasu nie chce chodzić do szkoły? Każdego poranka marudzi i pyta czy nie mogłoby dzisiaj zostać w domu? A może taki gorszy dzień zdarza się jedynie raz na kilkanaście dni? Za każdym razem gdy maluch nie chce iść do szkoły, winę zganiasz na jego lenistwo? A z Twoich ust padają słowa „Paluszek i główka to szkolna wymówka”. Jak postąpić w sytuacji gdy dziecko nie chce chodzić do szkoły? Zmusić go do pójścia czy może pozwolić zostać w domu? Przygotowaliśmy porady dla rodziców, które mamy nadzieję pomogą Wam w rozwiązaniu tego problemu.

Czy to na pewno lenistwo?

Jeżeli dziecko raz na jakiś czas marudzi i nie chce iść do szkoły, najprawdopodobniej ma gorszy dzień i dopadł go tak zwany leń. Jeśli jednak każdego dnia maluch płacze i prosi, aby mógł zostać w domu, możemy mieć do czynienia z nieco poważniejszym problemem, którego z całą pewnością nie można lekceważyć.

Fobia szkolna

Ból głowy, ból brzucha, gorączka, wymioty, biegunka, a nawet wysypka to objawy jakie najczęściej towarzyszą fobii szkolnej. Fobia szkolna to rodzaj nerwicy sytuacyjnej, której absolutnie nie można lekceważyć. Nie wmawiajcie dziecku, że symuluje, udaje i robi wszystko, aby tylko nie pójść do szkoły. Jeśli podejrzewacie, że Wasz maluch może borykać się z takim problemem, powinniście zasięgnąć porady specjalisty. Skonsultujcie się z lekarzem psychiatrą. Dzieci, które nie czują się kochane lub są nękane przez kolegów bądź mają bardzo duże problemy z nauką mogą nabawić się takiego rodzaju nerwicy.

Wagarowicz

Bardzo dużo dzieci często udaje i symuluje, aby móc opuścić zajęcia. Jeżeli dziecko ukrywa przed Wami nieobecności w szkole, oszukuje, jest pod dużym wpływem rówieśników, a po lekcjach najchętniej spędzałoby czas z koleżankami bądź kolegami na podwórku to najprawdopodobniej macie do czynienia z wagarowiczem.

Co zrobić, gdy dziecko nie chce chodzić do szkoły?

  • Pamiętajcie, szczera rozmowa jest najważniejsza. Nie krzyczcie i nie stosujcie żadnych kar. Jeżeli dziecko będzie wiedziało, że może Wam zaufać, tylko wtedy zdecyduje się na szczerą rozmowę.
  • Opowiedzcie maluchowi o swoich problemach w szkole i o sposobach ich rozwiązywania.
  • Dziecko może mieć problem z nauką. Odrabiajcie razem lekcje, a jeśli zauważysz, że Twoja pociecha ma problem z jakimś zagadnieniem, wytłumacz i pomóż mu je zrozumieć.
  • Kiedy dziecko dostanie gorszy stopień nie karz go za to, tylko usiądźcie razem i nauczycie się do poprawy sprawdzianu.
  • Możecie także zapisać malucha na zajęcia dla dzieci, na których może poznać nowe koleżanki i kolegów.
  • Porozmawiajcie z pedagogiem szkolnym – może on pomoże Wam w ustaleniu problemu.
  • Wybierzcie się na warsztaty dla rodziców – w takim miejscu zasięgniecie porady specjalisty i otrzymacie wiele cennych wskazówek.
  • Nie pytaj ciągle „ A jak było w szkole?”, zapytaj „Co u Ciebie słychać?”.
  • Jeżeli dziecko będzie czuło, że Wy w nie wierzycie i niezależnie od tego czy dostanie 3 czy 5 będziecie je tak samo mocno kochać, może zmienić podejście i zacząć chętniej chodzić do szkoły.
  • A może maluch nie ma koleżanek ani kolegów? Dobrym pomysłem jest zorganizowanie małego przyjęcia dla dzieci, na które Wasza córeczka bądź synek zaprosi znajomych z klasy. To fajny sposób na nawiązanie nowych przyjaźni.

O tym, co zrobić, gdy dziecko nie chce odrabiać lekcji przeczytacie tutaj.

Jeżeli Wasze dziecko nie chce chodzić do szkoły, nie lekceważcie i nie bagatelizujcie takiej sytuacji.  Nigdy nie macie pewności czy to zwykłe lenistwo czy może niestety nieco poważniejszy problem. Mamy nadzieję, że nasze porady okażą się pomocne i Wasze pociechy już niedługo chętniej będą maszerowały na zajęcia lekcyjne.


Komentarze