Pokaż

Zapomniałeś hasła?

Pokaż

Podaj swój adres e-mail, na którego wyślemy link do zmiany hasła


Wróc do logowania

Zamknij
Zamknij

Blog Problemy w nauce

Wróć
Kategorie bloga
Co zrobić gdy dziecko nie chce chodzić do szkoły?

Co zrobić gdy dziecko nie chce chodzić do szkoły? 3


Twoje dziecko już od dłuższego czasu nie chce chodzić do szkoły? Każdego poranka marudzi i pyta czy nie mogłoby dzisiaj zostać w domu? A może taki gorszy dzień zdarza się jedynie raz na kilkanaście dni? Za każdym razem gdy maluch nie chce iść do szkoły, winę zganiasz na jego lenistwo? A z Twoich ust padają słowa „Paluszek i główka to szkolna wymówka”. Jak postąpić w sytuacji gdy dziecko nie chce chodzić do szkoły? Zmusić go do pójścia czy może pozwolić zostać w domu? Przygotowaliśmy porady dla rodziców, które mamy nadzieję pomogą Wam w rozwiązaniu tego problemu.

Czy to na pewno lenistwo?

Jeżeli dziecko raz na jakiś czas marudzi i nie chce iść do szkoły, najprawdopodobniej ma gorszy dzień i dopadł go tak zwany leń. Jeśli jednak każdego dnia maluch płacze i prosi, aby mógł zostać w domu, możemy mieć do czynienia z nieco poważniejszym problemem, którego z całą pewnością nie można lekceważyć.

Fobia szkolna

Ból głowy, ból brzucha, gorączka, wymioty, biegunka, a nawet wysypka to objawy jakie najczęściej towarzyszą fobii szkolnej. Fobia szkolna to rodzaj nerwicy sytuacyjnej, której absolutnie nie można lekceważyć. Nie wmawiajcie dziecku, że symuluje, udaje i robi wszystko, aby tylko nie pójść do szkoły. Jeśli podejrzewacie, że Wasz maluch może borykać się z takim problemem, powinniście zasięgnąć porady specjalisty. Skonsultujcie się z lekarzem psychiatrą. Dzieci, które nie czują się kochane lub są nękane przez kolegów bądź mają bardzo duże problemy z nauką mogą nabawić się takiego rodzaju nerwicy.

Wagarowicz

Bardzo dużo dzieci często udaje i symuluje, aby móc opuścić zajęcia. Jeżeli dziecko ukrywa przed Wami nieobecności w szkole, oszukuje, jest pod dużym wpływem rówieśników, a po lekcjach najchętniej spędzałoby czas z koleżankami bądź kolegami na podwórku to najprawdopodobniej macie do czynienia z wagarowiczem.

Co zrobić, gdy dziecko nie chce chodzić do szkoły?

  • Pamiętajcie, szczera rozmowa jest najważniejsza. Nie krzyczcie i nie stosujcie żadnych kar. Jeżeli dziecko będzie wiedziało, że może Wam zaufać, tylko wtedy zdecyduje się na szczerą rozmowę.
  • Opowiedzcie maluchowi o swoich problemach w szkole i o sposobach ich rozwiązywania.
  • Dziecko może mieć problem z nauką. Odrabiajcie razem lekcje, a jeśli zauważysz, że Twoja pociecha ma problem z jakimś zagadnieniem, wytłumacz i pomóż mu je zrozumieć.
  • Kiedy dziecko dostanie gorszy stopień nie karz go za to, tylko usiądźcie razem i nauczycie się do poprawy sprawdzianu.
  • Możecie także zapisać malucha na zajęcia dla dzieci, na których może poznać nowe koleżanki i kolegów.
  • Porozmawiajcie z pedagogiem szkolnym – może on pomoże Wam w ustaleniu problemu.
  • Wybierzcie się na warsztaty dla rodziców – w takim miejscu zasięgniecie porady specjalisty i otrzymacie wiele cennych wskazówek.
  • Nie pytaj ciągle „ A jak było w szkole?”, zapytaj „Co u Ciebie słychać?”.
  • Jeżeli dziecko będzie czuło, że Wy w nie wierzycie i niezależnie od tego czy dostanie 3 czy 5 będziecie je tak samo mocno kochać, może zmienić podejście i zacząć chętniej chodzić do szkoły.
  • A może maluch nie ma koleżanek ani kolegów? Dobrym pomysłem jest zorganizowanie małego przyjęcia dla dzieci, na które Wasza córeczka bądź synek zaprosi znajomych z klasy. To fajny sposób na nawiązanie nowych przyjaźni.

O tym, co zrobić, gdy dziecko nie chce odrabiać lekcji przeczytacie tutaj.

Jeżeli Wasze dziecko nie chce chodzić do szkoły, nie lekceważcie i nie bagatelizujcie takiej sytuacji.  Nigdy nie macie pewności czy to zwykłe lenistwo czy może niestety nieco poważniejszy problem. Mamy nadzieję, że nasze porady okażą się pomocne i Wasze pociechy już niedługo chętniej będą maszerowały na zajęcia lekcyjne.


Komentarze


Dorota /

Zaangażowanie rodziców w szkołę dzieci, jest kluczowe zwłaszcza na początku tej drogi.

Kate Kate /

Macie rację, nigdy nie można niczego lekceważyć.

Magdalena /

Bardzo ważne jest, aby rozmawiać ze swoim dzieckiem i szukać przyczyny.