Kategorie bloga
Co zrobić, gdy dziecko nie chce odrabiać lekcji?

Co zrobić, gdy dziecko nie chce odrabiać lekcji?


Czy Twoje dziecko robi wszystko, byle tylko nie odrobić lekcji? Wierci się, kombinuje jak wyjść z domu, krzyczy lub płacze? Potem na pewno musicie nadrabiać wszystko późną nocą albo wysłuchiwać narzekań nauczyciela. Przeczytajcie, jak poradzić sobie z małym buntownikiem i zmotywować go do odrabiania lekcji. Oto 7 zasad, które pomogą Wam rozwiązać ten problem.

7 zasad, które musisz wprowadzić w życie, gdy dziecko nie chce odrabiać lekcji:

1. Nie przejmuj całkowitej kontroli nad dzieckiem - poznaj je

Rodzice często twierdzą, że ich dzieci w ogóle nie są zmotywowane do nauki i odrabiania lekcji. Tymczasem okazuje się, że dzieci mają motywację, ale widzą to inaczej niż rodzice. Narzucanie swojej wersji prowadzi do nieporozumień i toczenia walk zamiast do współpracy.

2. Popatrz wstecz

Zastanów się, sprawdzało się w przeszłości, kiedy dziecko odrabiało lekcje bez problemów. Jak się zachowywaliście, co mogło je motywować do nauki. Zapytaj swojego syna lub córkę. Znajdź różnicę między obecnym zachowaniem. Pamiętaj, aby doceniać to w czym dziecko jest dobre, a nie tylko krytykować za przyniesione jedynki. To strasznie demotywuje. Może chciałoby mieć jakieś hobby, chodzić na zajęcia dodatkowe lub warsztaty dla dzieci i młodzieży? To dobry sposób na zmotywowanie do wykonania obowiązków: "Będziesz chodził na zajęcia, ale pod warunkiem odrobienia lekcji na czas."

3. Zaprzestań nocnych walk

Przestań walczyć z dzieckiem co noc i zdystansuj się. Potraktuj pracę domową jako sprawę do rozstrzygnięcia między uczniem a nauczycielem. Ty zajmij się swoją pracą, dziecko natomiast niech zajmie się swoją. 

4. Zrób sobie przerwę

Kiedy czujesz, że Twoja cierpliwość się kończy zrób przerwę w pomaganiu dziecku.  Zostaw je samo choć na kilka minut. Twoje podniesione ciśnienie nikomu dobrze nie służy. 

5. Ustalcie zasady odrabiania lekcji

Najlepiej spisać zasady na kartce i powiesić w widocznym miejscu. Niewykonanie zadań skutkuje pewnymi z góry ustalonymi konsekwencjami. Przykładowo:

  1. Adaś odrabia pracę domową po szkole od godziny 17:00.
  2. Odrabianie lekcji odbywa się przy dużym stole w jadalni. Przed kolacją należy sprzątnąć swoje rzeczy.
  3. Jeśli oceny się pogarszają ograniczamy czas na oglądanie telewizji/gry na komputerze.
  4. Weekend zaczyna się kiedy wszystkie lekcje będą odrobione. Wszystkie atrakcje są dozwolone po wykonaniu pracy.

6. Skup się na sobie

Poświęcając całą uwagę na prace domowe dziecka nie myślisz o swoich aktywnościach. Pomyśl o swoich celach, swojej pracy domowej. Przecież masz do zrobienia masę rzeczy, które czekają na swoją kolej. Nie możesz poświęcić całego czasu na odrabianie lekcji z dziećmi.

7. Pozwól dziecku podejmować decyzję i  ponieść ich konsekwencje

Jeśli Twoje dziecko wybierze wolny wieczór i nie odrobi lekcji - niech poniesie konsekwencję swoich decyzji (nienarzuconych przez rodziców). Jeśli wykona słabo pracę i dostanie marną ocenę - niech wie, że jest odpowiedzialne za swoje czyny. Możesz tylko zapytać: Czy jest zadowolone ze swoich wyników? Co może zrobić, żeby je poprawić? Czy potrzebuje Twojej pomocy? Jeśli poprosi możesz pomóc mu sporządzić plan działania. Nie możesz jednak robić nic za niego.

Pamiętaj, że praca domowa jest obowiązkiem Twojego dziecka - nie Twoim. Musi ono nauczyć się odpowiedzialności za swoje czyny i wiedzieć, że mama za niego wszystkiego nie zrobi. Popatrz na całą sytuację z dystansem, pomagaj, ale nie wyręczaj. Jeśli trzeba, zapisz dziecko na zajęcia dodatkowe lub korepetycje.


Komentarze