Kategorie bloga
Jak ćwiczyć z dzieckiem logiczne myślenie?

Jak ćwiczyć z dzieckiem logiczne myślenie?


Jednym z kluczowych elementów w rozwoju dziecka jest logiczne myślenie. Coraz częściej rodzice zastanawiają się, w jaki sposób mogą rozwijać tę umiejętność u swoich dzieci. Maluchy uwielbiają poznawać świat, interesują się wszystkim co je otacza, rozwiązują zagadki i kombinują. I co ciekawe, to właśnie przez zabawę i ćwiczenia mogą rozwijać i trenować logiczne myślenie.

Czym jest logiczne myślenie?

Logiczne myślenie inaczej rozumowanie to umiejętność, która zapewnia prawidłowy rozwój i sprawne funkcjonowanie. To właśnie dzięki niemu możemy podejmować słuszne decyzje, wyciągać wnioski i rozwiązywać problemy. Pomaga nam ono również w komunikowaniu się, w pracy w zespole, a także wpływa na efektywność uczenia się. Logiczne myślenie pomaga dzieciom w lepszym zrozumieniu świata i mobilizuje do kreatywnego podejścia. Nic więc dziwnego, że rodzice coraz większą uwagę przywiązują do ćwiczenia logiki u dzieci i szukają dla nich zajeć dodatkowych rozwijających te umiejętność.

Jak sprawić by dziecko ćwiczyło logiczne myślenie?

Co ciekawe, logiczne myślenie można ćwiczyć i rozwijać. Dlatego już od najmłodszych lat życia dziecka, warto przywiązać dużą wagę to rozwoju tej umiejętności. Zabawa to jedna z czynności, w której każdy maluch chętnie uczestniczy. Nauka przez zabawę jest najlepszą formą ćwiczenia logicznego myślenia.

  • Zgadnij co mam na myśli – to jedna z prostszych zabaw, do której nie będziecie potrzebować żadnych dodatkowych rekwizytów. Będziecie mogli bawić się dosłownie wszędzie, w drodze z przedszkola, podczas przygotowywania posiłku, a nawet na zakupach. Opowiadajcie dziecku o czymś (może to być przedmiot, osoba, czynność) ale nie używajcie „głównego słowa”. Zadaniem malucha będzie odgadnięcie, tego co macie na myśli.
  • Gry planszowe – gry planszowe to kolejna propozycja, dzięki której dzieci będą ćwiczyły logiczne myślenie. Wybierajcie takie gry, w których dziecko musi samo podejmować decyzje, coś wymyślić i pokombinować. Zarówno w sklepach stacjonarnych jak i internetowych znajdziecie mnóstwo ciekawych propozycji. Przed zakupem zapoznajcie się z przedziałem wiekowym dzieci, dla których gra jest przeznaczona oraz upewnijcie się, czy na pewno trenuje ona logiczne myślenie.
  • Łamigłówki, zgadywanki – sami w domowym zaciszu, możecie przygotować dziecku rozwijające umysł łamigłówki. Na karteczkach narysujcie kilkanaście różnych przedmiotów należących do różnych rodzin. Poproście, aby dziecko spróbowało je prawidłowo pogrupować. To tylko nasza propozycja, a możliwości jest naprawdę wiele.
  • Warcaby, szachy – niezawodnym sposobem, który pozwala dzieciom rozwinąć logiczne i strategiczne myślenie są warcaby i szachy. Warcaby to propozycja dla nieco mniejszych dzieci, a szachy są dla starszaków. Zobacz, gdzie w Twojej okolicy odbywają się zajęcia: szachy dla dzieci.
  • Nauka programowania – w internecie dostępnych jest wiele darmowych programów, które umożliwiają dziecku tworzenie i wymyślanie historyjek, gier czy piosenek. Świetnym pomysłem są również zajęcia z programowania, robotyki dla dzieci. Najmłodsi poprzez zabawę uczą się logicznego myślenia.

Mamy nadzieję, że zainspirowaliśmy Was do wspólnej zabawy z dziećmi, która ćwiczy i rozwija ich logiczne myślenie. A może poszukacie zajeć dodatkowych w tym kierunku lub zorganizujecie urodziny z motywem programowania? Miłej zabawy!


Komentarze