Kategorie bloga
Jak nauczyć dziecko tabliczki mnożenia?

Jak nauczyć dziecko tabliczki mnożenia?


Wiele dzieci zmaga się z nauką tabliczki mnożenia, a Ty jako rodzic powinieneś im w tym pomóc. Będziesz potrzebował czasu, strategii i cierpliwości, aby pomóc dziecku opanować tę trudną na początku umiejętność.

Część 1 – nauczanie umiejętności mnożenia

 1. Potrzeba czasu. Usiądź z dzieckiem, gdy oboje będziecie gotowi by wgłębiać się w temat. Jeśli jesteś zajęty pracą lub dziecko jest zbyt zmęczone czy głodne, nauka nie będzie tak owocna, jak byś tego oczekiwał. Poświęćcie 30 minut i nie pozwól, by cokolwiek Was rozpraszało. Nie zapomnij wyłączyć telewizora, komputera, radia. Energia i entuzjazm są bardzo ważne!

 2. Zacznij od faktów. Jeśli Twoje dziecko nie zna podstawowej koncepcji mnożenia, zapoznaj je z nią. Wytłumacz mu, że 4x3 to 4 + 4 + 4.

 3. Poproś swoje dziecko, aby przyniosło książkę do matematyki i wszelkie pomoce. Będziesz mógł dokładnie zobaczyć, czego się uczą i jakie metody nauczania stosowane są w szkole.
   
 4. Przygotuj tabelę o wymiarach 12 kratek na 12 kratek. W górnym wierszu i w bocznej kolumnie napisz liczby od 0 do 10. Pozostałe wolne przestrzenie odpowiednio uzupełnijcie np. 5 x 5 wynik 25. Każdą krateczkę, uzupełnij na spokojnie razem z dzieckiem. Taka tabela jest pomocna dla dzieci, które dopiero zaczynają naukę.
   
 5. Pokaż dziecku, że każda odpowiedź powtarza się, więc technicznie, musi nauczyć się tylko połowy tabeli - 3x7 to to samo, co 7x3. Po tym jak Twoje dziecko opanuje przedział 0-3, zajmijcie się przedziałem na 4-7, a następnie 8-10. Jeśli chcesz nauczyć swoje dziecko jeszcze więcej możesz dodać do tabeli również liczby 11 i 12.
 6. Omów dokładnie całą tabelę. Nie wszystkiego trzeba uczyć się na pamięć. Daj dziecku kilka wskazówek. 
  - Wszystkie wielokrotności dziesięciu mają na końcu zero.
  - Wszystkie wielokrotności 5 są o połowę mniejsze od wielokrotności dziesięciu. (10x5 = 50; 5x5 = 25)
  - Dowolna liczba razy 0 to nadal 0. Bez względu na wszystko.

Część 2 - zapamiętywanie

 1. Gdy Twoje dziecko zna już podstawy, ćwiczcie o każdej porze dnia. Trenujcie podczas śniadania, w trakcie reklam i na kilka minut przed snem. W miarę postępów Twoje dziecko będzie coraz szybsze.

 2. Spraw, żeby nauka była czymś fajnym. Poproś dziecko, aby przygotowało zestaw kart. Małe, białe karteczki będą wystarczające. Z jednej strony niech napisze działanie matematyczne np. 6x6, a z drugiej strony wynik czyli 36. Już samo przygotowanie kart będzie treningiem. Urządźcie wyścigi. Sprawdźcie, ile poprawnych odpowiedzi dziecko jest w stanie udzielić w przeciągu minuty. Jest to również dobry sposób, aby sprawdzić, które działania sprawiają mu trudność.

 3. Nietuzinkowa gra w karty. Podzielcie talię kart na połowę, każdy z graczy otrzymuje jedną z nich. Karty połóżcie przed sobą na kupce – nie podglądajcie! Jednocześnie każdy z graczy odwraca swoją pierwszą kartę. Osoba, która jako pierwsza poda poprawny wynik mnożenia tych dwóch liczb, otrzymuje obie karty (celem gry jest zebranie ich wszystkich). Przykładowo, jeśli odwrócicie 7 i 5, powinniście szybko odpowiedzieć 35. Ustalcie, że waleta, królową i króla traktujecie jako zero. Równie dobrze możecie je całkowicie usunąć.
   
 4. A teraz powiedz liczbę, np. 30. Poproś dziecko, aby powiedziało wszystkie  możliwe kombinacje, które dają taki wynik ( 5 x 6 i 3 x 10)
   
 5. Powiedz liczbę, a następnie poproś o kolejną wielokrotność. Na przykład 8, wielokrotność 16.

Część 3 - Nagradzanie dziecka

 1. Zachęć dziecko do nauki. Oczywiście nie obiecuj pieniędzy, ani żadnych zakupów. Ulubione przekąski, wspólnie spędzony czas, wspólna zabawa to zawsze dobry pomysł. Większe nagrody zachowaj na później, kiedy dziecko odniesie w szkole duży sukces.

 2. Chwal swoje dziecko.  Zawsze chwal i doceniaj swoje dziecko, nawet jeśli nie opanowało całej tabliczki mnożenia. Twoja pochwała zmotywuje je do dalszej nauki. Pokaż mu, jak cieszysz się z każdego, nawet małego sukcesu. Negatywne zachowanie może spowodować niechęć do nauki i bunt dziecka.

 3. Rób przerwy. Żadne dziecko nie może uczyć się godzinami. Kiedy wyczujesz, że jest zmęczone, zrób przerwę. Prawdopodobnie Ty też tego potrzebujesz.

Część 4 - Sprawdzanie postępów

 1.  W większości szkół dostępne są już dzienniki elektroniczne. Sprawdzaj postępy i oceny swojego dziecka. Nie zapomnij zapytać jak dziecku minął dzień w szkole i jak napisał kartkówkę z matematyki. Zawsze można także zadzwonić do nauczyciela i zapytać o program nauczania. Zaangażowany rodzic jest zawsze mile widziany.

źródło: https://www.wikihow.com


Komentarze