Kategorie bloga
Jak sprawić, aby szkolny plecak dziecka był lżejszy?

Jak sprawić, aby szkolny plecak dziecka był lżejszy?


A co Ty tam nosisz, kamienie? Takie pytanie zadał chyba każdy rodzic swojemu dziecku, po podniesieniu jego tornistra. Kiedy wieczorem, dziecko pakuje swój plecak do szkoły, zapewne czasami z niedowierzaniem przyglądacie się, ile rzeczy do niego wkłada.

Pod pojęciem 6 godzin lekcyjnych kryje się 6 podręczników, 6 zeszytów, piórnik, a czasami jeszcze zeszyty ćwiczeń. Pojedynczo, każdy z tych przedmiotów nie waży zbyt wiele, jeżeli jednak zsumuje się wagę ich wszystkich, to sprawa wygląda już zupełnie inaczej. Badania dowodzą, że plecaki dzieci ważą aż 30% masy ich ciała. Tornister 4-klasitki waży ponad 6 kg - bez picia, jedzenia czy stroju na zajęcia sportowe. Jeśli Wasze dzieci borykają się z takim problemem, ten test jest właśnie dla Was.

Co zrobić, aby szkolny plecak dziecka był lżejszy?

Czy jest to w ogóle możliwe, aby dziecko nie musiało dźwigać na plecach 6 a czasami nawet i 8 kg? Oczywiste jest, że zbyt ciężki tornister utrwala wady postawy i powoduje ból kręgosłupa. Nauczyciele wymagają, aby uczniowie podczas zajęć lekcyjnych mieli na ławce książkę i zeszyt do danego przedmiotu. W końcu to szkoła, a nie wakacje, więcej też nie powinniśmy im się dziwić. Nie sprawimy, że tornister stanie się lekki jak piórko, możemy jednak postarać się, aby ważył te dwa kilogramy mniej.

1. Koleżeńska współpraca

Podręczniki szkolne wydawane się na stosunkowo ciężkim, kredowym papierze. I to właśnie on odpowiedzialny jest za wagę książki. Na szkolnej ławce powinna znajdować się książka do danego przedmiotu, jednak nikt chyba nie powiedział, że muszą być aż dwie. Zaproponuj swojemu dziecku, aby dogadało się z kolegą ze szkolnej ławki. Jednego dnia podręcznik przynosi jeden uczeń, a drugiego drugi.

2. Kserówki

Podczas szkolnego zebrania poruszcie z nauczycielem temat kserówek przygotowywanych dla uczniów. Na początku lekcji, uczniowie dostają od nauczyciela skserowaną część książki, która niezbędna będzie im danego dnia. Rozwiązanie marzenie!

3. Elektroniczne książki

Wiele wydawnictw oferuje książki także w wersji elektronicznej. Może warto wspólnie z nauczycielami rozważyć taką opcję?

4. Zamykana szafki w szkole

Zamykane szafki w szkole, pomogłyby w rozwiązaniu problemu ciężkich plecaków. Dzieci mogłyby zostawiaćw nich rzeczy, których nie będą potrzebować w domu.

5. Lżejsze przedmioty

Podczas przygotowywania wyprawki szkolnej, postarajcie się wybierać lżejsze przedmioty. Duży, metalowy piórnik zastąpcie mniejszym materiałowym. Zamiast 20 kredek i 20 mazaków, kupcie zestawy składające się z 10 elementów. Zwróćcie również uwagę na wagę plecaka, wybierzcie oczywiście ten lżejszy. A drugie śniadanie spakujcie w lekkie jak piórko jednorazowe torebeczki, lub lekkie, plastikowe pojemniczki.

6. Sprawdzajcie tornister

Przed wyjściem dziecka z domu sprawdźcie zawartość tornistra. Dzieciom pomysłów nie brakuje, a co za tym idzie możecie znaleźć w plecaku niepotrzebne zabawki, stare kanapki, a nawet kamienie…

Według norm zdrowotnych, plecak dziecka nie powinien ważyć więcej niż 20% jego wagi. Zwracajcie uwagę na to, co chowają do tornistra Wasze dzieci, a z nauczycielami na najbliższym zebraniu poruszcie temat ciężkich plecaków. Zarówno jednej jak i drugiej stronie zależy przecież nie tylko na edukacji uczniów, ale także na ich zdrowiu.


Komentarze