Kategorie bloga
Wykluczenie z grupy w szkole podstawowej - jak wspierać dziecko w takich przypadkach?

Wykluczenie z grupy w szkole podstawowej - jak wspierać dziecko w takich przypadkach?


Problem wykluczenia z grupy w szkole podstawowej nie jest niestety rzadkością. Niemalże w każdej klasie znajduje się osoba, która jest nieakceptowana i odrzucona przez pozostałych rówieśników. Jeśli to właśnie Twoje dziecko boryka się z takim problemem, a Ty nie masz pomysłu w jaki sposób mu pomoc, przygotowaliśmy kilka cennych wskazówek. Mamy nadzieję, że okażą się one pomocne.

Kozioł ofiarny

Już od dłuższego czasu Twoje dziecko wraca ze szkoły smutne, a czasami nawet ze łzami w oczach? W każdej klasie tworzy się grupka najpopularniejszych osób, które czują się bezkarne i którym wydaje się, że mogą rządzić pozostałymi rówieśnikami. W każdym przypadku schemat wygląda bardzo podobnie. Grupka, którą przewodzi lider, wybiera kozła ofiarnego, którego szykanuje, przezywa i odtrąca. Osoba, która została wykluczona czuje się gorsza, nic nie warta i bezsilna. Bardzo często czuje smutek i żal do całego otoczenia, nie rozumie dlaczego to właśnie na niej wszyscy postanowili się wyładować. Niestety odrzucone dzieci bardzo często zamykają się na świat, opuszczają się w nauce i tracą radość z życia. Każdemu wyjściu do szkoły towarzyszy niechęć, a czasami nawet i płacz.

Dlaczego spotkało to właśnie moje dziecko?

Dla każdego rodzica to właśnie jego dziecko jest najukochańsze, najmądrzejsze i najcudowniejsze. Jeśli jesteście rodzicami, na pewno wiecie co mamy na myśli. Jeśli to właśnie Wasz skarb został wykluczony z grupy, z całą pewnością nie możecie zrozumieć tej sytuacji. Dlaczego? Ofiarami w edukacji wczesnoszkolnej padają skrajnie różne dzieci. Najczęściej jednak grupa wyklucza osoby, które udzielają się na lekcjach, są aktywne i dobrze się uczą. Bycie dobry uczniem nie cieszy się we współczesnych czasach popularnością w szkole. Zdecydowanie lepiej jest być rozrabiaką i małym łobuzem. Niestety dzieci potrafią być brutalne, odtrącają również osoby grzeczne, spokojne, ale także gorzej ubrane czy pochodzące z biedniejszych rodzin.

Jak pomóc dziecku?

Jeśli chcesz pomóc odrzuconemu dziecku, powinnaś rozpocząć obserwację malucha w grupie, która jest naprawdę bardzo ważna. Ty bowiem znasz zachowania swojego dziecka w domu, nie wiesz jakie jest w grupie, pośród rówieśników. Możesz wybrać się na wycieczkę szkolną, w trakcie której zaobserwujesz i poznasz dokładne zachowania Twojej pociechy. Powinnaś także spotkać się z wychowawcą i psychologiem szkolnym. Poproś ich o pomoc, zapytaj o zdanie, może otrzymasz od nich cenne informacje. Możesz zasugerować, aby w trakcie godziny wychowawczej nauczyciel poruszył temat odtrącenia i odizolowania. Dobrym pomysłem, który może pomóc w zintegrowaniu z grupą, będzie organizowanie zadań i ćwiczeń w grupie.

Jak wspierać dziecko?

Może nawet nie wszyscy zdają sobie sprawę, jak ważną rolę odgrywa wsparcie wykluczonego z grupy dziecka. Buduj u niego pewność siebie i poczucie własnej wartości. Chwal za najdrobniejsze rzeczy i często mów dziecku jak bardzo je kochasz. Twoja pociecha naprawdę tego bardzo potrzebuje.  Przeprowadź szczerą rozmowę z dzieckiem, przeanalizujcie różne sytuacje jakie mają miejsce w szkole i spróbujcie znaleźć przyczynę odizolowania od grupy. Naucz dziecko bycia asertywnym i zdolności mówienia „nie”.

Co zrobić żeby dzieci w klasie zaakceptowały Twoje dziecko? W integracji z grupą może pomóc fantastyczne przyjęcie urodzinowe. Pomyślcie gdzie można by było je zorganizować, zaplanujcie ciekawe atrakcje, smaczne przekąski, powinno być wystrzałowo. Niech Twoje dziecko zaprosi większość kolegów i koleżanek z klasy, może to pomoże w przełamaniu pierwszych lodów i nawiązaniu lepszych kontaktów. Możecie również zaprosić kilka osób do domu, na wieczorne szaleństwa przy pysznych naleśnikach i kubku kakao. Jeśli powyższe sposoby niestety nie poskutkują podpowiedz, aby Twoje dziecko spróbowało zaprzyjaźnić się z rówieśnikami z innych klas. Jeśli niestety i to nie poskutkuje, a problem z dnia na dzień się nasilał, wybierz się z dzieckiem do najbliższej poradni psychologiczno – pedagogicznej. Może porady specjalistów okażą się trafione i pomocne. W każdym bądź razie, trzymamy mocno kciuki, za pozytywne zakończenie! A co najważniejsze, wspierajcie i kochajcie swoje dziecko!

 

 


Komentarze