Kategorie bloga
10 rzeczy, które twoje dziecko powinno usłyszeć od ciebie w trakcie rozmowy o seksie

10 rzeczy, które twoje dziecko powinno usłyszeć od ciebie w trakcie rozmowy o seksie


Twoje dziecko ma 9, 10 czy 11 lat. Masz świadomość, że zbliża się czas, w którym dobrze byłoby porozmawiać o seksie. Czy masz rację? Nie, bo ten czas się nie zbliża, tylko już nadszedł. Jak zainicjować rozmowę z dzieckiem, jak powinna ona przebiegać i co najważniejsze – co twoja pociecha powinna od ciebie usłyszeć? Oto praktyczne porady dla rodziców.

Rozmowy o seksie – kiedy? Jak?

Celowo użyliśmy słowa „rozmowy”, a nie „rozmowa” – popularnym błędem rodziców jest przekonanie, że w końcu nadejdzie „wielki dzień rozmowy o seksie”, w którym dziecko dowie się wszystkiego raz, a dobrze. A rodzice odetchną z ulgą, że mają to za sobą.

Otóż nie, to nie powinno tak przebiegać. Rozmowa o seksie nie musi być „wielka”, za to powinna się wielokrotnie powtarzać. I wcale nie musi być sztucznie inicjowana! Przykład – dziecko ogląda z wami film, w przerwie pojawia się reklama podpasek. Pytasz córkę, czy wie, co to jest. Nie wie? Świetnie, podejmij temat.

Inna sytuacja – twoja koleżanka mówi ci, że jest w ciąży. Kiedy wychodzi, podejmujesz temat z synem i wyjaśniasz, jak powstają dzieci, w jaki sposób powstaje ciąża. Takich drobnych rozmów powinno być mnóstwo i tak naturalne podejście do tematu jest najlepszym, co możesz zrobić. Okazjonalnie, co jakiś czas, naturalnie.

Rozmowy o seksie – co musi usłyszeć twoje dziecko?

Jest 10 ważnych rzeczy, które w trakcie tych wielu drobnych rozmów twoje dziecko musi usłyszeć. Oto one:

1 z 10
10 rzeczy, które twoje dziecko powinno usłyszeć od ciebie w trakcie rozmowy o seksie

1. Seks to…

Twoje dziecko jest już za duże na zawoalowane historie o nasionku w brzuchu mamusi. Czas użyć słów: pochwa, penis, wzwód – zwłaszcza, że to ostatnie chłopcy w wieku 9 czy 10 lat już doskonale znają. Powiedz prawdę – o tym, że seks polega na wprowadzeniu penisa w pochwę kobiety, co możliwe jest tylko w stanie wzwodu, czyli gdy mężczyzna jest podniecony. Wyjaśnij, że wówczas do organizmu kobiety przenoszone są plemniki, które później łączą się (lub nie) z komórką jajową.


Komentarze