Kategorie bloga
Intymne tematy a wiek dziecka: o czym i jak rozmawiać z 3-latkiem, 6-latkiem, 12-latkiem?

Intymne tematy a wiek dziecka: o czym i jak rozmawiać z 3-latkiem, 6-latkiem, 12-latkiem?


Wciąż zdarza się, że dzieci są molestowanie seksualnie i nie wiedzą, że powinny głośno protestować, a także boją się „przyznać” do tego rodzicom. Wciąż zdarza się, że w ciążę zachodzą dwunasto- czy trzynastolatki. Nadal dzieje się tak, że dzieci dowiadują się, czym jest seks, od swoich kolegów lub z filmów porno. Nie wszystkiemu można zapobiec. Ale dzięki regularnym rozmowom ze swoją pociechą zwiększasz szanse na uniknięcie powyższych scenariuszy. Oto mały, intymny przewodnik dla rodziców.

Intymne tematy w rozmowach z przedszkolakiem

Trzy-, cztero- czy pięciolatek to dziecko odkrywające świat i ciekawe absolutnie wszystkiego. Jest otwarte, a rodzice są dla niego wszechwiedzący. Warto to wykorzystać i już wtedy zacząć wartościowe rozmowy na intymne tematy. Co konkretnie warto poruszyć?

1. Nagość

Najgorsze, co można zrobić, gdy dziecko przejawia zainteresowanie nagością i ludzkim ciałem, to je zbesztać. Dla malca w wieku przedszkolnym pytanie: „A co tu masz?” nie różni się od „A dlaczego marchewka jest pomarańczowa” – to prosta, zwykła ciekawość. I w taki też sposób należy odpowiadać – prosto! Wystarczy zwykłe: „Ty masz siusiaka, a mamusia ma pisię, chłopcy i dziewczynki mają inne ciała”.

Oczywiście kwestia nazewnictwa zależy już od nas. Niektórzy są zwolennikami bezpośrednich określeń, tj. wyjaśnienia dziecku, że są pochwy i penisy. Jednak w przełożeniu na życie codziennie wypada to dziwacznie, weźmy choćby przykład z przedszkola, czyli: „Proszę pani, uderzyłem się w penisa” czy „Proszę pani, a mnie swędzi pochwa”.

2. Intymność

O intymności można i trzeba rozmawiać już z przedszkolakiem. Można zacząć od sytuacji, gdy dziecko bawi się „w lekarza” z rówieśnikiem i ochoczo demonstruje swoje intymne okolice albo w kąpieli. Wystarczą proste słowa, np. „wiem, kochanie, że jesteście ciekawi, jak wyglądacie, ale nie wolno pokazywać nikomu siusiaka. Właśnie dlatego mówi się, że to miejsce intymne – czyli takie, które możesz oglądać tylko ty, mama, tata albo pani doktor. Chowania takich miejsc wymaga kultura”.

3. Powstawanie dzieci

Czyli ulubione pytanie rodziców! Często nie wiemy, jak odpowiedzieć, gdy pyta o to czterolatek. A przecież tak małe dzieci nie interesują techniczne kwestie. Wystarczy proste: „Dzidziuś powstaje w brzuszku mamusi, tam rośnie, a potem wychodzi z brzuszka”. I już. Gdy malec dopytuje o szczegóły, można napomknąć o przytulaniu, które skutkuje dziećmi, gdy przytula się mąż i żona.

4. Niebezpieczeństwo

Kiedy już będziesz rozmawiać z dzieckiem o intymności, porusz kwestie niebezpieczeństwa. Wbrew pozorom, nie jest to trudne. Możesz powiedzieć np.: „Wiesz już, co to znaczy, że pisia jest miejsce intymnym. A czy wiesz, co trzeba zrobić, gdyby ktoś inny chciał cię tam dotykać? Krzyczeć, że nie wolno i uciekać. Nikt nie może cię tam dotykać bez twojego pozwolenia. Nikt na całym świecie!”

Do takich rozmów należy wracać – jednorazowe tłumaczenie to za mało, zwłaszcza w kontekście dziecka, które codziennie chłonie setki nowych informacji.

Uwaga!

W okresie przedszkolnym twoje dziecko może cię zaskoczyć. Zdarza się na przykład, że czterolatki odkrywają przyjemność z masturbacji – wówczas należy wytłumaczyć, że to nie jest złe, ale takie rzeczy można robić tylko, kiedy jest się samemu.

Inna „niespodzianka” to odkrycie, że dziecko wkłada przedmioty do pochwy. Jest to zachowanie podyktowane czystą ciekawością (podobnie, jak włożenie kulki do nosa). Nie denerwuj się, tylko wyjaśnij, że można w ten sposób bardzo sobie zaszkodzić.

Intymne tematy w rozmowach z dzieckiem w wieku 6-10 lat

To wiek, w którym zaczyna robić się… gorąco! Twoje dziecko chce wiedzieć coraz więcej, ale pojawia się nowe zagrożenie – powoli tracisz autorytet, a informacje od rówieśników jawią się jako wyjątkowo wiarygodne. Nie dopuść, aby to właśnie od nich twoja pociecha czerpała tak ważną wiedzę, przekładając rozmowy na „kiedyś”. Rozmawiaj – przede wszystkim o:

1. Seksie

Nie musisz jednak „zaciągać” dziecka na poważną, edukacyjną rozmowę. O wiele lepszym rozwiązaniem jest podtrzymanie tematu, gdy pojawia się jakiś wątek związany z seksem – np. dziecko chichocze, rozmawiając z kuzynem i wymawiając słowo „seks”. Zapytaj po prostu (na osobności): „A co takiego kochanie wiesz o seksie? Co to jest, jak uważasz?” Pozwoli ci to na sprawdzenie poziomu wiedzy dziecka i ewentualne sprostowanie nieprawidłowych informacji.

Gdy z kolei dziecko zapyta cię wprost, np. o to, jak robi się dzieci, odpowiedz zgodnie z prawdą: „Dzieci powstają, gdy dorosły mężczyzna wkłada penis do pochwy dorosłej kobiety. Zostawia tam plemniki, one łączą się z komórką jajową kobiety i z tego połączenia rośnie dziecko. Wtedy mówi się, że kobieta jest w ciąży”. Warto jednak pamiętać, aby skupić się nie tylko na kwestiach „technicznych”, ale także na podkreślaniu miłości między kobietą a mężczyzną.

2. Niebezpieczeństwie

To temat, który wciąż powinien wracać. Może się zdarzyć, że dziecko usłyszy w wiadomościach słowo takie, jak „molestowanie” czy „pedofil”. Gdy zapyta cię o znaczenie tego, powiedz prawdę: „To ktoś, kto dotyka dzieci w intymne miejsca albo na przykład sam każe się dotykać . Tacy ludzie są źli i często mówią nieprawdziwe rzeczy, na przykład, że nie wolno mówić o tym rodzicom. To nieprawda, nie wolno takim ludziom wierzyć. Trzeba od nich uciekać i głośno krzyczeć”.

Z dziećmi w tym wieku warto rozmawiać także o wulgarnym słownictwie związanym np. z okolicami intymnymi. Gdy się pojawią – a tak może się stać, wyjaśnij na spokojnie, że takie słowa istnieją, ale nieładnie jest ich używać.

Intymne rozmowy z dzieckiem wieku 11+

W związku z wspomnianym już wiekiem najmłodszej matki w Polsce oraz faktem, że choćby w 2015 roku 12 tysięcy nieletnich zostało matkami, nasuwa się jeden wniosek – z dzieckiem w wieku nastoletnim należy rozmawiać wcześnie i szczerze.

Jeśli nie ma ku temu sprzyjających okazji – zorganizuj małą „pogadankę”. Po prostu pewnego dnia zapytaj dziecko, co wie o seksie i dodaj od siebie to, co niezbędne. Nie bój się poruszać tematu antykoncepcji, mitów („za pierwszym razem nie można zajść w ciążę”), mów także o miłości.

Bardzo, bardzo ważne jest także to, aby uświadamiać nastoletnie dziecko, czym grozi wysyłanie komukolwiek swoich nagich zdjęć – nawet osobie, która wydaje się miłością życia. Im więcej rozmów na wszelkie takie tematy, tym większa szansa, że nasza pociecha powie: „Chyba ci odbiło!” w obliczu propozycji seksu bez zabezpieczenia albo wysłania nagiej fotki.


Komentarze