Kategorie bloga
Mastka – co to jest i jak się jej pozbyć?

Mastka – co to jest i jak się jej pozbyć?


Mastka, czyli wydzielina pojawiająca się w okolicach narządów płciowych, dla wielu rodziców stanowi pokój do niepokoju. Nie zdając sobie sprawy, czym mastka tak naprawdę jest, często próbujemy ją na siłę usunąć, co może niestety poskutkować infekcją. Czym jest mastka, czy należy ją usuwać, a jeśli tak, to w jaki sposób? Oto ważny poradnik dla rodziców.

Mastka – to sama natura!

Kiedy rodzice zauważają, że w okolicach intymnych dziecka zbiera się dziwnie wyglądają substancja, zazwyczaj podejrzewają, że doszło do infekcji. Nic bardziej mylnego. Jeśli rzeczywiście mamy do czynienia z mastką, czyli substancją składającą się z łoju, komórek skóry oraz nabłonka, to należy wiedzieć, że jest to wydzielina zupełnie naturalna. Zazwyczaj jest biała lub kremowa i ma gęstą konsystencję, która może kojarzyć się z twarogiem. Jej funkcją jest nawilżenie okolic intymnych, jest ona zatem nie tylko niegroźna, ale i bardzo potrzebna – bez niej dziecko odczuwałoby ciągły dyskomfort w okolicach narządów intymnych.

Mastka – występuje także u dziewczynek!

Przyjęło się twierdzenie, że mastka występuje tylko u chłopców i gromadzi pod napletkiem. Jak jednak podkreślają specjaliści, wcale tak nie jest – wydzielina może zbierać się także u dziewczynek, wtedy będzie lokalizowała się przede wszystkim w okolicach łechtaczki. Dodatkowo warto wiedzieć, że im starsze jest dziecko, tym więcej mastki produkuje jego organizm. W okresie dojrzewania jest już jej całkiem sporo.

Czy mastka może być niebezpieczna?

W przeszłości uważano, że mastka ma zły wpływ na zdrowie dziecka – wciąż można spotkać się ze stwierdzeniami, że wydzielina zwiększa ryzyko wystąpienia nowotworów okolic intymnych. Liczne badania dowiodły jednak, że absolutnie nie jest to prawda.

Faktem jest natomiast, że mastka, zwłaszcza ta nagromadzona w naprawdę dużych ilościach (przez długi czas nieusuwana), może powodować pewne problemy. Najczęstszy z nich to kłopot ze ściąganiem napletka. Ponadto duże ilości mastki mogą doprowadzić do powstania opuchlizny, zaczerwień, drażliwości narządów, a także stanów zapalnych – zarówno u chłopców, jak i u dziewczynek. Pytanie zatem – w jaki sposób należy czyścić mastkę, żeby nie zaszkodzić dziecku?

Czyszczenie okolic intymnych z mastki

Przede wszystkim należy pamiętać, że zarówno okolice pod napletkiem, jak i sama łechtaczka, są bardzo delikatne i wrażliwe. Niewłaściwe ich traktowanie może poskutkować nie tylko bólem czy przykrym dla dziecka podrażnieniem, ale także poważną infekcją, które będzie wymagała nieprzyjemnej i zawstydzającej dziecko konsultacji lekarskiej. Pediatra nie będzie wam jednak potrzebny, jeżeli będziecie pamiętać o kilku ważnych zasadach:

1. Do usuwania mastki nigdy nie używaj patyczków do uszu albo wacików.

One tylko wydają się delikatne – w rzeczywistości mocno drażnią delikatną skórę, doprowadzają także do usunięcia zbyt dużych ilości wydzieliny.

2. Do mycia dziecka nie używaj środków zawierających barwniki i substancje zapachowe.

Najlepszym rozwiązaniem jest zakup specjalnego mydła do mycia okolic intymnych u dzieci – są już takie w sprzedaży. Kosmetyki te są delikatne, bezzapachowe, nie mają barwników, posiadają za to odpowiednie pH.

3. Nigdy nie rób niczego na siłę.

Jeśli dziecko nie chce się zgodzić na mycie okolic intymnych, porozmawiaj z nim o tym kilkakrotnie. Czasami sprawdza się zmiana osoby, która ma to zrobić. Może synek wolałby, żeby to tata go umył w ramach „męskich spraw do załatwienia?”. Nie rób niczego na siłę – próbuj różnych metod, aby przekonać malucha.

4. Nie ściągaj napletka na siłę.

Kiedyś zalecano ściąganie napletka u małych chłopców – niektórzy „eksperci” sugerowali wręcz, żeby robić to na siłę, nawet jeśli miałoby to poskutkować krwawieniem. Dzisiaj już wiemy, że takim postępowaniem można doprowadzić do poważnego uszkodzenia tkanek.

Obecnie lekarze zalecają pozostawienie napletka „w spokoju” nawet do trzeciego roku życia, ewentualnie zachęcanie malca, by sam próbował go ściągać w trakcie kąpieli (dziecko samo nie zrobi sobie krzywdy). Jeśli masz jakieś wątpliwości, czy wszystko jest ok – udaj się do lekarza. Ale nigdy nie ściągaj napletka na siłę po to, żeby usunąć mastkę. U takiego maluszka zostaw ją w spokoju.


Komentarze