Kategorie bloga
Pierwsze miłości - jak reagować i wspierać dziecko?

Pierwsze miłości - jak reagować i wspierać dziecko?


Zakochany przedszkolak, który opowiada o swoich uczuciach to naprawdę bardzo słodki widok. Wyobraź sobie, że pewnego dnia Twój synek oznajmia Ci, że ożeni się z Karolinką z grupy motylków. A 5 letnia córeczka zakochała się w 5,5 letnim Michałku.  Zastanawiałaś się jak się wtedy zachowasz, jak zareagujesz i jak w takiej sytuacji wspierać swoje dziecko? Jeżeli nie, to specjalnie dla Was przygotowaliśmy kilka cennych wskazówek.

Pierwsza miłość

Czym bez miłości byłby świat? Rodzice kochają dzieci, a dzieci kochają rodziców. Nawet kilku letnie dziecko wie co oznacza słowo „kocham”. Maluchy bardzo często wyznają rodzicom swoją wielką i słodką miłość. Malutka córeczka, która przytula się do mamy i mówi, że ją kocha to najpiękniejszy i najcudowniejszy widok na świecie. Jednak czy 4 letnie dzieci mogą się zakochać? Oczywiście! Przedszkolaki bardzo często wracają z przedszkola i oznajmiają rodzicom, że kochają swoją koleżankę bądź kolegę i na pewno wezmą ślub.  Niektórzy rodzice dopiero wtedy zdają sobie sprawę, że czas płynie nieubłaganie a ich dziecko nie jest już takim malutkim niemowlakiem.

Jak reagować?

Nigdy nie śmiej się z dziecka

Niestety wielu rodziców popełnia podstawowy błąd i kiedy dziecko opowiada im o swojej miłości, zaczynają się śmiać. Takim zachowaniem możesz spowodować, że maluch się zawstydzi, przestanie Ci ufać i nigdy więcej nie zdobędzie się na taką rozmowę. Musicie zdać sobie sprawę, że dla dziecka zakochanie, zwłaszcza to pierwsze to bardzo poważna rzecz.

Porozmawiaj z dzieckiem

Kiedy będziesz miała wolne popołudnie, zaproś malucha na małą pogawędkę. Opowiedz mu o swoim pierwszym zauroczeniu, o koledze którego poznałaś w przedszkolu. Postaraj dowiedzieć się czegoś więcej na temat nowej miłości Twojego synka bądź córeczki. Maluch będzie czuł, że się nim interesujesz, że jego zakochanie jest dla Ciebie ważne i naprawdę będzie bardzo szczęśliwy. Taka rozmowa może Was bardzo do siebie zbliżyć, sprawi że zostaniecie prawdziwymi przyjaciółmi. W trakcie rozmowy opowiedz dziecku dokładniej na czym polega uczucie i koniecznie wspomnij o szacunku.  Ludzie, który się kochają szanują siebie nawzajem, nie dokuczają sobie, nie obrażają się, a pomagają i są dla siebie wielkim wsparciem.

Warto także ostrzec

Warto poruszyć także temat nieszczęśliwej miłości. Niestety koleżanka z grupy może nie odwzajemnić ogromnego uczucia Twojego dziecka, dlatego warto je wcześniej przed tym ostrzec. Wytłumacz, że jeżeli zdarzyłaby się taka sytuacja, nie oznacza to, że Twoja pociecha jest gorsza od innych.

Szanuj tajemnice

Może się tak zdarzyć, że dziecko tylko mamie powierzy swoją wielką tajemnicę związaną z zakochaniem. Oczywiście mężowi możesz o tym opowiedzieć jednak poproś, aby przy maluchu o tym nie wspominał. Jeżeli jednak opowiesz o tym rodzeństwu istnieje bardzo duże prawdopodobieństwo, że prędzej czy później zaczną dokuczać i podśmiewać się z zakochanego przedszkolaka. Dlatego lepiej nie zdradzaj tej tajemnicy zbyt wielu osobom.

Pierwsza randka

Minęło już kilkanaście dni, a Twój synek nadal opowiada o wielkim uczuciu do koleżanki z przedszkola? Nadszedł wiec czas na pierwszą randkę. Kino dla dzieci będzie wspaniałym pomysłem. Animowany film i popcorn to naprawdę wymarzona randka dla takich maluchów. Oczywiście zawieź dzieci do kina i poczekaj aż seans się skończy. Jeżeli boisz się zostawić ich samych, możesz także obejrzeć z nimi bajkę tylko może niech Twoje miejsce znajduje się dwa rzędy wyżej.

Kiedy będziecie wybierać się całą rodziną na inne ciekawe wydarzenia dla dzieci, możesz zaproponować, żeby Twój maluch zabrał ze sobą swoją wielką miłość. Dzieci wspólnie spędzą mile czas a Ty będziesz zadowolona, że Twoje dziecko jest szczęśliwe.


Komentarze