Kategorie bloga
Poronienie – 6 najczęstszych powodów, przez które kobiety tracą dzieci

Poronienie – 6 najczęstszych powodów, przez które kobiety tracą dzieci


Na każde dziesięć ciąż aż trzy zakończą się poronieniem. To wydarzenie niezwykle bolesne, trudne, nieustannie prowokujące do pytania: „dlaczego?”. I chociaż w większości przypadków utraty dziecka nie sposób podać jednoznacznej odpowiedzi, to warto przyjrzeć się sześciu najczęściej występującym przyczynom przedwczesnego zakończenia ciąży.

1 z 7
Poronienie – 6 najczęstszych powodów, przez które kobiety tracą dzieci

1. Wada genetyczna

Wiele kobiet szuka przyczyn utraty ciąży w sobie. Ser, którego nie powinno się jeść, wypity kieliszek wina jeszcze przed zrobieniem testu, pomaganie w przeprowadzce koleżanki – analizujemy każdy dzień krok po kroku, zadając sobie pytanie: „Czy to tym zawiniłam? Czy wtedy zaszkodziłam dziecku?”.

W większość przypadków jest to niepotrzebne samobiczowanie, ponieważ nawet idealny tryb życia nie powstrzymałby biegu wydarzeń. Jak podkreślają specjaliści, aż do blisko 80% poronień ma swoją przyczynę w nieprawidłowościach w strukturze DNA – innymi słowy, zarodki obarczone są poważną wadą genetyczną, często uniemożliwiającą zarówno rozwój w łonie matki, jak i późniejsze życie poza jej organizmem.

Trudno stwierdzić, dlaczego w ogóle dochodzi do powstania genetycznych błędów – niektóre mają związek z nieprawidłową budową plemnika czy komórki jajowej, inne są skutkiem nieprawidłowego podziału zarodka – już po zapłodnieniu. Co jednak szczególnie istotne, jedno poronienie, do którego doszło na skutek wad genetycznych, w żadnym stopniu nie przekreśla szans na późniejsze macierzyństwo. To nie wyrok, tylko nieszczęśliwy, zazwyczaj jednorazowy przypadek.


Komentarze