Kategorie bloga
Dlaczego niechęć mężczyzn do prac domowych hamuje karierę kobiet?

Dlaczego niechęć mężczyzn do prac domowych hamuje karierę kobiet?


Najnowsze sprawozdanie organizacji State of the World's Fathers, wydane przez brazylijską organizację pozarządową Promundo potwierdziło, że kobiety na całym świecie pracują codziennie od czterech do pięciu godzin więcej niż mężczyźni! Do przygotowania sprawozdania wykorzystano dane pochodzące z ponad 100 krajów.  

Mężczyźni codziennie wykonują więcej płatnej pracy. Jednak jeśli połączymy pracę płatną i bezpłatną, kobiety pracują więcej godzin dziennie niż mężczyźni. Wszędzie!

Większość firm oferuje płatny urlop rodzicielski, który mogą wykorzystać także mężczyźni. Niestety są oni do tego znacznie mniej skłonni niż kobiety. Jednym z głównych powodów jest to, że średnie dochody mężczyzn są wyższe. Urlop ten nie jest płatny w 100%, w związku z czym większość rodzin decyduje, że to kobiecie będzie łatwiej zrezygnować z części dochodu niż mężczyźnie. Po drugie, mężczyźni martwią się, że ich szefowie i współpracownicy będą sądzić, że zostali „kurami domowymi” jeśli skorzystają z takiego urlopu.

Brak równości

Bezpłatna opieka nad dzieckiem, to jeden z głównych powodów, dla którego kobiety nie osiągają pełnej równości w miejscu pracy, na którą przecież zasługują. Kobiety o wiele częściej podejmują elastyczna pracę w niepełnym wymiarze godzin. Mężczyźni w tym czasie pną się po szczeblach kariery.
W wielu krajach obserwujemy pewną zależność dotyczącą dochodów. Na początku kariery dochody kobiet i mężczyzn są w przybliżeniu równe. Jednak kiedy na świecie pojawiają się dzieci widzimy krzywą: dochody kobiet maleją, podczas gdy mężczyzny rosną.

Co zrobić w takiej sytuacji?  

Chodzi nie tylko o zmianę polityki, ale także o zmianę kulturową. Potrzebujemy płatnego i równego urlopu zarówno dla kobiet jak i mężczyzn. Idealnie byłoby, gdyby taki urlop był częścią prawa krajowego i gdyby opłacany był przez krajowe programy ubezpieczeniowe. Poza tym potrzebujemy pracodawców, którzy będą zachęcać do jego wykorzystania.

Niezbędne jest także kształcenie rodziców, które obejmuje ojców. Musimy promować mężczyzn, którzy zajmują się swoimi dziećmi. Wszystko to wymaga zmiany kulturowej: potrzebujemy informacji w mediach i miejscach pracy.

Znana psycholog i terapeuta Katarzyna Miller często powtarza, żeby kobiety nigdy nie prosiły mężczyzny, aby pomógł im w domu. To buduje podział na zarządzającego i pomocnika. Kobiety powinny za to mówić: Wolisz zrobić pranie, czy umyć naczynia? 

Dopóki jednak mężczyźni nie będą angażować się w pracę w domu, nie osiągniemy pełnej równości, na którą zasługują wszystkie kobiety! 

źródło: https://www.weforum.org


Komentarze