Kategorie bloga
Dziecko budzi się w nocy - który z rodziców powinien do niego wstać?

Dziecko budzi się w nocy - który z rodziców powinien do niego wstać?


Rodzicielstwo to niełatwe i odpowiedzialne zadanie. Pomiędzy rodzicami mogą pojawić się różnice zdań. Jedno z odwiecznych pytań brzmi: Kto wstaje jak dziecko obudzi się w nocy. Niektórzy z rodziców wypracowali sobie już nawet konkretne odpowiedzi : "Wstałem wczoraj dwa razy, dziś zdecydowanie jest Twoja kolej". Z kolei inni skupiają się na tym, kto ma więcej zadań do wykonania następnego dnia.

Nowe odkrycia opublikowane w Journal of Sleep Research sugerują jeszcze inne kryterium, jakim kierują się rodzice podczas podejmowania decyzji - w zależności od płci rodzica.

Według badań, nieprzespanie całej nocy, ma negatywny wpływ na pamięć roboczą kobiety, ale mężczyzny już nie. Wnioski te zostały oparte na badaniach obejmujących 12 mężczyzn i 12 kobiet. Każdy z uczestników, wykonał dwa testy pamięci w odstępie tygodnia. Oba testy test zostały wykonane z samego rana. Pierwszy z nich odbył się po przespanej nocy, natomiast drugi po nieprzespanej nocy. Naukowcy zauważyli, że brak snu nie miał wpływu na pamięć roboczą mężczyzn. Z kolei kobiety traciły pamięć operacyjną.

Czy to oznacza, że ​​tatusiowie powinni w nocy wyskakiwać z łóżka, gdy usłyszą płacz dziecka, ponieważ następnego dnia poradzą sobie lepiej niż matki? Konsultant ds. Snu, dr David Cunnington, współzałożyciel firmy Sleep Hub, jest innego zdania. Psycholog zdrowia Moira Junge, która jest członkiem zarządu Health Health Foundation, zgadza się z nim. Otrzymane wyniki interpretuje ostrożnie i nie uważa, że mają one duże znaczenie. Poza tym, jak twierdzi, w badaniu przyglądano się temu, jak ludzie radzą sobie z brakiem jednej pełnej nocy snu. Jednak od rodziców wymagane jest kilkukrotne  wstawanie w nocy przez dłuższy czas. Pomimo otrzymanych wyników, Moira nie wierzy, że kobiety radzą sobie gorzej z brakiem snu niż mężczyźni. Niezależnie od tego, kto radzi sobie lepiej w takich okolicznościach, prawda jest taka, że ​​jeśli jesteś pozbawiony snu, w ciągu dnia poczujesz się zmęczony i osłabiony.

Jak mieć siłę pomimo nieprzespanej nocy?

Istnieją jednak pewne sposoby, które pomogą mieć siłę przez cały dzień, pomimo nieprzespanej - uspokaja Moira.

Pierwszym krokiem jest zauważenie problemu. "Jedną z najgorszych rzeczy byłoby zastanawianie się i skupienie się na tym, jak straszenie jesteśmy zmęczeni". Zamiast tego lepiej jest spróbować znormalizować sytuację, pamiętając, że pobudki w nocy miną  i nie trwają wiecznie.
Moira sugeruje, że 15-30 minutowa drzemka w ciągu dnia pomoże zregenerować organizm i nabrać sił. Można wspomagać się także kawą - jeden lub dwa kubki kawy mogą dodać energii. Zaleca się jednak sięganie po nie przed godziną 14:00, aby spożycie kofeiny nie zakłócało snu. Jeśli naprawdę czujesz się śpiąca, wyjście z domu i zmiana scenerii może okazać się pomocna – mówi Moira.

Psycholog twierdzi również, że mimo iż w badaniu odkryto różnicę w funkcjonowaniu pomiędzy mężczyznami i kobietami pozbawionymi  snu, nie możemy wykorzystać tych badań do ustalenia, który rodzic powinien wstawać do dziecka każdej nocy. Rodzice powinni dzielić się obowiązkami, biorąc pod uwagę, co następnego dnia ma do zrobienia każde z nich. "Niektórzy ludzie bardzo dobrze czują się po pięciu lub sześciu godzinach snu, a niektórzy potrzebują dziewięciu, a nawet dziesięciu".

źródło: http://www.essentialbaby.com.au


Komentarze