Kategorie bloga
Kiedy mamy wykonują prace domowe, ojcowie odpoczywają – tak dowodzą badania

Kiedy mamy wykonują prace domowe, ojcowie odpoczywają – tak dowodzą badania


Urodzenie się dziecka wywraca życie rodziców do góry nogami. Ci, którzy mają nadzieję, że niemowlę nie wpłynie zbytnio na ich życie mogą, być rozczarowani. Ohio State University przeprowadziło badanie, które pokazało, w jaki sposób młodzi rodzice spędzają czas w ciągu dnia. Opublikowane w czasopiśmie Sex Roles wyniki na pewno rozczarują tych, którzy oczekiwali równości płci we współczesnym świecie.

Wyniki badania dotyczące podziału obowiązków w domu

Badanie obejmowało głównie trzy pierwsze miesiące po urodzeniu dziecka. Wzięto pod uwagę zarówno dni pracujące, jak i wolne od pracy. W badaniu udział wzięły 52 pary. Wszyscy byli osobami wykształconymi, dobrze usytuowanymi, pochodzącymi z okolic Columbus, a niemowlę było ich pierwszym dzieckiem.

Otrzymane wyniki dla niektórych mogą być nieco zaskakujące. Okazało się, że w weekendy, większość mężczyzn relaksowała się, podczas gdy kobiety opiekowały się dziećmi lub zajmowały się domem. Z kolei w czasie, gdy mężczyźni opiekowali się maleństwem, aranżowali atrakcje dla dzieci lub pomagali w pracach domowych, ich partnerki najczęściej robiły to samo. Co ciekawe, w dniu wolnym od pracy, kiedy oboje rodzice byli w domu, kobiety odpoczywały jedynie 46-49 minut. Z kolei mężczyźni mogli sobie pozwolić na dwukrotnie dłuższy relaks, który trwał około 101 minut.

Nie dzielimy się obowiązkami domowymi po równo

"To frustrujące", powiedziała doktor Claire Kamp Dush z Ohio State University. "Obowiązki domowe i opieka nad dziećmi nadal nie są dzielone po równo pomiędzy partnerami,  nawet wśród par, które jak się spodziewaliśmy, będą miały bardziej egalitarne poglądy na temat dzielenia się obowiązkami rodzicielskimi".

Dr Kamp Dush i współautorzy badania, poprosili pary, aby szczegółowo opisały swój dzień, zarówno roboczy jak i wolny od pracy. Pary opisywały dni w trzecim trymestrze ciąży kobiety, a także te trzy miesiące po urodzeniu dziecka.

I co się okazało? W dzień powszedni, po narodzinach dziecka,  ilość czasu jaką kobiety i mężczyźni spędzali na pracach domowych i opiece nad dziećmi, była bardziej wyrównana niż w przypadku dni wolnych od pracy. Jednak to wciąż kobiety wykonywały nieco więcej pracy w domu w porównaniu do mężczyzn.

Jak dzielimy się pracami domowymi w weekendy?

"W dni robocze, rodzice bardziej równomiernie dzielili się obowiązkami domowymi i opieką nad dziećmi. W takie dni każda para rąk jest na wagę złota "wszystkie ręce na pokład". Jednak w dni wolne od pracy, weekendy, kiedy czasu było już o wiele więcej, można było zaobserwować pewną nierówność. Bo wtedy, to właśnie młode mamy, więcej opiekowały się dzieckiem i wykonywały więcej prac domowych.” – powiedziała dr Jill Yavorsky z Uniwersytetu Północnej Karoliny.

W dni wolne od pracy, aż 46% mężczyzn odpoczywała, podczas gdy kobiety opiekowały się dziećmi. Z kolei tylko 16% kobiet relaksowała się, w czasie gdy mężczyźni zajmowali się niemowlęciem.

Wyniki dotyczące wykonywania prac domowych były zbliżone do poprzednich. Aż 35% mężczyzn odpoczywała, w czasie gdy młode mamy zajmowały się domem. Tylko 19% kobiet pozwoliła sobie na relaks, gdy mężczyźni wykonywali obowiązki domowe. 

Zdaniem naukowców, jeszcze przed narodzinami dziecka pary powinny ustalić, jak będą sprawiedliwe dzielić się obowiązkami, kiedy niemowlę pojawi się na świecie.

Współcześni mężczyźni coraz bardziej angażują się w opiekę nad dzieckiem i w pomoc w obowiązkach domowych. Jednak szczególnie w weekendy z rodziną, kiedy to nie muszą iść do pracy i zostają w domu, powinni jeszcze bardziej wspierać młode mamy i pozwolić im na chwile odpoczynku i relaksu, po jakże ciężkim tygodniu. Zajmowanie się dzieckiem i domem to także praca, czasami nawet cięższa od pracy zawodowej.

Źródło: http://www.sci-news.com
Źródło zdjęć: Pixabay.com


Komentarze