Kategorie bloga
Kobiety lepiej wychowują dzieci?

Kobiety lepiej wychowują dzieci?


Rodzicielstwo nie jest łatwym zadaniem. Rodzice zazwyczaj dopiero po narodzinach dziecka zdają sobie sprawę, jaka odpowiedzialność na nich spoczywa. Zarówno matki jak i ojcowie martwią się, czy będą w stanie dobrze wychować swoje pociechy. Jednak według przeprowadzonej ankiety, to kobiety czują się o wiele pewniej w roli rodzica niż mężczyźni.

Kto lepiej wychowuje dzieci?

Przeprowadzono badanie, w którym przesłuchano ponad tysiąc rodziców, którzy wychowują  dzieci poniżej 18 roku życia. Badanie wykazało, że jedna trzecia kobiet uważa się za lepszych rodziców w porównaniu do mężczyzn.

Z kolei mniej więcej połowa ankietowanych rodziców, bo aż 54% mężczyzn i 53% kobiet twierdzi, że oboje partnerzy równie dobrze wychowują dzieci. Co ciekawe, 34% kobiet przyznało, że uważa się za lepszych rodziców, z kolei 32% mężczyzn sądzi, że są gorszymi rodzicami w porównaniu do swoich partnerek. A tylko 6% kobiet przyznało, że uważa iż ich partnerzy lepiej wychowują dzieci. 

Badanie udowodniło również, że rodzice martwią się o to, czy dobrze wychowują swoje dzieci. Jednak pomimo obaw, większość matek i ojców, bo aż 55% stwierdziło, że są dobrymi rodzicami, a 13% nazwało się "doskonałymi". Tylko 2% ankietowanych określiło siebie mianem "złych" rodziców. Badanie ujawniło także, że ojcowie mają mniejsze obawy dotyczące wychowania dzieci w porównaniu do matek.

Dlaczego mamy uważają się za lepszych rodziców?

W odniesieniu do przeprowadzonych badań, dr Jeremy Davies, rzecznik Instytutu na rzecz ojcostwa stwierdził: "Nic dziwnego, że więcej mam czuje, że są lepszymi rodzicami. Różnica w wynagrodzeniu kobiet i urlop rodzicielski zmusza je do większego zaangażowania w wychowanie dzieci, podczas gdy ojcowie koncentrują się bardziej na pracy zawodowej.”

Wiele matek twierdzi, że "przejmuje inicjatywę" w domu i czuje się bardziej odpowiedzialna za wychowanie dzieci. Niektórzy ojcowie stają się „asystentami wychowawczymi”, a nie równymi partnerami, przez co mogą stracić wiarę we własne możliwości.
Ben Glanville, szef YouGov Omnibus UK dodaje: "Perspektywa wychowania dziecka, często napawa troskliwych rodziców przerażeniem, a przeprowadzone badania pokazują, że większość matek i ojców często obawia się, czy będzie w stanie sobie poradzić.”

Skąd wiemy jak wychowywać?

Rodzice często wychowują dzieci w taki sposób, w jaki sami zostali wychowani. Mamy na myśli śpiewanie im tych samych piosenek, taki sam rodzaj zabawy. Stwierdzono, że ojcowie do rodzicielstwa przenoszą również niektóre cechy swojego charakteru. Są zdecydowanie bardziej szorstcy i burzliwi, podczas gdy większość matek przenosi empatię, zrozumienie i więcej emocji.

Co ciekawe, Anita Cleare z projektu Pozytywne Rodzicielstwo uważa, że ​​wyniki tej ankiety "odzwierciedlają społeczno-historyczną rzeczywistość, w której mamy wciąż zdecydowanie więcej czasu opiekują się dziećmi niż ojcowie".

„Nie ma jednak żadnego powodu, dla którego jedna z płci  powinna czuć się " lepsza” w rodzicielstwie w porównaniu do drugiej. W istocie, osiągamy dobre wyniki dzięki temu, jak nauczymy się odczytywać sygnały naszego dziecka, w jaki sposób spędzamy z nim czas, jak je wychowujemy i czego uczymy. Jeśli ojcowie mniej czasu spędzają z dziećmi, rzadziej zabierają je do bawialni czy odprowadzają do przedszkola, mają mniej możliwości doskonalenia swoich umiejętności rodzicielskich."

Jeśli chcemy być zadowoleni z tego, jakimi jesteśmy rodzicami, musimy zrozumieć, że w danym dniu nigdy nie dowiemy się, czy podjęliśmy właściwą decyzję, czy też powiedzieliśmy właściwą rzecz. Wszystko przyjdzie z czasem. Pamiętajmy, że jednymi czynnościami jakich nie może wykonać ojciec to urodzenie dziecka i karmienie piersią. Całej reszty może się nauczyć. I na koniec ważna sprawa: 

Nie musimy być idealnymi rodzicami. 

źródło: https://www.independent.co.uk
Źródło zdjęcia: Omar Lopez/Unsplash


Komentarze