Kategorie bloga
Najczęstsze błędy popełniane przez rodziców po pojawieniu się dziecka

Najczęstsze błędy popełniane przez rodziców po pojawieniu się dziecka


Rodzicielstwo składa się z kilku różnych faz, przez które trzeba przejść i trzeba się ich nauczyć. Zanim dziecko pojawi się na świecie rodzice, zwłaszcza przyszłe mamy, czytają książki, przeglądają portale dla rodziców, oglądają programy edukacyjne, które pokazują jak prawidłowo trzymać maluszka, jak karmić i kąpać. Zdarza się także, że mama i tata zapisują się na warsztaty dla rodziców. Kiedy maleństwo pojawi się na świecie, młodzi rodzice popełniają jeszcze wiele błędów, jednak istnieje coś takiego jak instynkt macierzyński,  który naprawdę bardzo im  pomaga. Jednak czy młodzi rodzice popełniają tylko błędy związane z pielęgnacją i opieką nad noworodkiem?

Tylko dziecko

Kiedy w Waszym życiu pojawi się dziecko, świat wywróci się do góry nogami. Będziecie przeszczęśliwi, czasami zmęczeni, ale jedno jest pewne, cala Wasza uwaga skoncentruje się na noworodku. Mija tydzień, miesiąc, dwa aż w końcu oswoiliście się z nową sytuacją, wszystko macie już opanowane. Poranny spacer, popołudniowa drzemka, karmienie kilka razy dziennie. Rodzicielstwo to coś wyjątkowego, ogromna, nieograniczona niczym miłość. Jednak nie zapominacie także o sobie nawzajem. Nadal jesteście mężem i żoną, a pamiętajcie, nic nie trwa wiecznie. O miłość miedzy Wam też trzeba dbać. Zacznijcie zauważać swoją drugą połówkę, nie koncentrujcie całej uwagi tylko na dziecku.

Chwile tylko we dwoje

Już nawet nie pamiętasz, kiedy gdzieś razem wyszliście. Kiedy mieliście czas tylko dla siebie.  Nadeszła najwyższa pora, aby to zmienić. Nie każemy Wam wychodzić codziennie, ale chociaż 2 razy w miesiącu poproście dziadków, żeby zostali z dzieckiem chociaż na 2-3 godziny. Zobaczycie, świat się nie zawali, maluszkowi na pewno nic się nie stanie. A Wy pójdźcie na kolację, do kina, do teatru, albo nawet na zwykły spacer, tylko we dwoje. Takie chwile są naprawdę potrzebne.

Piżama, dres, piżama

Macierzyństwo pochłania cały Twój czas, doskonale to rozumiemy. Zdarzają się dni, że nawet nie masz czasu pomyśleć o sobie. Jednak spójrz czasami w lustro. Kobieta, sama w sobie jest piękna, jednak wyrzuć już ten rozciągnięty dres. Załóż coś ładniejszego, ale równie wygodnego. A może miewasz takie dni, które spędzasz w piżamie?  Przecież dzisiaj nigdzie nie wychodzisz, więc nie musisz się przebierać. Obiecaj, że to już się nigdy nie powtórzy. Będziesz się czuła lepiej jak się ładnie ubierzesz, przecież Twój mąż też na Ciebie patrzy. Nawet jak nigdzie nie wychodzisz zrób sobie delikatny makijaż, użyj maskary, delikatnego błyszczyka. Przecież cały czas jesteś kobietą, a kobiety muszą o siebie dbać.

Fryzjer, kosmetyczka

Już nawet nie pamiętasz kiedy byłaś u fryzjera, bądź zrobiłaś sobie maniciure. Chociaż raz na dwa tygodnie, poświęć 2 godziny tylko sobie. Pójdź do fryzjera, kosmetyczki, na zakupy, albo nawet w zaciszu domowym nałóż sobie maseczkę, pomaluj paznokcie. Zapisz się na warsztaty dla mam, umów na kawę z koleżanką, przeczytaj książkę. Dzięki temu nie będziesz mieć pretensji do całego świata. 

Nie musisz ciągle sprzątać

Czy Ty też tak masz, że jak dziecko tylko uśnie, zaczynasz sprzątać, prać, prasować?  Jeśli czasami odpoczniesz, naprawdę nic się nie stanie. Wieczorem, zamiast stać przy desce do prasowania, spędź czas ze swoim mężem. Obejrzyjcie film, zjedźcie coś dobrego, przytulcie się i po prostu porozmawiajcie. Romantyczna noc jest również mile widziana.

Drobne upominki

Jeśli Twój mąż tego nie czyta, posadź go teraz przed monitorem komputera. Mężu, kiedy ostatni raz kupiłeś swojej żonie kwiaty, drobny upominek? Nie muszą to być wielkie bukiety i drogie prezenty. Róża czy czekoladki w zupełności wystarczą. Twoja żona poczuje się nie tylko matką, ale także kobietą. A każda kobieta chce się czuć kochana i czasami adorowana. Nie zapominaj nigdy o tym. Kobieta całe dnie opiekuje się dzieckiem, zajmuje się domem, dba o wszystko, spraw jej czasami przyjemność. Na pewno zrobi jej się bardzo miło.

Rytuały

Nic tak nie scala związku jak małe rytuały. Może to być poranne picie kawy, wieczorne czytanie książek, rozmowa po pracy czy basen co sobotę. Ważne, że robicie to razem i oboje dbacie, aby rytuał się odbył. I co oczywiste, rytuał ma być przyjemnością, a nie przykrym obowiązkiem (sobotnie sprzątanie domu odpada).

Narodziny dziecka, to najpiękniejszy dzień w Waszym życiu, jednak nie zapominajcie o sobie nawzajem. Wasza pociecha w końcu urośnie, wyprowadzi się z domu, a Wy zostaniecie razem, dlatego dbajcie o Waszą miłość i pielęgnujcie ją. Czasami wystarczy tak niewiele, a znaczy to tak wiele. Mamy nadzieję, że nasze porady dla rodziców okażą się pomocne.


Komentarze