Kategorie bloga
Poznaj sekret szczęśliwej rodziny!

Poznaj sekret szczęśliwej rodziny!


Pieniądze, kariera zawodowa, dom z ogródkiem - są ważnymi elementami naszego życia. Ale co tak naprawdę daje długotrwałe szczęście rodzinne? Jak zapewnić dzieciom radosne dzieciństwo i  zbudować fundament do dobrej przyszłości? Zapewne znacie już ten cytat, wielokrotnie pojawiał się w mediach społecznościowych. Dlaczego jednak ograniczać się tylko do roli ojca, jego funkcji i obowiązku kochania matki swoich dzieci? Przecież w małżeństwie i rodzinie obie role są równie ważne. W tym właśnie tkwi sekret:


Najlepsze co rodzice mogą zrobić dla dzieci, to dbać o swój związek!
 

 

Związek to ciężka praca

Wydaje nam się, że bycie razem jest naturalną rzeczą i jeśli się kochamy cała reszta przyjdzie sama. Nic bardziej mylnego. Ja twierdzi słynny już ojciec Adam Szustak - związek to ciężka praca. Szczególnie jeśli chodzi o związek małżeński. I nikt nie powiedział, że będzie łatwo. Ale warto  zrobić  coś dla siebie, dla swoich dzieci i rodziny.


Sukces w życiu rodzinnym bazuje na sukcesie w związku

Badania przeprowadzone wśród małżeństw z dziećmi miały odpowiedzieć na pytanie: Jakie role są najważniejsze w życiu? Okazało się, że priorytetem nie były wysokie stanowiska w pracy, a role małżonka i rodzica. Pewna kobieta powiedziała, że bycie dobrą matką często uwarunkowane jest dobrą relacją z mężem. Kiedy są pokłóceni nie jest w stanie okazać tak wiele ciepła i miłości dzieciom. Jeśli stara się być najlepszą matką na świecie czuje,  że zaniedbuje męża. Ale kiedy dobrze się z nim dogaduje jednocześnie wie, że świetnie dba o dzieci. Jest to tylko przykład jednej kobiety, ale nie da się ukryć, że wsparcie męża, jego obecność i dobre słowo jest nieocenione. Na dobrym związku rodziców korzystają również dzieci. I nie chodzi tylko o dobry przykład.
 

Co zrobić, aby zadbać o swój związek?
 

W skrócie: 


 

1. Utrzymywanie pozytywnej, ciepłej atmosfery w domu - okazywanie sobie uczuć, całus na powitanie lub pożegnanie, troska o siebie - to umacnia związek, a dzieciom daje poczucie bezpieczeństwa i dobre wzorce.  

2. Docenianie siebie nawzajem - niezmiernie ważne jest zauważanie i docenianie drobiazgów, które robi dla nas nasz partner. Mogą to być zakupy, przypilnowanie dzieci, naprawienie kranu. Chwalenie nie jest takie trudne. Przyłapujmy partnera na na tym, że robi coś dobrze!

Zadanie na dziś: No właśnie, kiedy ostatnio doceniliśmy swojego męża/ swoją żonę? Mężczyźni są szczególnie czuli na pochwały. Zobaczcie jak zmieni się jego postawa, gdy zostanie doceniony :)

3. Pomoc i wsparcie - mówcie sobie o swoich problemach, tych w pracy i z dziećmi. Proście o radę. Partner poczuje jak ważny jest w Waszym życiu i będzie wiedział, że jego zdanie się liczy. Szukajcie sposobów, w jaki możecie się wspierać. Rozmowa, wysłuchanie, przytulenie wystarczy, by pomóc. Angażujcie się w swoje życie, wspólnie szukajcie rozwiązań. Czasem starajcie się nawzajem wyręczać w obowiązkach.

4. Podejmowanie wspólnych decyzji - gracie w jednej drużynie, więc wspólnie podejmujcie ważne dla rodziny decyzje. Razem jest łatwiej. Gdy macie odmienne zdania - dyskutujcie, ale nie kłóćcie się przy dzieciach.

Uwaga! To, że partner ma inne zdanie nie znaczy, że już Cię nie kocha!

5. Czas na poznawanie siebie - zarezerwujcie czas tylko dla siebie. Umówcie się raz w tygodniu na spotkanie, randkę, spacer lub inną aktywność, która pozwoli porozmawiać o sobie. Cały czas się zmieniamy, więc aby za sobą nadążyć musimy ze sobą rozmawiać o pragnieniach, potrzebach, pasjach. Zróbmy to, aby po jakim czasie nie okazało się, że mieszkamy pod jednym dachem z obcą osobą. 

 

Wiemy, że nie zawsze jest tak pięknie i łatwiej powiedzieć - trudniej zrobić. Czasem relację zaniedbywaną przez lata ciężko jest odbudować w jeden dzień. Ale pamiętajcie, że szczęśliwi rodzice to szczęśliwe dzieci. Rozmawiajcie, mówicie sobie o swoich potrzebach i troszczcie się o siebie.


Komentarze